Teraz czytasz...
Kasza jaglana – właściwości i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kasza jaglana – właściwości i zastosowanie

Agnieszka Gotówka
kasza jaglana w miseczce

Kasza jaglana (Panicum miliaceum L.) w ostatnich latach wróciła do łask. I słusznie, bo jest bardzo zdrowa i pożywna. Dlaczego warto ją jeść? Co z niej przygotować? I jak ugotować kaszę jaglaną, by była smaczna?

Kasza jaglana: co to jest?

Kasza jaglana, podobnie jak gryczana, stanowiła dawniej jeden z głównych składników diety. Dopiero pojawienie się ziemniaków zepchnęło ją z piedestału. Przez lata była zapomniana, ale dziś – dzięki poznaniu jej prozdrowotnych walorów – wraca na polskie stoły.

→ Przeczytaj również: W czym jest magnez?

Kaszę jaglaną (jagły) otrzymuje się z prosa, jednego z najstarszych zbóż (było uprawiane już w epoce neolitu), które zaliczane jest  do rodziny traw i roślin zbożowych. Powstaje z omłóconych i wyczyszczonych nasion po usunięciu z nich twardej łuski. Proso wykorzystuje się ponadto do produkcji spirytusu, piwa, skrobi i cukru gronowego. To też dobra pasza dla zwierząt.

kasza jaglana w drewnianej misce na ciemnym tle

Kasza jaglana. Skąd wzięła się nazwa?

Nazwa „jagły”  pochodzi z języka prasłowiańskiego, który oznacza proso (zboże to przybyło do Europy prawdopodobnie z Chin).

Kaszę jaglaną nazywano:

  • jagłami,
  • proskami,
  • kaszą prosianą,
  • żółtą kaszą
  • prosną kaszą.

Na co jest dobra kasza jaglana?

Chciałoby się napisać, że na wszystko. I wcale nie byłoby to duże nadużycie. Jaglana kasza to bowiem faktycznie odżywcza bomba. Pod względem zawartości białka i tłuszczu przewyższają popularną kaszę jęczmienną i gryczaną. Jej wartość energetyczna bywa podobna do ryżu i kaszy gryczanej, lecz walory odżywcze są wyższe (np. zawiera więcej aminokwasów, m.in. leucyny i metioniny).

Na kaszę jaglaną przychylnym okiem patrzą weganie i wegetarianie. Zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się też wysoką zawartość witamin z grupy B oraz mikroelementów (zwłaszcza cynku, magnezu, fosforu i krzemu). Ma też bardzo dużą zawartość żelaza, więc warto o niej pamiętać w przypadku niedokrwistości z niedoboru tego pierwiastka.

Nie zawiera glutenu, więc jest odpowiednia dla osób na diecie bezglutenowej. Jest też zasadotwórcza, dzięki czemu pomaga odkwasić organizm i zachować równowagę kwasowo-zasadową. Działa też moczopędnie i wspiera prawidłową pracę żołądka, śledziony i trzustki.

Jest też lekkostrawna i zawiera mało błonnika pokarmowego. Można ją podawać dzieciom już na etapie rozszerzania diety. Mogą ją też jeść diabetycy, jednak nie codziennie, bo należy do kasz o wysokim indeksie glikemicznym.

kasza jaglana zawartość składników odżywczych w 100 g

Polecamy też wybierać ekologiczną kaszę jaglaną (1 kg kosztuje ok. 9 zł). Jest wolna od pestycydów i glifosatu. Unikajcie też kaszy porcjowanych w woreczkach foliowych. Być może są łatwiejsze w przygotowaniu, ale pod wpływem ciepła wytwarzanego w trakcie gotowania jemy nie tylko kaszę, ale i mikorplastik.

Zalety kaszy jaglanej dla zdrowia

  • Jest bardzo odżywcza i na długo pozostawia uczucie sytości.
  • Dzięki obecności cynku i krzemu wpływa pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci.
  • Zawiera witaminę E, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i działa ochronnie na erytrocyty.
  • Obecna w niej lecytyna pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.
  • Poprawia profil lipidowy: zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i obniża ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (polecana jest osobom z nadciśnieniem tętniczym).

widok z góry na kaszę jaglaną (jaglankę) na drewnianym tle

Dania z kaszą jaglaną

Jagły mają na tyle uniwersalny smak, że można je wykorzystać na wiele sposobów. Z ich dodatkiem zrobimy pyszny pasztet z cukinii, pasztet warzywny,  gołąbki bez zawijania i paprykę faszerowaną. Po ugotowaniu i zmiksowaniu są też odpowiednie do przygotowania gofrów. Polecamy również sałatkę z kaszą jaglaną do słoika, idealną do pracy na drugie śniadanie lub na podróż (podobnie jak koktajl borówkowy z kaszą).

Z jej dodatkiem można też zrobić deser, np. budyń lub sernik. Najczęściej jednak wykorzystujemy ją, by przygotować jaglankę na śniadanie. I słusznie, bo taka porcja kaszy o poranku doda nam siły i energii oraz na długo nas nasyci. Jaglankę (podobnie jak owsiankę) można podawać z ulubionymi owocami sezonowymi, np. truskawkami, malinami, borówkami czy owocami jagodowymi. Warto ją też połączyć z bananem, mlekiem i gorzką czekoladą.

→ Zobacz przepis na warzywa z kaszą gryczaną

Jak gotować kaszę jaglaną?

By kasza nie miała charakterystycznej goryczki, należy opłukać ją pod zimną wodą, a następnie przelać wrzątkiem.

Jeśli gotujesz kaszę i chcesz uzyskać kaszę na sypko, raczej unikaj jej mieszania w trakcie gotowania. To zapobiegnie powstawaniu papki. Kaszę gotuje się zwykle 15-20 min, Po wchłonięciu wody wyłącz ogień i pozostaw pod przykryciem jeszcze na 10 minut

– podpowiada Elżbieta Przygocka, autorka książki „Ułóż sobie zdrowie„.

Jaka kasza do krupniku?

Krupnik to jedna z pożywniejszych zup, którą chętnie jadamy zwłaszcza zimą, bo solidnie rozgrzewa. Można ją szybko przygotować na bazie rosołu lub bulionu. Wystarczy dodać do wywaru kaszę jęczmienną lub pęczak. Ale jaglanka także da radę!

Czy jaglankę można jeść codziennie?

Niektórzy faktycznie tak robią, jednak dietetycy przestrzegają przed monotonną dietą. Pamiętajmy też, że jagły mają wysoki indeks glikemiczny, co jest ważną informacją dla diabetyków i osób z insulinoopornością.

Nie ma jednego produktu i jednej potrawy, która w pełni dostarczy wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Każdego dnia jedzenie powinno składać się z urozmaiconych produktów i potraw, a równocześnie powinno być proste do przygotowania i smaczne

– podsumowuje Elżbieta Przygocka.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.