Liście brzozy są cennym surowcem zielarskim. Wykorzystywano je nie tylko w medycynie ludowej, ale i kosmetyce. Jakie miały zastosowanie?
Jak wyglądają liście brzozy?
Brzoze rozpoznać nie jest trudno, choćby ze względu na dość charakterystyczne liście. Są blaszkowate, pojedyncze, cienkie i delikatne. Mają trójkątny kształt, są jasnozielone i ostro zakończone.
Samo drzewo jest dość popularne w Polsce. Najczęściej spotyka się brzozę brodawkowatą (Betula alba L.), która rośnie w miastach, lasach i na terenach górzystych. Ciekawym okazem są też brzozy karłowate, które jednak w naszym kraju występują na bardzo ograniczonym obszarze (np. na Pojezierzu Chełmińskim).
Inne rodzaje brzozy to m.in. brzoza omszona, chińska i pożyteczna. Niektóre z nich można posadzić w ogrodzie i z łatwością się w nim ugoszczą (ciekawostka: pod brzozami lubią rosnąć wrzosy).
Wróćmy jednak do liści, bo to one nas tu najbardziej interesują. Zawierają flawonoidy, garbniki, saponiny, kwasy organiczne, żywice, sole mineralne oraz olejki eteryczne. Stosowane wewnętrznie wpływają pozytywnie na układ moczowy, przyśpieszają przemianę materii, oczyszczają organizm. Wykorzystuje się je także przy chorobach reumatycznych oraz chorobach skórnych, takich jak trądzik i stany zapalne skóry.
Stosuje się je również zewnętrznie. Powszechnie znane są szampony brzozowe, które wzmacniają włosy i likwidują łupież.
Liście pozyskuje się najczęściej podczas wycinki drzew. Najlepszą ku temu porą jest maj, w krótkim czasie po rozwoju liści, bo wtedy są aromatyczne i delikatne. W skali kraju zbiera się ich ok. 100 ton rocznie.
Jak dawniej wykorzystywano surowce pozyskane z brzozy?
Brzoza od zarania ludzkości dostarcza człowiekowi oprócz drewna wiele surowców leczniczych, kosmetycznych i żywnościowych. Dawniej odgrywa też znaczącą rolę przy różnych obrzędach ludowych.
Miotełkami zrobionymi z jej gałęzi chłostano się po plecach i nogach np. w saunie. W ten sposób pobudzano przemianę materii i rozgrzewano się.
Wykorzystywano też korę z brzozy, która jest źródłem dziegciu brzozowego. Dawniej substancja ta była wręcz niezbędna w każdym domostwie, szczególnie na wsiach. Używano ją do konserwowania skór, drewna, leczenia chorób skóry ludzi i zwierząt. Stosowano również do walki z pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Korę wykorzystywano również jako materiał izolacyjny. Służyła też do krycia dachów. Bardzo dobrze się pali, może służyć jako podpałka, a skręcona w rulon pełni funkcję pochodni.
Sok z brzozy: dla zdrowia i urody!
Wiosną przez dwa tygodnie, tuż przed rozwojem liści, można zbierać sok z brzozy. Oskoła, bo i tak się go nazywa, zawiera cukry proste oraz jest bogata w mikro- i makroelementy. Stanowi cenne źródło witaminy C, magnezu i żelaza.
Można ją pić w celu wzmocnienia odporności i dodania sobie energii. Wcierana w skórę głowy, przyspiesza porost włosów.