Teraz czytasz...
Miechunka (physalis): właściwości i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Miechunka (physalis): właściwości i zastosowanie

Agnieszka Gotówka
owoce świeżej miechunki na drewnianym tle
Miechunka w Polsce jest mało znana. A szkoda, bo nie tylko dobrze się prezentuje w ogrodzie, ale też jest niezwykle smaczna i zdrowa. Co warto wiedzieć o tej intrygującej roślinie?

Miechunka. Co to jest?

Miechunka to rodzaj roślin z rodziny psiankowatych (należą do niej również pomidory i ziemniaki), który obejmuje wiele gatunków. W naturalnym środowisku występuje w Ameryce (zwłaszcza w Meksyku).

Najczęściej spotykaną odmianą tej rośliny jest miechunka jadalna (miechunka peruwiańska), znana też jako rodzynek brazylijski i złota jagoda. Pochodzi z wysokogórskiego Peru, ale uprawia się ją też w Kolumbii, Ekwadorze, Wenezueli, Chile, w Indiach i na Przylądku Dobrej Nadziei.

Owoce miechunki peruwiańskiej mają słodko-kwaśny smak (przez niektórych porównywany do smaku agrestu lub kiwi). Zamknięte są w niejadalnej osłonce i wyglądają jak żółte pomidorki koktajlowe.

W latach 80. ubiegłego wieku do Polski została sprowadzona miechunka pomidorowa. Z Meksyku do Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach (obecnie Instytut Ogrodnictwa) przysłał ją prof. dr hab. Leszek S. Jankiewicz.

owoce świeżej miechunki
Miechunkę można uprawiać w polskim klimacie

Roślinę do dziś uprawia się u nas wyłącznie amatorsko, zwłaszcza w celach dekoracyjnych. Wartościowy jest jednak jej owoc o aromatycznym miąższu i słodko-kwaśnym smaku, który licznie obradza miechunkę. W zależności od gatunku owoc może mieć kolor zielony, żółty lub fioletowy oraz masę 20–60 g.

W ogrodach na terenie Polski (a w niektórych regionach również w stanie dzikim) rośnie miechunka rozdęta (zwana pęchęrznicą). Owoce pojawiają się u niej we wrześniu i osłonięte są kielichami, których kształt przywodzi na myśl lampiony. Jesienią przesychają i stają się ażurowe, stanowiąc jedną z piękniejszych dekoracji ogrodowych.

Owoce miechunki rozdętej są jadalne, jednak dopiero wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Zerwane zbyt szybko są gorzkie, niesmaczne i zawierają dużo trującej solaniny (stąd mogą spowodować ból brzucha).

Miechunka: właściwości

jagoda świeżej miechunkiOwoce miechunki wyróżniają się wysoką wartością odżywczą. W zdecydowanej większości składają się z wody (90 proc.), ale zawierają też białko i błonnik. Stanowią cenne źródło witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C oraz polifenoli, wapnia, fosforu i żelaza.

W krajach tropikalnych używano je jako naturalny środek na choroby układu moczowego, malarię, rzeżączkę, reumatoidalne zapalenie stawów, bóle żołądka i gardła.

Miechunka to owoc odpowiedni dla osób z nadwagą, podwyższonym ryzykiem zawału i miażdżycą. Obecne w roślinie sterole zmniejszają zawartości cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL we krwi, normalizują ciśnienie krwi oraz poprawiają wydolność układu sercowonaczyniowego. Wykazują ponadto działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwalergiczne. Wspomagają też odporność.

Roślina to też cenne źródło antocyjanów, które poprawiają drożność naczyń tętniczych i ograniczają rozwój miażdżycy. Obniżają też stężenie glukozy we krwi, korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację.

Physalis. Jak jeść i do czego wykorzystać?

Owoce miechunki można jeść na surowo, co stanowi cenną przekąskę. W kuchniach świata wykorzystuje sią je również do przygotowania sałatek i deserów (owoce bywają zanurzane w czekoladzie lub innych glazurach). Dobrze smakuje konfitura z miechunki, która jest dobrym dodatkiem do mięs. Z rośliny przygotowuje się też syropy i nalewki.

W sklepach dostępna jest też miechunka suszona, która jest smacznym i zdrowym dodatkiem do musli, jogurtów, sałatek lub ciast. Dodaje się ją też do herbaty lub innego owocowego naparu. Cena 1 kg to ok. 50 zł. Nieco droższa jest miechunka liofilizowana.

Miechunka to też niezwykle cenna roślina ozdobna. Świetnie nadaje się na suche wiązanki, stąd to jedna z ciekawszych jesiennych dekoracji zero waste. Doskonale wpisuje się w krajobraz ogrodu rustykalnego. Można ją sadzić pod drzewami, krzewami i płotami.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.