Teraz czytasz...
Jesienne dekoracje zero waste, które zrobisz za grosze
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jesienne dekoracje zero waste, które zrobisz za grosze

dekoracje zero waste

Jesień zero waste to nic innego jak stworzenie dekoracji i ozdób, na które nie wydamy dużych pieniędzy. Co więcej, większość z nich zrobimy z rzeczy, które mamy na wyciagnięcie ręki i które możemy zebrać w czasie jesiennego spaceru.

Jesień zero waste. Zrób to sam!

Jesień to czas przemijania. Tygodni słonecznych i ciepłych jest coraz mniej. Krótsze dni nie napawają optymizmem. To też czas, kiedy zdecydowanie częściej nasilają się chandry i złe samopoczucie.

Warto w tym okresie zadbać o swoją odporność, bo o przeziębienie nie trudno.

A przecież jesienne plony są pełne witamin:

to tylko niektóre z naturalnych bomb witaminowych.

Nie należy zapominać również o zdrowiu psychicznym. Jesienią skupiajmy się na tym, co lubimy i co poprawia nam nastrój. Mogą to być codzienne ćwiczenia, ciekawa książka, dobry film lub pyszne jedzenie.

Wiele osób czerpie radość z ogrodu. A przecież jesień ma tak wiele kolorów! Warto z tego skorzystać. Wybierając rośliny do jesiennych dekoracji postawmy na te, które możemy zdobyć bez nakładu pieniędzy lub z niewielkim nakładem finansowym.

Zgodnie z filozofią zero waste minimalizujmy szkodliwe odpady i maksymalnie wykorzystujmy to, co już mamy lub to co daje nam natura.

Jesienne dekoracje DIY

Wykorzystując słoneczne dni, jesienią warto wybrać się na spacer do parku lub pobliskiego lasu. Nie dość, że świeże powietrze wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, to jeszcze możemy zebrać wiele ciekawych darów natury, z których można stworzyć ozdobne kompozycje.

Opadłe kolorowe liście są piękne, ale zbierajmy tylko te kształtne i nieuszkodzone. Taki bukiet jesiennych liści po przyjściu do domu warto utrwalić lakierem do włosów, wtedy liście będą wolniej się zwijać, a nasz bukiet utrzyma się jeszcze dłużej.

Z liści można wykonać wyklejankę. To zadanie dobrze jest zrobić z dziećmi. Świetnym pomysłem jest też stworzenie ludzików z żołędzi i kasztanów. Dobra zabawa gwarantowana.

Leśnych „darmowych skarbów” jest jeszcze więcej. Kasztany, jarzębina, żołędzie i orzechy to tylko niektóre z nich. Możemy je wykorzystać, układając pośród liści na ozdobnej misie lub wkładając do słoika i stawiając na parapecie.

Królową jesieni jest dynia. Nie tylko świeci triumfy w kuchni, gdzie przygotowujemy z niej pyszną zupę, kluseczki czy ciasto dyniowe, ale też można wykorzystać ją do dekoracji. Zrobiony z niej lampion nada się nie tylko na Halloween.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się karty zielnikowe zrobione z kolorowych liści różnych gatunków roślin. Oprawiamy je w ramę i zawieszamy w kuchni, pokoju lub w przedpokoju. Jest to bardzo ciekawy pomysł, dzięki któremu możemy odświeżyć nasze wnętrze na jesień.

Kwiaty na suche bukiety

Mając własny ogród, zadbajmy o to, aby pojawiły się w nim gatunki roślin, które można wykorzystać na suche bukiety. Idealne będą:

  • miechunka ozdobna,
  • kocanka ogrodowa,
  • zatrwian,
  • suchołuska różowa,
  • czarnuszka damasceńska,
  • gipsówka wiechowata.

Są to rośliny, które kwitną jesienią i jako cięte okazy ładnie i długo utrzymują swój kolor.  Można z nich wykonać finezyjne bukiety, ale także wieńce, które dobrze prezentują się zawieszone na drzwiach lub w połączeniu ze świecami. Wymienione rośliny długo utrzymują się w dobrym stanie w formie ciętej.

Kompozycje z wykorzystaniem suchych bukietów można wzbogacić też o trawy oraz gałązki drzew iglastych.

Pojemnikowy recycling

Zastanawiając się nad zakupem kolejnego wazonu, pudełka lub pojemnika na kwiaty warto pomyśleć nad wykorzystaniem tego, co już mamy. Może gdzieś w piwnicy znajdziemy stare skrzynki po jabłkach. Po wyczyszczeniu i pomalowaniu będzie to idealny pojemnik na kwiaty na balkon. A może stara doniczka, która już do niczego nie pasuje, po delikatnym odświeżeniu rozświetli nasze pomieszczenie?

Z kolei lampiony możemy zrobić ze… słoików. Wystarczy dodać wstążkę ze sznurka jutowego lub kawałek kolorowej tasiemki. Z kolei stare filiżanki i szklanki, zamiast wylądować w koszu, mogą zostać wykorzystane jako doniczki np. do sadzenia ziół.

Pamiętajmy, aby przed wyrzuceniem przeróżnych szpargałów zapytać znajomych lub rodzinę, czy takie rzeczy nie są im potrzebne. Możemy też oddać niepotrzebne rzeczy na lokalnych grupach śmieciarkowych w mediach społecznościowych.

Wraz z upływem kolejnych miesięcy nasze nastroje zmieniają się niczym pory roku. To samo dotyczy dekoracji, jakie nam towarzyszą czy to w domu, czy to w ogrodzie.

Dekoracje? Zaplanuj je z wyprzedzeniem!

Jeśli chcemy dobrze wykorzystać to, co daje nam natura, warto o tym pomyśleć nieco wcześniej. Jeśli wszystko rozłożymy w czasie, jest większa szansa na to, że zadanie zakończy się sukcesem. Będziemy mieli czas, aby zebrać potrzebne nam elementy do dekoracji.

Jeśli lubicie zapisywać swoje pomysły na kartce, polecamy zebrać je wszystkie w jednym miejscu. Idealnie nada się do tego „Planer na dobry rok 2022”. To nie jest zwykły kalendarz. To doskonałe narzędzie do planowania, notowania i zapisywania luźnych pomysłów.

Elegancji dodaje planerowi ładne wydanie. Sztywna okładka w ciemnozielonej barwie jest estetyczna i elegancka.

Polecamy „Planer na dobry rok 2023” jako prezent dla samego siebie, ale i dla bliskiej osoby. To forma praktycznego podarunku, który spodoba się zwłaszcza miłośnikom ogrodu.

“Planer na dobry rok” dostępny jest na stronie Wydawnictwa Gaj.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.