Z wysiewem nasion kojarzymy wczesną wiosnę. To wtedy właśnie ogrodnicy zapełniają swoje domowe parapety, by rośliny, dzięki odpowiednim warunkom, mogły wzejść i w odpowiednim czasie zostać przesadzone do gruntu. Ale czy faktycznie nie można tego zrobić wcześniej? Natalia Wantusiak-Łodej, autorka książki „Zimowy wysiew. Winter Sowing. Poradnik dla początkujących” przekonuje, że jest to możliwe.
Co to jest zimowy wysiew (Winter Sowing)?
Winter Sowing (wysiew zimowy, siew zimowy, wysiew ozimy, ozimy siew) to metoda wysiewu nasion w zamkniętych, plastikowych pojemnikach. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a zapoczątkowała ją Trudi Greissle Davidoff.
Celem tej metody jest imitacja natury w kontrolowanych warunkach. Specjalnie przygotowane pojemniki mają za zadanie ochronić nasiona przed ciężkimi warunkami panującymi zimą, szkodnikami czy ptakami. Umożliwiają nawodnienie oraz zapewniają przestrzeń na zielony przyrost.
– mówi Natalia Wantusiak-Łodej, która od ponad 10 lat uprawia swój ogród z pasją, dzieli się swoim doświadczeniem w mediach społecznościowych.
W dużym skrócie chodzi zatem o to, by wyhodować sadzonki, które są zdrowe i zahartowane, co znacząco zwiększy powodzenie naszej uprawy. A to tylko jedna z zalet metody Winter Sowing. Kolejne to prostota i minimalne koszty (wykorzystuje się pojemniki, jakie pozostają nam m.in. po produktach spożywczych), a także możliwość zaoszczędzenia miejsca w domu (sadzonki nie zajmują parapetów) i możliwość pozyskania własnych nasion (nie tylko do własnej uprawy, ale i na wymianę z innymi ogrodnikami).
Winter Sowing jest bardzo wydajną metodą wysiewu, a zaangażowanie z naszej strony jest minimalne. Doświetlanie, codzienna pielęgnacja, czy podlewanie stają się zbędne. Pozyskane sadzonki rosną równomiernie, dlatego nie martwimy się o obracanie rozsady czy wyciągnięte siewki. Hartowanie nie wchodzi w grę. Pozyskane rośliny automatycznie hartują się, pozostają w naturalnych warunkach.
– wymienia Natalia Wantusiak-Łodej.
Kiedy wysiewać nasiona metodą Winter Sowing?
Za odpowiednią datę rozpoczęcia zimowego wysiewu podaje się dzień przesilenia zimowego (21/22 grudnia), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć praktykować tę metodę w późniejszym terminie. Wiele zależy od tego, ile mamy czasu i ile chcemy go przeznaczyć na ogrodowe prace. Nie bez znaczenia są też pogoda oraz potrzeby konkretnej rośliny.
A skoro o roślinach mowa, które z nich nadają się na zimowy wysiew? Lista jest bardzo długa i znajdziemy na niej, m.in. czarnuszkę damasceńską, nagietka lekarskiego, goździki (brodate i ogrodowe), niezapominajki, lewkonię, dziewannę, lawendę, malwy, jeżówkę purpurową, werbenę patagońską, jarmuż, rukolę, szpinak, koperek, brokuł, cebulę, buraki i wiele innych kwiatów, bylin, traw ozdobnych i roślin jadalnych.
Pytanie, jak się za to zabrać? Skąd wiedzieć, jak przygotować pojemniki, jaką ziemię wykorzystać i jak dbać o wschodzące rośliny? Tu z pomocą przychodzi poradnik Natalii Wantusiak-Łodej. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Gaj i szybko podbiła serca zarówno początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. I trudno się dziwić, bo na 119 stronach możemy znaleźć całe mnóstwo praktycznej wiedzy, którą łatwo da się przekuć w praktykę.
Książka napisana jest prostym językiem. Nie brakuje w niej porad wziętych z życia, które krok po kroku pomogą wysiewać rośliny. Są i zdjęcia (całe mnóstwo!), które nie tylko dodają książce koloru, ale też motywują do działania, bo pokazują, jakie plony możemy uzyskać.
