Teraz czytasz...
Najzdrowsze przekąski. Czym warto zastąpić czekoladę i inne przekąski?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Najzdrowsze przekąski. Czym warto zastąpić czekoladę i inne przekąski?

dziecko siedzi na ławce je batona

Przekąski lubią chyba wszyscy. Sięgamy po nie w czasie oglądania serialu, czytania książki lub pijąc kawę z bliskimi. I nie ma w tym nic złego, o ile zadbamy o ich jakość. Co zatem może być zdrową alternatywą dla czekolady, ciastek i paluszków?

Przekąski dla dużych i małych

Zabieramy je ze sobą w podróż, mamy pod ręką na spacerze i przechowujemy je w kuchennych szafkach, by sięgnąć po nie, gdy najdzie nas ochota na „małe co nieco”. Przekąski, bo o nich mowa, to produkty kojarzące się z chwilą relaksu i spokoju. Uwielbiają je dzieci, bo są dla nich synonimem słodyczy, i doceniają dorośli, bo są gotowe do spożycia od razu.

Specjaliści jednak patrzą na nie zdecydowanie bardziej krytycznym okiem. Wiele przekąsek to puste kalorie i składniki, na które nie ma miejsca w zdrowej i dobrze zbilansowanej diecie. Jedzone w nadmiarze mogą przyczynić się do problemu nadwagi i otyłości, które dziś mają już status epidemii XXI wieku.

Ale czy to oznacza, że trzeba zupełnie zrezygnować ze słodkiego smaku przekąsek? Zdecydowanie nie! Trzeba jednak wybierać je świadomie. Ale uwaga: nawet najzdrowsza przekąska może okazać się kaloryczną bombą, jeśli zjemy jej za dużo. Najważniejsze to więc zachować umiar i zdrowy rozsądek.

A zatem po jakie przekąski sięgnąć? Które z nich są idealne dla dzieci? I co oprócz słodyczy i chwili błogiego relaksu mogą nam dostarczyć? Sprawdźmy.

Bakalie

To klasyczna przekąska uznawana za niezwykle zdrową. I faktycznie tak jest, a w zależności, po jakie owoce suszone sięgniemy, zapewnimy organizmowi odpowiednią podaż witamin i minerałów.

Suszone morele to cenne źródło witamin A i C, a także potasu, wapnia i żelaza. Dzięki dużej ilości beta-karotenu wykazują właściwości antynowotworowe. Z kolei rodzynki to dobre źródło błonnika, żelaza, potasu, cynku oraz wielu związków mineralnych, m.in. wapnia, magnezu, potasu i boru. Warto po nie sięgać w czasie pracy i nauki, bo poprawiają koncentrację.

Miłośnikom słodkiego smaku polecane są daktyle, które są dobrym źródłem witamin: A, B1, B2 i PP, a także potasu, żelaza i magnezu.

Wybierając bakalie, warto sięgać po te niesiarkowane, ekologiczne. Są zdecydowanie zdrowsze od ich konwencjonalnych odpowiedników. Ich bogatą ofertę posiada dobry sklep ze zdrową żywnością online.

Chipsy owocowe

Dla miłośników chrupania odpowiednie będą chipsy owocowe. W tej kategorii prym wiodą chipsy jabłkowe i bananowe, które zachwycają naturalną słodyczą. To dobra przekąska dla dzieci i dorosłych.

Wielu zwolenników mają też chipsy kokosowe, które dostarczają witaminy E, K i C. Są też dobrym źródłem błonnika, a także – i tu ciekawostka! – kwasu laurynowego naturalnie występującego w mleku matki, będącego naturalnym pogromcą wirusów i bakterii.

Warto wiedzieć, że suszone owoce zachowują swoją wartość odżywczą. Mogą więc stanowić źródło wielu witamin i minerałów, tak potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu.

Wybierając chipsy owocowe, starajmy się sięgać po te, które nie zawierają konserwantów. Sprawdźmy też, czy owoce są dosładzane (cukrem kokosowym, miodem, syropem klonowym lub melasą trzcinową).

Ziarna

Nie tylko chrupią, ale też są jedną z najzdrowszych przekąsek, po które warto sięgać regularnie. W tej roli doskonale sprawdzają się pestki dyni. Obniżają poziom cholesterolu LDL we krwi, zapobiegają też rozwojowi miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych.

Nasiona dyni wykazują działanie antyoksydacyjne, przez co spowalniają zachodzące w nim procesy starzenia. Są świetną przekąską dla par starających się o dziecko i mężczyzn z przerostem prostaty. W przypadku dzieci są naturalnym preparatem przeciwpasożytniczym.

Wartościową przekąską są też pestki słonecznika, które dostarczają duże ilości witaminy E, a także cennych dla zdrowia kwasów tłuszczowych i fitosteroli.

Jeśli pestki jako samodzielna przekąską zupełnie nam nie odpowiadają, można posypać nimi świeże owoce, np. kawałki jabłka, albo  jeść je razem ze słodkimi owocami żurawiny lub rodzynkami.

Kandyzowany imbir

To przekąska polecana m.in. kobietom w ciąży, które zmagają się z nudnościami. Zaleca się ją również osobom z chorobą lokomocyjną. Imbir to bowiem naturalny sposób na problemy żołądkowe. Dodatkowo zwiększa apetyt i pomaga pozbyć się zaparć.

Pamiętajmy jednak, że owoce kandyzowane w procesie produkcji były gotowane w słodkim syropie. Są zatem dość kaloryczne, jednak nie zaszkodzą, jeśli zjemy ich rozsądną ilość.

Zdrowe batony

A skoro już o słodyczach mowa, czy w dobrze zbilansowanej diecie nie ma miejsca na tego rodzaju przekąski? Bynajmniej! Batonik czy kilka żelków zjedzonych raz na jakiś czas nie zrujnują nam zdrowia. Warto jednak szukać ich w ofercie sklepu, w którym sprzedawana jest zdrowa żywność.

Znajdziemy tam m.in. uwielbiane przez najmłodszych galaretki bez żelatyny, bezglutenowe czekolady bez cukru w różnych wersjach smakowych, trufe miodowe i zbożowe batony. Sprawdzą się jako przekąska do szkoły, ale też słodki upominek dla bliskiej nam osoby.

Przekąski, które szybko łagodzą uczucie głodu i kojarzą się nam ze słodyczą, owiane są złą sławą. Utożsamia się je z pustymi kaloriami, barwnikami i konserwantami. Czas jednak zerwać z tym mitem! Dobrej jakości przekąska to dobre uzupełnienie diety. Starajmy się więc wybierać je odpowiednio i cieszmy się ich smakiem. Na zdrowie!

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.