Teraz czytasz...
Pylenie roślin. Jak radzić sobie z alergią?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Pylenie roślin. Jak radzić sobie z alergią?

Avatar photo
https://biokurier.pl/relaks/eko-biblioteka/alergia-wyrok-bodziec-tego-by-przyjrzec-sie-dokladniej-swojemu-zdrowiu-rozmowa-katarzyna-jankowska-mama-alergika-gotuje/https://biokurier.pl/relaks/eko-biblioteka/alergia-wyrok-bodziec-tego-by-przyjrzec-sie-dokladniej-swojemu-zdrowiu-rozmowa-katarzyna-jankowska-mama-alergika-gotuje/

Pylenie roślin to trudny czas dla alergików. Pojawiają się u nich objawy, które znacznie obniżają komfort życia. Dobra wiadomość jest taka, że można choć w pewnym stopniu je zmniejszyć. Poradami na czas pylenia roślin dzieli się Katarzyna Jankowska, autorka bloga i serii książek „Mama Alergika Gotuje”.

Zaczął się okres pylenia, który dla wielu alergików oznacza szereg problemów zdrowotnych. Już w połowie stycznia w atmosferze zaczęły się unosić pyłki leszczyny i olszy. Na marzec przypada szczytowy okres pylenia tych drzew. W tym czasie zaczyna też pylić topola i brzoza.

Brzoza najintensywniej pyli w kwietniu. Jej pyłki odpowiadają najczęściej za tak powszechnie występujący w okresie wiosennym alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek.

Maj to czas pylenia drzew liściastych, wtedy także zaczynają pylić trawy i zboża. W sierpniu i we wrześniu dominują ziarna pyłku bylicy. Zakończenie sezonu pylenia roślin powinno nastąpić na przełomie września i października.

Przeczytaj, jakie alergeny pokarmowe reagujące krzyżowo z alergenami pyłków roślin

Zobacz także


Pylenie roślin a zmiany klimatyczne

Z powodu zmian klimatycznych z roku na rok wydłuża się okres pylenia roślin oraz rośnie stężenie pyłków w 1 m3 powietrza. Narażeni też jesteśmy na nowe rośliny alergizujące, które dotychczas rzadko występowały w naszej strefie klimatycznej. Jedną z nich jest ambrozja. Naukowcy wysuwają tezę, że stanie się ona przyczyną powszechnych problemów zdrowotnych w całej Europie. W ostatnich 10 latach odnotowano wzrost przypadków alergii na ambrozję (wynosił on 15%).

15 rad na czas pylenia roślin

  1. Śledź komunikaty o stężeniu pyłku roślin (Internet, prognoza pogody).
  2. Unikaj miejsc, w których stężenie pyłku brzozy jest największe, np. miejskie parki, miejsca zanieczyszczone spalinami, okolice głównych dróg (zanieczyszczone powietrze wzmaga alergenność pyłków).
  3. Jeśli to tylko możliwe, przenieś się w te obszary kraju, w których pylenie brzozy jest najmniejsze, np. nad morze lub w wysokie góry.
  4. Unikaj wychodzenia z domu na początku deszczu, z którym pyłki opadają na ziemię 
  5. Spaceruj po długotrwałych opadach deszczu, gdy powietrze jest najczystsze.
  6. Podczas spaceru noś okulary, czapkę z daszkiem i jasne, zwiewne ubranie z długim rękawem.
  7. Na spacer zabierz ze sobą wodę termalną do przemywania twarzy, wodę morską do czyszczenia nosa, płyn fizjologiczny do przepłukania oczu, chusteczki do nosa.
  8. Po każdym spacerze zmień odzież, weź prysznic.
  9. Unikaj wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu.
  10. Zamykaj okna w godzinach silnego pylenia oraz na początku deszczu.
  11. Okna chroń specjalnymi siatkami, które ograniczają przedostawanie się pyłków do wewnątrz.
  12. Pranie susz w warunkach domowych.
  13. Stosuj w domu filtry powietrza.
  14. Unikaj produktów reagujących krzyżowo z alergenem pyłku brzozy.
  15. Stosuj dietę odpowiednią na czas pylenia roślin.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.