Teraz czytasz...
Oskoła, bzowina, czyli sok z brzozy. Fakty, które warto znać
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Oskoła, bzowina, czyli sok z brzozy. Fakty, które warto znać

Sok z brzozy, nazywany też bzowiną i oskołą, to niezwykle cenny płyn, jaki można pozyskać u progu wiosny. W smaku przypomina świeżą, lekko słodkawą wodę bez wyraźnego aromatu. Co jednak ważne, ma wiele cennych wartości odżywczych.

Dlaczego warto pić sok z brzozy?

Sok z brzozy zawiera liczne pierwiastki, m.in.:

  • magnez,
  • wapń,
  • żelazo,
  • fosfor,
  • potas,
  • miedź
  • witaminy, zwłaszcza witaminy z grupy B oraz witaminę C. 

Przy jakich dolegliwościach może pomóc oskoła?

Stosuje się go przy kłopotach z układem moczowym, zwłaszcza przy małej diurezie (działa moczopędnie). Wykazuje też działanie przeciwgorączkowe i spazmolityczne.

Sok z brzozy polecany bywa również na problemy z zaleganiem złogów w nerkach i drogach moczowych. Usprawnia metabolizm. Pomaga w terapii artretyzmu, podagry, szkorbutu, anemii. Wspomaga gojenie się ran. Oczyszcza wątrobę i dodaje energii witalnej.

Zawiera całe mnóstwo witamin i minerałów, stąd poleca się go rekonwalescentom.

Brzoza naturalnym kosmetykiem

Sok z brzozy nie tylko dobrze nawadnia organizm, ale też dobrze oczyszcza cerę. Stosowany regularnie poprawia elastyczność i nawilżenie skóry. Dowiedz się więcej na temat kosmetyków naturalnych

Jak samodzielnie pozyskać sok z brzozy?

Sok z brzozy jest dość łatwo dostępny, i to nie tylko w sklepach z ekologiczną żywnością. Można się też pokusić o samodzielny zbiór. I wcale nie musimy posługiwać się wiertarką, drążyć otworów w pniu i następnie pilnować jego bezpiecznego i zdrowego dla drzewa zasklepienia, jak czynią to profesjonalni zbieracze. Wystarczy ułamać gałązkę grubości palca, następnie przywiązać wprost pod nią butelkę tak, by płyn swobodnie ściekał do jej wnętrza, i zostawić na noc.

Kiedy pozyskiwać sok z brzozy?

Zbiór soku z brzozy powinno się rozpocząć zanim na drzewie zaczną rozwijać się listki (później drzewa nie należy już osłabiać). Moment, gdy powinniśmy już zakończyć zbiór jest wtedy, gdy pojawiający się sok jest ciemniejszy i jest go mniej po tym samym czasie oczekiwania.

Ważne, abyśmy pozyskiwali oskołę z drzew zdrowych, nieosłabionych, rosnących w czystych rejonach. Nie należy też zbytnio eksploatować przyrody, więc sok z brzozy należy zbierać odpowiedzialnie.

Jak przechowywać sok z brzozy?

Soku z brzozy nie należy podgrzewać ani pasteryzować. Najlepiej smakuje na świeżo, tuż po zbiorze. Można posłodzić go miodem lub dodać do niego ulubiony sok.

Nadmiar soku z brzozy można przechowywać w lodówce, nie dłużej jednak niż kilka dni.

Jeśli decydujemy się na zakup gotowego soku, znajdźmy taki, który nie zawiera konserwantów i jest naturalnie słodki.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.