Teraz czytasz...
Stwórz ogród marzeń! Pomoże Cecylia Ciechańska, autorka książki „Ogród dla każdego” [recenzja]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Stwórz ogród marzeń! Pomoże Cecylia Ciechańska, autorka książki „Ogród dla każdego” [recenzja]

Agnieszka Gotówka

„Ogród dla każdego”, ale czy faktycznie? Czy dam radę go pielęgnować bez dodatku chemii? Czy zagospodarowanie niewielkiego balkonu jest możliwe? Cecylia Ciechańska przekonuje, że tak. Jedyne co trzeba zrobić, to uwierzyć w siebie, wykonać plan i działać.

„Ogród dla każdego” to nie kolejny poradnik pełen wskazówek i podpowiedzi. To coś więcej. Stanowi podręczny notatnik, który zawsze warto mieć przy sobie. Jest uniwersalny i praktyczny. Krok po kroku przeprowadzi cię przez proces projektowania ogrodu. Pomoże też zaplanować prace przy roślinach. Autorka, niczym prywatna ekspertka, podpowie, jakie prace w ogrodzie wykonać oraz jak dbać o kwiaty, warzywa i zioła bez dodatku chemii.

Przeczytaj rozmowę z autorką książki „Ogród dla każdego”: Świat zacznij zmieniać od siebie i od ogrodu. Cecylia Ciechańska o początkach ogrodniczej pasji

„Ogród dla każdego”: od laika do ogrodnika

Wiosna nastraja nas pozytywnie. Wielu z nas już zimą rozmyślało nad tym, jak miło będzie wiosną i latem odpoczywać w ogrodzie. Nim jednak usiądziemy w nim z kubkiem kawy, trzeba się napracować. By miało to sens, warto to zrobić z głową. Stąd podstawą jest planowanie. Cecylia Ciechańska wie o tym doskonale. W swojej książce „Ogród dla każdego” zostawiła przestrzeń dla swoich czytelników. Miejsce na notatki i tabelki, które warto uzupełnić, pomogą w nakreśleniu, jakie mamy oczekiwania, co chcemy osiągnąć i jak ma wygadać nasz wymarzony skrawek zieleni.

Atutem książki jest jej uniwersalność. Autorka wie, że nie każdy dysponuje dużym ogrodem. Niektórzy mają do zagospodarowania niewielki balkon lub taras, a jeszcze inni muszą ograniczyć się do szerokich parapetów w mieszkaniu. Ale bez wglądu na posiadany metraż potencjalnego ogródka, marzenie o nim spełnić może każdy. Wystarczy chcieć.

Przeczytaj również: Pierwsze kroki w ogrodnictwie

Autorka nie szczęści więc komentarzy, sugestii i podpowiedzi. Dzieli się swoją wiedzą i robi to w bardzo ciekawy i przejrzysty sposób. Nie nakazuje, nie narzuca swojego zdania, ale daje wybór, wskazując najlepsze rozwiązania. Jest teoretykiem i praktykiem, dzięki czemu „Ogród dla każdego” jest poradnikiem bardzo wiarygodnym. Z każdego zdania bije pasja i chęć dzielenia się swoją wiedzą.

Dopełnieniem publikacji są zdjęcia. Nie są stylizowane, nie robiono ich na potrzeby książki. To dokumentacja ogrodowego piękna, które udało się uzyskać ciężką pracą.

Czytaj, notuj, inspiruj się

„Ogród dla każdego” to pozycja dla amatorów i osób, które sporo już wiedzą na temat ogrodnictwa. Ci pierwsi będą mogli stworzyć z Cecylią Ciechańską swój pierwszy ogród od podstaw. W jednym miejscu znajdą wszystko, czego potrzebują: listę roślin, przepisy na naturalne nawozy oraz całoroczny planer ogrodowy. Z kolei bardziej doświadczeni czytelnicy zyskają nie tylko praktyczny notatnik, ale i garść inspiracji.

Dla mnie – osoby, która dopiero zaczyna przygodę z własnym ogrodem – książka „Ogród dla każdego” okazała się strzałem w dziesiątkę. Mogłam odłożyć na bok inne poradniki. Wszystko, czego potrzebowałam wyłożyła mi prostym językiem Cecylia Ciechańska.

Na kartkach świetnie wydanej publikacji (Wydawnictwo Gaj jak zwykle nie zawiodło) Pani od Zieleni opowiedziała o hortiterapii, uprawie współrzędnej i roślinach miododajnych. Wspomniała też o roślinach doniczkowych, które warto mieć w domu. Ale największą zaletą książki jest przestrzeń dla czytelnika. To zaproszenie od autorki do współdziałania i realizacji ogrodowych marzeń. Warto z tego skorzystać.

Dla kogo „Ogród dla każdego”?

Książka Cecylii Ciechańskiej będzie idealna dla:

 • osób początkujących w temacie ogrodnictwa,
 • dla działkowców,
 • dla profesjonalistów,
 • dla każdego, kto chciałaby uprawiać warzywa i zioła,
 • dla miłośników kwiatów balkonowych i doniczkowych,
 • dla rodziców, którzy chcą swój ogród stworzyć razem z dzieckiem,
 • dla zwolenników naturalnego ogrodnictwa.

Książkę Ogród dla każdego kupicie na stronie Wydawnictwa Gaj oraz na Allegro (ze Smartem).

5 powodów, dla których warto sięgnąć po „Ogród dla każdego” Cecylii Ciechańskiej

 1. Książka, obok wartościowej treści, zawiera też wiele tabelek i wykresów, które ułatwiają odbiór treści.
 2. To poradnik pisany przez teoretyka i praktyka. Wiedza przeplata się z doświadczeniem.
 3. W „Ogrodzie dla każdego” znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy, np. jak dobrać rośliny względem wystawy na kierunek świata lub jak pielęgnować roślinne kompozycje.
 4. Praktyczne jest wydanie książki: „zeszytowy” format, dzięki czemu „Ogród dla każdego” możemy mieć zawsze pod ręką, oraz usztywniana okładka wykonana na ekologicznym papierze, który wyprodukowano przy użyciu pozostałości z oliwek
 5. W tej publikacji niczego nie zakłada się z góry. Autorka nie kieruje swojej książki do osób, które posiadają wielki ogród. Z jej porad może skorzystać każdy: nawet osoba, która do dyspozycji ma tylko kilka balkonowych donic i niewielką przestrzeń tarasu.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.