Teraz czytasz...
Dla miłośników psów i nie tylko: „Bezik Wielki Pies – Witaj w domu” Darii Jaworskiej [recenzja]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dla miłośników psów i nie tylko: „Bezik Wielki Pies – Witaj w domu” Darii Jaworskiej [recenzja]

Agnieszka Gotówka

„Bezik Wielki Pies – Witaj w domu” to książka dla całej rodziny, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Gaj. Stanowi opowieść o miłości człowieka do zwierzęcia i psiej przyjaźni na dobre i na złe. 

Dzieci uwielbiają psy, zwłaszcza te duże i puchate. Chętnie się z nimi bawią. Nic zatem dziwnego, że tak bardzo chcieliby je mieć. Ale zdarza się, że rodzice przez długi czas odmawiają posiadania czworonożnego przyjaciela.

I nie robią tego w złej wierze, ale dlatego, że pies to nie tylko długie spacery w słoneczny poranek. To obowiązki – wychodzenie kilka razy dziennie w każdą pogodę, opiekowanie się nim podczas choroby, leczenie, kontrolne wizyty u specjalisty czy zabiegi pielęgnacyjne. Zrozumieć to może pomóc wyjątkowa książka, która w ostatnich dniach pojawiła się na rynku czytelniczym.

Książkę „Bezik Wielki Pies. Witaj w domu” kupisz na stronie Wydawnictwa Gaj w promocyjnej cenie. 

Bezikowa opowieść inna niż wszystkie

„Bezik Wielki Pies – Witaj w domu”, bo o tej publikacji mowa, to opowieść o chłopcu i jego wymarzonym psie. To też historia o odpowiedzialności i racjonalnym podejściu do opieki nad zwierzętami. Pozwala najmłodszym zrozumieć, że czworonożny przyjaciel to nie tylko kompan do zabawy, ale też członek rodziny, o którego trzeba dbać.

Bezik pojawił się w domu chłopca w momencie, gdy on i jego rodzina byli na to przygotowani. Zwierzak nie miał kokardy na szyi, nie znaleziono go pod choinką czy nie wręczono z okazji urodzin. Książka pokazuje bowiem, że zwierzę, podobnie jak ludzie, czuje i wyraża określone emocje. Nie wolno traktować go przedmiotowo.

To co stanowi duży walor książki to nasycenie opowieści emocjami. Pojawia się strach, radość, troska i wdzięczność. Jest też niepewność w obliczu nowej sytuacji oraz ogromne pokłady miłości.

Trudno się temu dziwić, skoro autorka – Daria Jaworska – to specjalistka od emocji dzieci i zwierząt. Jest pedagogiem, zoologiem i dogoterapeutą. Na co dzień pracuje z dziećmi, by pomóc im zrozumieć siebie i swoje uczucia. Jest też miłośniczką czworonogów, a swoje zwierzaki traktuje jak pełnoprawnych członków rodziny.

Rozmowę z Darią Jaworską, autorką książki „Bezik Wielki Pies. Witaj w domu” przeczytasz na stronie mamywsieci.pl.

W książkach dla dzieci zwierzęta odgrywają bardzo ważną rolę. „Bezik wielki Pies” jest jednak nieco inny. To historia prawdziwa, z którą może utożsamić się wiele rodzin.

Stanowi opowieść o ważnym wydarzeniu w życiu dziecka, ale też zwraca uwagę na kwestię sytuacji zwierząt, m.in. ich obecność w schroniskach. Książka może stanowić punkt wyjścia do rozmów z najmłodszymi o odpowiedzialności i miejscu zwierząt w naszym życiu. To lektura obowiązkowa dla osób, które rozważają adopcję psiego przyjaciela. Lepszej lektury związanej z tym tematem na rynku czytelniczym nie znajdziecie.

Dla kogo jest „Bezik Wielki pies”?

Książka „Bezik. Wielki pies” to opowieść dla całej rodziny. Z zaciekawieniem czytał ją mój 8-letni syn. To dzięki tej lekturze zrozumiał, że na wymarzonego psa musi jeszcze poczekać, bo jego posiadanie to nie chwilowy kaprys, a ogromna odpowiedzialność.

Z kolei młodszy syn bardziej był zainteresowany obrazkami, które stanowią doskonałe uzupełnienie treści. Ich autorką jest Edyta Grzegory, psycholog i autorka projektu Wymysły.pl.

Rozmowę z Edytą Grzegory, autorką ilustracji w książce „Bezik Wielki Pies. Witaj w domu” przeczytasz na stronie mamywsieci.pl.

Obie Panie włożyły w przygotowanie książki mnóstwo pracy, ale też radości i pasji. To czuje się w każdym słowie i w każdej ilustracji. Nie ma tu dwuznacznych treści, podniosłego tonu czy umoralniających wypowiedzi. Jest za to sporo pozytywnej energii.

Bajka o Beziku należy do tych opowieści, które trudno odłożyć po jednym czy dwóch rozdziałach. Nawet się nie obejrzysz, a czytasz o kolejnej przygodzie chłopca. I kiedy książka się kończy, masz poczucie, że sympatyczny Krzyś i jego czworonożny przyjaciel skradli serca twoich pociech. Chcą więcej bezikowych opowieści.

Ale jest nadzieja, bo Daria Jaworska nie chce zostawić swoich młodych czytelników. Bezik również ma jeszcze sporo do przekazania. Pozostaje więc czekać na kolejne tomy i trzymać kciuki za ich szybką publikację.

5 powodów, dla których warto przeczytać z dzieckiem książkę „Bezik Wielki Pies”

  1. To bajka, która niesie ze sobą całą gamę emocji. Jest i wartka akcja, ale i czas na przemyślenia.
  2. Ciepła opowieść dla całej rodziny. Duża czcionka sprawi, że z jej lekturą poradzą sobie najmłodsi czytelnicy, którzy dopiero wkraczają w literacki świat.
  3. Atutem publikacji są ilustracje stanowiące uzupełnienie treści.
  4. Autorka książek jest psychologiem, na co dzień pracuje z dziećmi. Dobrze zna ich problemy i rozterki. Dziecięcy świat emocji jest jej doskonale znany, co zresztą doskonale widać w bezikowej historii.
  5. Książka porusza tematy związane z odpowiedzialnością i opieką nad zwierzętami.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.