Teraz czytasz...
Jak uprawiać truskawki w ogrodzie i na działce?

Jak uprawiać truskawki w ogrodzie i na działce?

Truskawki cieszą się w Polsce ogromną popularnością i należą do jednych z ulubionych owoców sezonowych. Jeżeli chcesz zająć się samodzielną uprawą – poniżej znajdziesz praktyczny poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak krok po kroku zapracować na te owoce w swoim ogródku lub na działce.

Dlaczego warto posadzić własne truskawki? 

Jeśli należysz do grona osób, które czekają na rozpoczęcie sezonu na truskawki z utęsknieniem – zorganizuj w swoim ogrodzie lub na działce przestrzeń na ich uprawę. Taka samowystarczalność z pewnością dostarczy Ci wiele satysfakcji oraz naturalnie – owoców pod dostatkiem! 

Co więcej – będziesz mieć gwarancję, że Twoje truskawki nie były pryskane ani poddawane działaniu środków chemicznych. Oprócz tego, gdy tylko najdzie Cię ochotą np. w niedzielne popołudnie na przyrządzenie słodkiego deseru na bazie truskawek  – wystarczy chwila na zebranie dojrzałych owoców!

Co warto wiedzieć przed uprawa truskawek?

Te niskie byliny nadają się do uprawy zarówno w pojemnikach jak i bezpośrednio w gruncie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć o tym, że truskawki powstały w ramach połączenia dwóch gatunków poziomki. Słodki smak, duża zawartość witaminy C – to wszystko przemawia za ich upraw, podobnie jak fakt, że nie należy ona do skomplikowanych czynności. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, aby cieszyć się smakiem tych pysznych owoców. 

Odmiany truskawek – jakie truskawki sadzimy? 

Podczas wyboru odmian sadzonek truskawek należy kierować się jej wymogami względem uprawy. Poniżej prezentujemy podział ze względu na owocowanie – jednokrotne lub powtarzające się.

Do grupy truskawek, które owocują jednokrotnie zalicza się między innymi:

  • Elvira – zwraca uwagę intensywnie czerwonymi owocami o pokaźnych rozmiarach, nie jest też wymagająca w uprawie,
  • Senga Sengana – podobnie jak poprzedniczka jest prosta w pielęgnacji, ma średniej wielkości owoce, które wyróżniają się wyjątkowym aromatem, dojrzewa po odmianie Elvira.
  • Bogota – owocuje najpóźniej, zwraca uwagę słodko-kwaśnym posmakiem.

W tym drugim przypadku na uwagę zasługują odmiany:

  • Ostara – cechuje się dużymi owocami oraz wysokim stopniem odporności na powstawanie chorób. Świetnie sprawdza się także do mrożenia na kolejne miesiące.
  • Kent – zaczyna wcześnie owocować i zachwyca dużymi i połyskującymi odmianami o jasnoczerwonym ubarwieniu.
  • Rapella – tutaj owoce wyróżniają się pokaźnymi rozmiarami, które świetnie tolerują transport i są odporne na choroby. 

Powyższe oraz inne sadzonki truskawek dostępne są w sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-truskawek/ , który oferuje je z dostawą do domu bezpiecznie zapakowane i wyposażone w instrukcję sadzenia.

Jak przygotować podłoże przed posadzeniem truskawek?

Jedną z podstawowych kwestii jest dobór odpowiedniego stanowiska. Co do zasady truskawki lubią nasłonecznione miejsca. W przypadku, gdy zostaną ulokowane w zacienionym stanowisku będą miały kwaśny posmak i nie uzyskają pokaźnych rozmiarów. Potrzebują podłoża próchniczego, a zarazem lekkiego i kwaśnego. 

Przed umieszczeniem sadzonek truskawek konieczne jest także odchwaszczenie terenu. W przeciwnym razie niepożądane rośliny będą zabierać cenne składniki odżywcze, co finalnie przełoży się uboższe plony. 

Sadzonki truskawek – jak, kiedy i gdzie sadzić truskawki? 

Okres między sierpniem a wrześniem to pierwszy okres, w którym zaleca się sadzenie truskawek. Drugi przypada na początek wiosny, czyli przełom kwietnia i maja. Najbardziej obfite plony pojawią się w trakcie drugiego, albo trzeciego roku. Po czterech latach sugeruje się wykopanie sadzonek truskawek, rozdzielenie młodych sadzonek oraz ulokowanie ich w nowym miejscu. 

Truskawki należy ulokować na słonecznych obszarze w podłożu z zachowaniem odstępów wynoszących około 40 cm w zagonach, które wystają ok. 20 cm ponad powierzchnią gleby.

Zobacz także

loteria paragonowa fairtrade

Kiedy truskawki dojrzewają? 

Wiele zależy tutaj od konkretnej odmiany truskawek. Można jednak przyjąć ogólną zasadę, zgodnie z którą kwitnienia przypada na okres kwietnia i maja, z kolei czas owocowania przypada na połowę lipca. Po krótkim okresie spoczynku znowu dochodzi do dojrzewania owoców. 

Jak dbać o posadzone truskawki?

Regularne podlewanie powinno stanowić kluczowe działanie każdego hodowcy. Truskawki są bowiem szczególnie podatne na przesuszenie. Wynika to stąd, że mają dość płytki system korzeniowy. Warto przy tym zaznaczyć, że tę czynność należy przeprowadzać wyłącznie rano lub wieczorem, nigdy w środku słonecznego dnia! 

Kolejny krok w ramach pielęgnacji truskawek powinien wyrażać się w systematycznym usuwaniu chwastów. Nie należy przy tym stosować preparatów chemicznych – zaleca się tradycyjne, manualne metody z użyciem grabek czy motyczki. Dobrym posunięciem będzie także delikatne spulchnianie podłoża przy jednoczesnym zachowaniu ostrożności, aby nie uszkodzić korzeni. Co istotne – w zdecydowanej większości przypadków truskawki nie wymagają nawożenia, co dodatkowo uprzyjemnia ich uprawę i czyni mniej wymagającą.

Powyższe wskazówki powinny wyczerpać temat uprawy tych słodkich i zdrowych owoców. Można z powodzeniem hodować je w zaciszu swojego ogrodu czy działki. Wybór odpowiedniego stanowiska i podłoża oraz zachowanie regularności w podlewaniu to połowa sukcesu!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.