Jak mrozić grzyby, by mieć je zawsze pod ręką? Jak je odpowiednio przygotować? Dzielimy się sprawdzonymi patentami.
Jak mrozić grzyby?
Grzyby to dary lasu o wyjątkowych walorach smakowych. Są podstawowym składnikiem wielu dań (zupa grzybowa, pierogi z kapusta i grzybami, bigos czy sos grzybowy to tylko niektóre z nich). Warto je więc mieć pod ręką, zwłaszcza że odpowiednio przygotowane dobrze się przechowują.
→ Przeczytaj również: Czy dzieci mogą jeść grzyby?
W domach naszych babć najczęściej dostępne były suszone grzyby. Z czasem, kiedy powszechnie dostępne stały się lodówki i zamrażarki, wiele produktów zaczęto mrozić. Szybko okazało się, że to również dobry sposób na zachowanie świeżości grzybów.
Można mrozić całe małe okazy borowików lub podgrzybków, można też mrozić grzyby rozdrobnione. Zanim trafią do zamrażarki, muszą zostać dokładnie oczyszczone
– podpowiada Justyn Kołek, grzyboznawca, autor „Grzybownika”.
→ Zobacz również: Zupa grzybowa – przepis
Grzyby: mrożenie krok po kroku
Zanim zabierzesz się za mrożenie grzybów, zwłaszcza po raz pierwszy, dowiedz się więcej na ten temat. A to dlatego, że nieodpowiednio przygotowane nie tylko stracą więcej witamin, ale też znacząco zmienią swoją strukturę. Wiedza pomoże zminimalizować straty 😊
Niektóre grzyby, jak prawdziwki czy podgrzybki, możecie mrozić na surowo, jeśli są młode i twarde. Najlepiej przechowują się grzyby wcześniej w jakiś sposób przetworzone.
– mówi Zofia Leszczyńska-Niziołek, doświadczona grzybiarka, autorka książki „Polowanie na grzyby: od borowika do grzybowej”.
Mogą być tylko zblanszowane (krótko gotowane) w solonej wodzie, przesmażone lub wstępnie podduszone. Mrozić też można gotowe dania, np. sos do makaronu.
– dodaje.
→ Przeczytaj również: Jak długo gotować grzyby? Praktyczny przewodnik
Zasady mrożenia grzybów
- Mrozi się wyłącznie świeże grzyby. Powinny mieć jędrną i sprężystą strukturę oraz jednolity kolor. Im bardziej aromatyczne, tym lepiej.
- Dobrze oczyść grzyby. Z każdego okazu usuń wszystkie zabrudzenia.
- Dobrze jest przeciąć grzyba na pół od czubka do trzonu. W ten sposób sprawdzisz, czy w środku nie ma zabrudzeń oraz owadów.
- Nie obieraj grzybów ze skórki (wyjątkiem są maślaki).
→ Przeczytaj również: Objawy zatrucia grzybami
Jak blanszować grzyby przed mrożeniem?
Posortuj grzyby na mniejsze i większe okazy (te pokrój na ćwiartki lub plastry). Zagotuj wodę w garnku i umieść grzyby w koszyczku do gotowania na parze. Te mniejsze gotuj przez ok. 3 minuty, większe – 5 minut.
Po ugotowaniu umieść je od razu w lodowatej wodzie, po 2-3 minutach przełóż na sitko i dokładnie odcedź.
Jak mrozić grzyby na sos?
Jeśli chcesz mieć pod ręką pojedyncze okazy, by móc je dodawać do sosu, w pierwszej kolejności przygotowane do mrożenia grzyby ułóż na tacce lub blaszce wyłożonej pergaminem (nie powinny się dotykać) i umieść w zamrażarce. Po kilku godzinach, kiedy będą już zamrożone, przełóż je do woreczka i ponownie umieść w zamrażalniku.
Działając w ten sposób, grzyby zachowają swój kształt i łatwo wyciągniesz ich tyle, ile potrzebujesz. Jeśli zamrozisz je w całości, trudno będzie wyciągać pojedyncze sztuki.
→ Przeczytaj również: Jak wygląda kania?
Przechowywanie grzybów w zamrażarce
Grzyby najlepiej przechowywać w woreczkach do mrożenia albo w specjalnych pojemnikach. Pamiętaj jednak, by zawsze podpisać opakowanie: zapisz datę mrożenia oraz rodzaj zamrażanych grzybów.
Pamiętaj, że surowe grzyby można trzymać w zamrażarce maksymalnie do 6 miesięcy. Jeśli je wcześniej gotowałeś lub smażyłeś – do roku.
Po rozmrożeniu grzybów nie wolno mrozić ponownie
Czy smażone grzyby można mrozić?
Oczywiście! Można grzyby przesmażyć, po ostudzeniu przełożyć do pojemnika lub woreczka i zamrozić. Tak przygotowane grzyby sprawdzą się jako baza do szybkiego sosu grzybowego, np. do makaronu.