Teraz czytasz...
Owoce jagodowe: Maliny, truskawki, porzeczki, agrest, borówki, winogrona – „witaminowe bomby”
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Owoce jagodowe: Maliny, truskawki, porzeczki, agrest, borówki, winogrona – „witaminowe bomby”

Avatar photo

Owoce jagodowe zaprzeczają twierdzeniu, że to, co zdrowe nie jest przesadnie smaczne. Są istnymi bombami witaminowymi. Co ważne, latem mamy ich pod dostatkiem w całej Polsce.

Najlepiej prosto z krzaczka!

Owoce jagodowe najczęściej są najwartościowsze i najlepiej przyswajalne w postaci świeżej – właśnie dlatego zawczasu przypominamy o ich prozdrowotnych właściwościach. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich smaku i aromatu przechować na dłużej w postaci dżemów, musów czy… nalewek. Przydadzą się one z pewnością jesienią albo zimą. Przeczytaj: dlaczego warto konserwować żywność?

Prozdrowotne zalety owoców jagodowych

Jedną z największych zalet owoców jagodowych jest stosunkowo wysoka zawartość antyoksydantów (np. witamina C, polifenole, karotenoidy czy tokoferole, określane także jako witamina E), przez co mogą być istotnym składnikiem profilaktyki antynowotworowej. Regularne dostarczanie organizmowi tych składników pozwala na skuteczniejszą walkę z tzw. wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych, ale także spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Wiele owoców jagodowych zawiera spore ilości witaminy A. Dla przykładu 100 g czarnych jagód ma w sobie 1,6 mg czystej witaminy A. To uzasadnia, dlaczego poleca się kuracje czarnymi jagodami w dolegliwościach wątroby, ale także wzroku. Dużo witaminy A jest także w jeżynach – 0,8 mg. W niewielkich różnego rodzaju jagodach znajdziemy także pozostałe cenne składniki odżywcze w różnych proporcjach.

Dietetycy coraz częściej zwracają uwagę na problemy związane z zakwaszeniem naszych organizmów. Zazwyczaj jest to spowodowane współczesną dietą opartą na dużych ilościach mięsa, białej mące i produktach przetworzonych. Tymczasem owoce jagodowe mają zdolności neutralizowania kwasów.

Czytaj także: Jagoda kamczacka – właściwości zdrowotne

Maliny

Kiedyś powszechnie zbierano dzikie maliny w lasach, dziś jest to już mniej popularne i częściej sięgamy po maliny z plantacji – są one ładniejsze i większe, ale wiele osób twierdzi, że leśne owoce mają niepowtarzalny aromat i smak oraz, że przewyższają swoje hodowlane „koleżanki” pod względem wartości zdrowotnych. W medycynie ludowej i domowej ziele i owoce maliny (suszone lub przerobione na sok) były lekami “na poty”, inaczej mówiąc lekami pomocnymi we wszelkiego rodzaju chorobach przeziębieniowych. 

Co ciekawe, prozdrowotne właściwości wykazują również liście malin. Przyrządzony na ich bazie odwar leczy biegunki, nieżyty żołądka oraz jelit, pomaga także w suchym, męczącym kaszlu. Z kolei kąpiel z dodatkiem odwaru z liści maliny ma działanie odżywcze oraz regenerujące. W kosmetyce wykorzystuje się także malinowe pestki, są bardzo cennym surowcem kosmetycznym. Wytwarza się z nich olejek o ciemnym, brunatno-żółtym kolorze. Pozyskiwanie takiego oleju jest niestety pracochłonne i mało wydajne (potrzebna jest ogromna ilość malin, aby otrzymać niewielką ilość oleju). Efektem jest stosunkowo wysoka cena i niska dostępność.

Truskawki

Truskawki uznawane są za symbol lata. Chociaż ich uprawę rozpoczęto w XIV w. we Francji, prowadzone w Szwajcarii badania dowiodły, że „dzikie truskawki” jadano już w epoce lodowcowej. Naturaliści zalecają truskawkowe kuracje uskarżającym się na dolegliwości wątroby, nerek, układu trawiennego, brak witamin czy też stany zapalne jamy ustnej. Wykazują także działanie krwiotwórcze. Wartym wyróżnienia składnikiem truskawki jest bromelina, czyli enzym poprawiający trawienie.

Zobacz także

naturalny sok z brzozy

Porzeczki

Owoce czarnej rośliny stanowią jedno z najbogatszych w przyrodzie źródeł witaminy C (w 100 g owoców jej zawartość odpowiada około 300% zalecanej normy dziennego spożycia!), a także antocyjanów – związków naturalnie występujących w roślinach, o działaniu przeciwutleniającym, uszczelniającym naczynia krwionośne gałki ocznej, a także przeciwzapalnym. A co z porzeczką czerwoną i białą? Ta druga jest zdecydowanie najsłodsza, ale czerwona także ma mnóstwo zalet. Niezależnie od koloru porzeczki obfitują w witaminy: B, PP, K (zwłaszcza czarne), beta-karoten i składniki mineralne. Wyróżnia je duża zawartość pektyn, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się jako składnik galaretek i dżemów (mogą ściąć się bez dodatku żelatyny).

Borówka amerykańska

Ta „kuzynka” leśnej jagody zawiera solidną dawkę, opisywanych już, antyocyjanów, a także witamin, składników mineralnych i błonnika. Oprócz tego, że można wykorzystywać ją w profilaktyce antynowotworowej, korzystnie oddziałuje na poziom cholesterolu w organizmie. Jej spożywanie pomaga również obniżyć ciśnienie krwi. W kosmetyce naturalnej wykorzystuje się jej właściwości odmładzające, a w kulinariach bardzo często bywa składnikiem różnego rodzaju dań deserowych. Co ciekawe, w Polsce znajdują się największe plantacje (także ekologiczne) tego owocu w Europie. Większość owoców borówki jest jednak eksportowana na zachód.

Agrest

Kwaskowaty agrest ma zarówno swoich amatorów, jak i „wrogów”. Najlepsze właściwości zdrowotne mają bardzo dojrzałe owoce, zerwane prosto z krzaczka, ale do przetworów wykorzystuje się zazwyczaj te nieco twardsze, zrywane wcześniej. Atuty agrestu? Duża zawartość krzemu (nasz organizm potrzebuje go do budowy i poprawnego funkcjonowania naczyń) oraz błonnika. Nie brakuje w nim także pozostałych, charakterystycznych dla owoców jagodowych, składników. Warto pamiętać, że cenna jest także skórka bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Winogrona

“Z kuracji winogronowych najskuteczniejszą jest kuracja winem, ponieważ łagodzi napięcia i wprawia w dobry humor” – tak uważają zwolennicy winnych trunków. Jest w tym stwierdzeniu zarówno ziarno prawdy, jak i przesady… Kurować można się także świeżymi owocami. Zawierają one sporo witamin, m.in. C i z grupy B oraz duże ilości łatwo przyswajalnych cukrów, soli, minerałów, enzymów. W ludowej medycynie francuskiej (a jakże!) przy niestrawnościach, obstrukcjach, kamicy żółciowej i nerkowej, schorzeniach skóry zalecano spożywanie w sezonie 1-2 kg winogron codziennie!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.