Z chorobami reumatycznymi boryka się wiele osób, w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy, ale diagnozuje się je u pacjentów w coraz młodszym wieku. Wynika to z wielu czynników. W leczeniu chorób stawów stosuje się przede wszystkim leki o działaniu przeciwzapalnym. Wykazuje je między innymi DicloDuo, który ma dodatkowo właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znalazł on szerokie zastosowanie w reumatologii i ortopedii. Występuje on w postaci twardych kapsułek żelowych i peletek dojelitowych. Po DicloDuo sięga się nawet w przypadku bolesnego miesiączkowania, łagodzi ból po zabiegach chirurgicznych.
W jaki sposób działa lek DicloDuo i kiedy się go przepisuje?
DicloDuo jest niesteroidowym lekiem wydawanym z przepisu lekarza. Zawiera on substancję czynną w postaci diklofenaku, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Wpływa także na płytki krwi, a dokładniej obniża ich agregację. DicloDuo hamuje syntezę prostaglandyn, co skutkuje niwelowaniem stanu zapalnego w organizmie. Zaletą preparatu jest jego szybkie działanie, które utrzymuje się przez długi czas. Tabletki o spowolnionym uwalnianiu sprawiają, że dawka leku uwalniana jest stopniowo przez wiele godzin. Wskazaniami do stosowania DicloDuo są zapalne choroby reumatyczne (np. reumatyczne stany zapalne ścięgien/więzadeł/tkanek miękkich okołostawowych). Po medykament sięga się także w celu łagodzenia bólu po przebytych zabiegach chirurgicznych. Może zostać przepisany również kobietom zmagającym się z silnymi bólami menstruacyjnymi.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku DicloDuo i możliwe skutki uboczne?
Niektórzy pacjenci nie mogą stosować leku DicloDuo, dotyczy to osób uczulonych na substancję znajdującą się w preparacie. Przeciwwskazaniami są także niewydolność nerek, choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy, trzeci trymestr ciąży, reakcje alergiczne na leki z grupy NLPZ, aktywne krwawienia, zaburzenia hematopoezy o niewiadomej etiologii, okres laktacji, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, schorzenia naczyń obwodowych/mózgowych, niewydolność wątroby/nerek. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z zaburzoną pracą nerek/wątroby i w podeszłym wieku.
Możliwe jest także przedawkowanie leku DicloDuo, co objawia się przede wszystkim wymiotami, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, zawrotami głowy, krwawieniami wewnętrznymi, szumami usznymi, drgawkami, ostrą niewydolnością nerek, uszkodzeniem wątroby. Stosowanie DicloDuo wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Najczęściej są zgłaszane skórne reakcje alergiczne typu wysypka, łuszczenie skóry, bolesne plamy o czerwonym zabarwieniu/pęcherze, obrzęk, trudności z oddychaniem, świszczący oddech. Mogą wystąpić także bóle w klatce piersiowej, kał z domieszką krwi, wymioty z krwią, bóle żołądka. Zdarzają się także ciężkie reakcje alergiczne, którym towarzyszą nawet omdlenia, trudności w przełykaniu. U niektórych osób zmienia się zabarwienie skóry i moczu na skutek nieprawidłowo funkcjonującej wątroby.
Artykuł powstał we współpracy z e-Recepta Medyk Online i Holter HELP