Teraz czytasz...
Jak przechowywać truskawki?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak przechowywać truskawki?

Agnieszka Gotówka
truskawki w kobiałce

Jak przechowywać truskawki, by dłużej zachowały świeżość? Sprzyjają im chłodne wnętrza lodówki czy może wolą temperaturę pokojową? I co zrobić z nadmiarem owoców? Przeczytajcie!

Jak przechowywać truskawki?

Truskawki to jedne ze smaczniejszych owoców rosnących w polskim klimacie. Jak jednak większość sezonowych darów natury są dość delikatne. Najlepiej smakują tuż po zerwaniu z krzaczka. Co jednak w sytuacji, gdy nie dysponujemy własnymi sadzonkami i musimy kupować owoce? Jak wówczas zminimalizować straty?

Wszystko zaczyna się na etapie kupna. Najlepiej więc udać się na bazar z własną kobiałką (zwaną też łubianką). W takim naturalnym pojemniku truskawki nie będą tracić jędrności (czego nie można powiedzieć o owocach zapakowanych do foliowego worka, w którym brakuje powietrza).

→ Przeczytaj również: Jak uprawiać truskawki w ogrodzie i na działce?

Truskawki nie lubią też być dotykane i przekładane. Idealnie więc, gdy dokonamy wymiany oddając swoją pustą kobiałkę sprzedającemu, a zabierając wypełnioną owocami.

Truskawki: przechowywanie w domu

Przechowywanie truskawek krok po kroku

  • W jak najkrótszym czasie od kupna przejrzyj owoce i sprawdź, czy nie ma wśród nich egzemplarzy uszkodzonych (np. obitych). To bowiem w nich najszybciej rozwija się pleśń, która z łatwością przedostanie się na inne truskawki.
  • Zdrowe, jędrne truskawki wkładamy do lodówki. Wkładamy je do niej w koszyku lub na tacy i umieszczamy na najniższej półce (tam jest najchłodniej).
  • Niektórzy polecają też opłukać owoce wodą z octem (w proporcji 5:1), co pozwoli usunąć z ich powierzchni bakterie, następnie delikatnie osuszyć (np. na sitku) i włożyć do lodówki. Taki zabieg ma przedłużyć ich świeżość.

→ Przeczytaj również: Ekologiczne zmywanie naczyń krok po kroku

Wiedza, jak przechować truskawki, by na dłużej zachowały świeżość, to nie wszystko! Warto też wiedzieć, że:

  • Z truskawek do przechowywania nigdy nie usuwa się szypułki (to taki naturalny „korek”, który utrzymuje smak i aromat owoców).
  • Truskawki bardzo chłoną wodę, więc nigdy ich nie namaczamy, a jedynie opłukujemy pod zimną, bieżącą wodą.
  • Myjemy je bezpośrednio przed spożyciem.
  • Owoce dobrze jest wyjąć z lodówki ok. pół godziny przed zjedzeniem. W tym czasie można je opłukać i usunąć szypułki (ale to nie jest konieczne, bo ta część rośliny też jest jadalna). Owoce wyrównają temperaturę z otoczeniem i uwolnią swój aromat.

Co zrobić z truskawek?

Truskawki idealnie smakują solo, ale są też dobrym dodatkiem do ciast i deserów (polecamy czekoladową chmurkę z truskawkami). Można też z nich zrobić wiele przetworów, m.in. dżemy (z dodatkiem kwiatów czarnego bzu smakują rewelacyjnie!), konfitury i kompoty. Uzupełniają smak jogurtów, galaretek, owsianek i omletów.

→ Przeczytaj również: Pasteryzacja w piekarniku krok po kroku

Najmłodsi w większości lubią też pierogi z truskawkami i śmietaną oraz gofry z ich dodatkiem. Można też uzupełniać nimi smak dań wytrawnych. Owoce te dobrze komponują się m.in. ze szparagami (→ przepis na komosę ryżową z truskawkami i szparagami).

Obite truskawki, zbyt miękkie do przechowania, będą idealne, by zrobić z nich koktajl lub mus.

widok z góry na pokrojone truskawki i truskawki w miseczce

Truskawki na balkonie? To możliwe!

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy zakończyli temat tego, jak przechować świeże truskawki, bez zachęcenia do własnej uprawy. I wcale nie potrzeba do tego ogrodu, bo nawet mało zaprawionym ogrodnikom urosną truskawki na balkonie lub tarasie.

Nie potrzebują dużo miejsca, dobrze plonują nawet w podwieszanych donicach (minimalna głębokość wynosi 30 cm)

– zachęca Joanna Żytkowska, autorka książki „Ogród na balkonie, w doniczce i wszędzie, gdzie chcesz”.

Wymagają jedynie niewielkiej opieki z naszej strony zapewnienia jasnego, słonecznego stanowiska, zasilania na wiosnę i po plonowaniu, regularnego podlewania oraz pozbywania się rozłogów, które rośliny wypuszczają w drugiej części sezonu.

– dodaje.

By truskawka w doniczce urosła, należy:

  • umieścić na dnie doniczki nieco keramzytu (warstwa drenująca),
  • wypełnić do połowy ziemią uniwersalną,
  • posadzić truskawki,
  • dosypać ziemię, lekko docisnąć sadzonkę i podlać.

Jak gęsto sadzić truskawki?

Truskawki pnące urosną w doniczce sadzone pojedynczo lub maksymalnie podwójnie. W większych donicach sadzi się rośliny co ok. 15 cm, by miały wystarczająco dużo miejsca na wzrost.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.