Teraz czytasz...
„Ułóż sobie zdrowie”. Ciekawa opowieść o mocy ludzkiego ciała i umysłu [recenzja]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

„Ułóż sobie zdrowie”. Ciekawa opowieść o mocy ludzkiego ciała i umysłu [recenzja]

Agnieszka Gotówka

Nie mamy czasu na diety i liczenie kalorii. Żyjemy w nieustannym biegu. Chcemy jednak odżywiać się zdrowo i mieć szczupłą sylwetkę. Czy więc znajdzie się dla nas jakiś kompromis? Bardzo możliwe! Z pomocą przychodzi Elżbieta Przygocka, gastronom i specjalista ds. dietetyki o holistycznym podejściu do życia, autorka książki „Ułóż sobie zdrowie”.

5 powodów, dla których warto sięgnąć po książkę Elżbiety Przygockiej „Ułóż sobie zdrowie”

  1. Książka jest bardzo dobrze wydana. Wiele w niej zdjęć. Odpowiedniej wielkości czcionka ułatwia odbiór tekstu, podobnie jak dobrze dobrane zdjęcia.
  2. W książce jest aż 270 przepisów. To świetna baza wyjściowa do zdrowej i pełnej wartości odżywczej kuchni.
  3. Przepisom towarzyszą liczne sugestie i podpowiedzi Autorki na temat diety i zdrowego stylu życia. To ciekawa opowieść o mocy ludzkiego ciała i umysłu oraz sile nawyków, które warto zmienić dla lepszego zdrowia i samopoczucia.
  4. Autorka podpowiada, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, co jest podstawą w procesie odchudzania. Zachęca do ułożenia indywidualnego planu żywieniowego, w którym znajdą się nasze ulubione potrawy. 
  5. W książce, obok przepisów, można znaleźć również całe mnóstwo informacji związanych ze zdrowym stylem życia. To solidna dawka motywacji!

W prostocie siła!

Ktoś powie: kolejna książka kucharska, jakich na rynku wydawniczym pełno. Zapewniam Cię jednak, że ta publikacja to coś zupełnie nowego! To połączenie książki o zdrowej diecie z solidną dawką wiedzy. To też całe mnóstwo podpowiedzi, jak być szczęśliwym na co dzień. Autorka patrzy na życie w sposób holistyczny. Jest zwolenniczką prostoty i harmonii. Wybrzmiewa to w każdym zdaniu. Próżno szukać w książce moralizatorskiego tonu. Nie ma określeń typu: „musisz”, „powinieneś”. Niczym dobra przyjaciółka Elżbieta Przygocka doradza, proponuje ciekawe rozwiązania i pokazuje, dlaczego warto robić krok ku zmianie swojego życia na prostsze i bardziej harmonijne. Taka też jest kuchnia proponowana przez Autorkę, bo jak sama mówi:

Dobra dieta to nie wyrzeczenia, jest wprost przeciwnie – to przyjemność i radość jedzenia prostych, smacznych posiłków i poczucie, że Twoje ciało, dusza i umysł działa w możliwie najlepszy sposób.

To nie jest książka tylko dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. To pozycja dla każdego, kto chce zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze. Jako społeczeństwo mamy z tym niemały problem. Jemy w pośpiechu, nie zwracamy uwagi na jakość produktów, często nasza dieta jest monotonna i uboga w warzywa i owoce. W taki sposób odżywiają się już nasze dzieci, których organizm intensywnie się rozwija i potrzebuje witamin i minerałów do prawidłowego wzrostu. A to nie tabletki i syropy mają mu je dostarczyć, a właśnie żywność.

Przeczytaj wywiad z Elżbietą Przygocką: Odchudzanie nie oznacza życia z kalkulatorem w dłoni

Ale dieta to nie wszystko. Zdrowy styl życia to również regularne sięganie po wodę, uważny oddech, aktywność fizyczna, odpoczynek, odpowiednia dawka snu. Autorka poświęca temu sporo miejsca. Nie obawiaj się jednak filozofowania. Elżbieta Przygocka jest od tego daleka. Spodziewaj się raczej ciekawej opowieści o mocy ludzkiego ciała i umysłu oraz sile nawyków, które warto zmienić dla lepszego zdrowia i samopoczucia.

Dieta szyta na miarę

Najwięcej jednak w książce przepisów. Jest w czym wybierać. Autorka przygotowała ich aż 270! Mogła sobie na to pozwolić, bo są to dania proste, ale pożywne i odpowiednio zbilansowane. W pierwszej kolejności trzeba jednak obliczyć swój plan żywieniowy. Elżbieta Przygocka przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.

Przeczytaj: Słonecznik – właściwości zdrowotne

Przepisy podzielone zostały na cztery grupy: śniadania i kolacje na słodko, śniadania i kolacje na słono, obiady i zupy. Ale, jak zapewnia Autorka:

nie ma większego znaczenia, którą potrawę wybierzesz na dany posiłek, ponieważ każdy przepis zawiera taką samą ilość kalorii oraz odpowiednią ilość makroskładników (…). Jedyne co musisz wcześniej zrobić, to obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, czyli całkowitą przemianę materii (…). Proponowane przepisy możesz łączyć jak puzzle, tworząc najlepszy dla siebie plan żywieniowy.

A zatem nie ma tu ścisłych reguł i nakazów. Jesz to, na co masz ochotę.

Przepisy dla każdego

Dużym walorem książki są ciekawe przepisy. Część z nich pewnie będzie Ci znana, inne mogą Cię zaskoczyć. Ich walorem jest jednak prostota. Dania przygotujesz w oparciu o podstawowe produkty spożywcze, dostępne w każdym sklepie.

Przeczytaj wywiad z Elżbietą Przygocką: Prosty plan żywieniowy możesz ułożyć samodzielnie. Co warto wiedzieć? [wywiad]

Nierzadko obok przepisu znajdziesz również kilka słów od Autorki. Są to niekiedy podpowiedzi związane z konkretnym produktem, np. jakie pieczywo wybrać, ale też luźne sugestie dotyczące zdrowia i samopoczucia. To duża wartość książki.

Książkę „Ułóż sobie zdrowie” kupisz na stronie Wydawnictwa Gaj

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.