Teraz czytasz...
Jak być EKO na co dzień – 5 prostych rad

Jak być EKO na co dzień – 5 prostych rad

Czy drobne zmiany w codziennych nawykach mogą przyczynić się do ochrony środowiska? Oczywiście. Wystarczy, że odpowiednio wiele osób postanowi ich dokonać. Mamy dla was kilka przykładów i propozycji.

Kupuj mniej, za to z głową

To temat, w związku z którym wszyscy powinniśmy bić się w pierś. Kupujemy za dużo – i dotyczy to naprawdę wielu kategorii produktów. Przekłada się to później nie tylko na nasz budżet, lecz również na stan środowiska naturalnego.

Do produkcji trzeba w końcu wykorzystać odpowiednie surowce. Opakowania nie zawsze są biodegradowalne. W trakcie procesów wytwórczych zużywa się energię, a często wiąże się ona również z zapotrzebowaniem na bieżącą wodę, która później wymaga oczyszczenia. A wszystko to trzeba do sklepu dowieźć (emisja). Mało problemów? To dodajmy, że gdy to wszystko ląduje na wysypisku, często rozkłada się tam naprawdę długo (a nie wszystko nadaje się do recyklingu).

Wniosek z tego prosty – kupujmy mniej, za to mając pewność, że dany zakup jest potrzebny.

Elektronika może służyć dłużej

Wiele gadżetów elektronicznych mogłoby służyć znacznie dłużej, niż mamy w zwyczaju je trzymać w domu. Jeśli telefon jest używany tylko do dzwonienia i przeglądania internetu, to czy na pewno wymaga zmiany co roku? Czy dotychczasowy zegarek faktycznie przestał dobrze służyć? Podobne pytania można zadać względem wielu sprzętów. Tymczasem właśnie elektrośmieci są odpadami szczególnie uciążliwymi dla środowiska i trudnymi w recyklingu. Warto o tym pomyśleć i… kupować elektronikę z myślą o długofalowym jej użytkowaniu.

Uwaga na opakowania

Skoro już tyle mówimy o świadomym i odpowiedzialnym kupowaniu, zwróćmy uwagę również na opakowania. O ile dużo się mówi o siatkach jednorazowych, to już o plastiku, w który zwykle owijane są różnego typu produkty wspomina się znacznie rzadziej. A tymczasem niektórzy producenci oraz sprzedawcy ewidentnie go nadużywają – również tam, gdzie dodatkowy plastik jest doskonale zbędny.

Co możesz zrobić? Jeśli widzisz podobne produkty, możesz wybierać te, które opakowano w sposób przyjaźniejszy dla środowiska, czy wręcz zrezygnowano z opakowania, jeśli było ono zbędne.

Oszczędzaj wodę

Nadmierne zużywanie wody również ma swoje odbicie w stanie środowiska. W końcu skądś musi być ona doprowadzona, a po zużyciu wymaga oczyszczenia. Tymczasem niektóre obszary geograficzne, również w Polsce, zaczynają regularnie być dotykane suszą. To jasny sygnał, że warto zacząć myśleć o tym, że prysznic można wykonać szybko, bez długotrwałych pobytów pod strumieniem wody.

Zobacz także

Rower zawsze na topie

Przejażdżka samochodem jest szybka, ale nie pozostaje obojętna dla środowiska. Owszem, pojazd ten bywa niezbędny, ale jeśli na danej trasie nie ma problemu z jazdą na rowerze, warto pomyśleć o tym właśnie środku lokomocji. Nie dość, że jest bardziej przyjazny dla środowiska, to jeszcze przy okazji pomaga podtrzymywać dobrą formę i spalić trochę nadmiarowych kalorii.

Gdzie szukać eko-wiadomości?

W poszukiwaniu eko-inspiracji, ale też motywacji do zmieniania siebie i otoczenia, warto zaglądać na serwis Eko360.pl. Znaleźć w nim można mnóstwo ciekawostek związanych z ekologią, a także porad dotyczących codziennego stylu życia.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.