Z książki „Zimowy wysiew. Winter Sowing. Poradnik dla początkujących” dowiesz się:
- jak wysiewać rośliny krok po kroku,
- jakie akcesoria będą potrzebne
- jakie pojemniki wybrać i w jaki sposób je przygotować,
- skąd pozyskać nasiona i ile ich wysiewać,
- kiedy spodziewać się wschodów z wysianych nasion,
- jak przechowywać pojemniki, by móc ponownie je wykorzystać,
- jakie rośliny można wysiewać metodą Winter Sowing,
- jak pozyskiwać własne nasiona,
- jak suszyć kwiaty.
Od czego zacząć zimowy wysiew?
Najlepiej od zdobycia wiedzy, w czym pomoże książka Natalii Wantusiak-Łodej. To kompletny poradnik, w którym znajdziemy również miejsce na swoje notatki, a także kody QR odsyłające nas do krótkich filmików. Książkę uzupełnia lista najczęściej popełnianych błędów, źródeł zakupu nasion i najczęściej zadawanych pytań. Na ostatnich stronach znajdziemy również drobne wskazówki, opis metody zimowego wysiewu w 8 prostych krokach i test sprawdzający wiedzę.
Zagadnienia, które mogłyby się wydawać dla mnie oczywiste, w przypadku wielu osób mogą „siać ziarna niepewności”. Dlatego staram się poruszać tematy również te najbardziej prozaiczne, jak wybór pisaka czy odpowiednie opisywanie pojemników. Mam nadzieję, że ten poradnik rozwieje Twoje wątpliwości i zmotywuje Cię do działania, a Twój ogród buchnie zielenią, kwiatami i warzywami w kolejnych sezonach.
– zachęca Natalia Wantusiak-Łodej. I dodaje:
Moim celem jest pomóc Ci w zrozumieniu podstaw tej jakże prostej i zarazem bardzo efektywnej metody. Dzięki niej będziesz w stanie pozyskać wiele roślin tanim kosztem. Warto docenić prostotę tej metody. Ale uważaj, bo ona wciąga!
Co inni mówią o metodzie zimowego wysiewu?
Metoda Winter Sowing na przełomie ostatnich lat stała się bardzo popularna. Zaczęli ją stosować zarówno poczatkujący ogrodnicy, jak i osoby, które od lat z powodzeniem uprawiają kwiaty, owoce i warzywa. Każdy wynosi z niej coś dla siebie i znajduje w niej sporo zalet.
Na pewno w przyszłym roku w to idę! (…) Genialna metoda dla młodej matki, która walczy o rozciągnięcie doby
– przekonuje Kasia.
(…) Odpowiednio podlałam ziemię przed siewem, wcześniej zrobiłam dziurki w butelkach widelcem rozgrzanym nad gazówką. W butelkach wylądowały: naparstnica, lawenda, skabiozy, astry, ostróżki. Najtrudniejsze w tym wszystkim było oczekiwanie (…) Wszystko postawiłam na balkonie i uznałam, że musze o tym zapomnieć. I to się trochę nie udało, bo chodziłam tam codziennie z uporem maniaka i myślałam, że to wszystko zacznie raz-dwa wschodzić. I generalnie każda roślina dała naprawdę bardzo dobre siewki. Co ciekawe, ostróżka wzeszła – ostróżka, którą siała, potem normalnie do paletki, nie ruszyła z tych samych nasion
– wspomina Ania.
(…) Generalnie jestem bardzo zadowolona z efektów. Nie mam miejsca na szklarnię, a takie rozwiązanie jest świetne. No i robi się wszystko wtedy, gdy jest czas, w zimie, a nie w momencie, gdy zaczynają się prace wiosenne w ogrodzie. W kolejnym sezonie na pewno powtórzę moją przygodę z Winter Sowing
– zapewnia Milka.
Dla kogo książka „Zimowy wysiew. Winter Sowing. Poradnik dla początkujących”?
Jest to książka dla każdego, kto pasjonuje się ogrodnictwem lub chce zacząć swoją przygodę z samodzielną uprawą roślin. I to niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji kawałek ziemi czy kilka metrów kwadratowych balkonu albo tarasu. To odpowiednia lektura dla działkowców, osób z ograniczonym budżetem na nowe rośliny i chcących oszczędzać, a także tych, którzy lubią dzielić się sadzonkami lub się nimi wymieniać. To ciekawy poradnik dla wszystkich, którzy kochają rośliny i chcą się nimi otaczać przez cały rok.
Książka jest w formacie B5, ma 120 stron i miękką oprawę z zakładkami.
Gdzie kupię książkę „Zimowy wysiew. Winter Sowing”?
Książka dostępna jest na stronie Wydawnictwa Gaj. Kosztuje 64,99 zł.