Teraz czytasz...
„Uprawa malin”: przejrzysty i praktyczny poradnik dla każdego
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

„Uprawa malin”: przejrzysty i praktyczny poradnik dla każdego

Agnieszka Gotówka

Jest mała, niepozorna wręcz, ale treści w niej pod dostatkiem. „Uprawa malin” Justyny Krulczuk to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy chcą mieć w zasięgu ręki soczyste owoce prosto z krzaka.

Książka na rynku ukazało się niedawno, ale moment jest idealny. To właśnie teraz wielu z nas myśli o zagospodarowaniu ogrodu. Na lokalnych targach pojawiają się sadzonki. To odpowiednia chwila, by w naszym otoczeniu pojawiły się owoce, zwłaszcza te bardzo zdrowe i smaczne. W tę charakterystykę idealnie wpisuje się malina. A zatem, do działa!

Ekologiczna uprawa czosnku pospolitego

„Uprawa malin” książką dla każdego

Po rady związane z uprawą krzewów często zwracamy się do starszego pokolenia. Nasi rodzice czy dziadkowie radzą sobie z tym doskonale, często pracując w ogrodzie intuicyjnie. Chętnie jednak poszerzają swoją wiedzę, o czym świadczy popularność specjalistycznych poradników. Wiele się również zmienia.

Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku można było utrzymać maliny w satysfakcjonującym stanie przez kilkanaście lat. Obecnie nowo zakładane plantacje nie wytrzymują nawet dekady. Ma to związek ze zmianami klimatycznymi i nowymi zagrożeniami chorobowymi

– w książce „Uprawa malin” pisze Justyna Krulczuk.

Jeśli cenicie sobie przejrzystość treści, konkretne porady i wskazówki oraz chęć dzielenia się doświadczeniem,  książka Uprawa malin w ogrodzie i gospodarstwie spełni wszystkie te wymagania.

Z książki dowiecie się:

  • jak założyć plantację,
  • kiedy sadzić maliny,
  • jakie lubi sąsiedztwo,
  • czym ją podlewać i nawozić.

Są też wyliczenia kosztów uprawy oraz grafiki obrazujące m.in. rozstaw rzędów, co bardzo ułatwia planowanie. Te zagadnienia jednak nie wyczerpują tematu. Autorka skupia się również na zagrożeniach uprawy i proponuje wiele ekologicznych rozwiązań. A tych zna całe mnóstwo. Od lat bowiem stosuje je w swoim gospodarstwie specjalizującym się w uprawie owoców miękkich. Praktykę zawodową łączy z wiedzą, którą zdobyła podczas studiów rolniczych.

Malina dobra na wszystko

Efektem ciężkiej pracy związanej z uprawą jest obfity plon. W przypadku malin jest on niezwykle cenny. Maliny i ich liście od wieków są doceniane nie tylko za walory smakowe, ale też lecznicze i pielęgnacyjne. I na ten temat wiele dowiemy się z poradnika. Już na wstępie przywołane są właściwości odżywcze tych owoców podane w bardzo przejrzystej formie. Są też receptury na rozgrzewający napar czy wino.

Jako że maliny zajmują szczególne miejsce w sztuce kulinarnej, w książce nie mogło zabraknąć przepisów. Dowiemy się z nich m.in. jak przygotować tradycyjny dżem oraz smaczny pudding. I tu treść jest bardzo przejrzysta – określony jest czas wykonania potrawy oraz stopień trudności.

Maliny są również bardzo pomocne w kosmetyce. Przygotowane z nich maseczki ożywiają i nawilżają skórę. Są też skuteczne w łagodzeniu oparzeń słonecznych. Przepisy na te i inne naturalne kosmetyki znajdziemy na końcu omawianej publikacji.

Książkę „Uprawa malin” autorstwa Justyny Krulczuk kupić można na stronie wydawnictwa Gaj.

  • Format: 13 cm x 19 cm
  • Liczba stron: 64
  • Oprawa: miękka
  • Cena: 20 zł

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.