Teraz czytasz...
Passata a pulpa pomidorowa. Różnice tkwią w szczegółach!

Passata a pulpa pomidorowa. Różnice tkwią w szczegółach!

Agnieszka Gotówka

W polskich domach najczęściej sięgamy po przecier pomidorowy. Najlepszy jest zrobiony samodzielnie z pomidorów zebranych późnym latem. W sklepach jednak znajdziemy również inne pomidorowe przetwory. To choćby passata oraz pulpa pomidorowa. Na pierwszy rzut oka niewiele się różnią. To jednak tylko pozory.

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw w Polsce i na świecie. Co ciekawe, dawnej uprawiane były wyłącznie w celach ozdobnych, gdyż uznawano je za trujące. Dziś docenia się ich smak, ale też walory odżywcze oraz wręcz nieograniczone możliwości kulinarne.

Największe spożycie pomidorów i ich przetworów notuje się w krajach, w których popularnością cieszy się dieta śródziemnomorska, a więc w Grecji, południowej Hiszpanii oraz w centralnych Włoszech.

Cenny likopen

Pomidory mają niską wartość energetyczną oraz wiele witamin i składników mineralnych. Odgrywają kluczową rolę w profilaktyce nowotworowej. Ogromne znaczenie w tym zakresie ma likopen, który jest odpowiedzialny za występowanie charakterystycznego czerwonego zabarwienia owoców. Co ciekawe, likopen jest o wiele lepiej przyswajalny z produktów przetworzonych niż ze świeżych warzyw. Jest odporny na obróbkę termiczną (gotowanie, ogrzewanie, duszenie). Likopen pod wpływem temperatury ulega przekształceniu do postaci znacznie lepiej wchłanianej z przewodu pokarmowego człowieka (wynika to z intensywności otwarcia komórek). Jego przyswajalność można dodatków zwiększyć, dodając do potrawy niewielką ilość tłuszczu.

Likopen działa przeciwutleniająco, pozytywnie wpływa na odporność organizmu oraz równowagę hormonalną. Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów, co potwierdzają liczne badania naukowe.

Pomidory pokrywają od 50 do 120% zalecanego dziennego spożycia witaminy C, od 10 do około 30% witaminy A i 12% witaminy E (dane dotyczą ludności Włoch, gdzie pomidory są niezwykle popularne). Są źródłem antyoksydantów (karotenoidów, flawonoli, tokoferolu) i niezwykle cennym surowcem przemysłowym. Ceni się je za smak i zapach. Można je wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Uznaniem wśród konsumentów cieszą się zwłaszcza soki pomidorowe, koncentraty, keczupy, przeciery i pomidory w puszcze oraz pomidory suszone. W naszych kuchniach coraz chętniej wykorzystuje się też passaty i pulpy pomidorowe. I choć wydaje się, że to produkty niemal identyczne, różnią się między sobą.

Dieta pudełkowa: szczyt lenistwa czy dania szyte na miarę?

Co to jest passata?

Passata pomidorowa, inaczej przecier pomidorowy, stanowi smaczny dodatek do wielu potraw. Wzbogaci smak zupy, zapiekanek, sosów. Można z niej przygotować koktajl, będący witaminową bombą. We Włoszech smaruje się nią spód pizzy.

W dobrej jakości passacie pomidorowej nie powinno znajdować się nic poza pomidorami. Istotne jest też, ile owoców wykorzystano do jej produkcji. Ale jeśli passatę przygotowujemy samodzielnie w domu, można zrobić ją z dodatkiem soli, czosnku lub ziół, zwłaszcza bazylii.

Sprawdź najtańsze oferty passaty ekologicznej w polskim Internecie

Pulpa pomidorowa i jej zastosowanie

Pulpa pomidorowa nie ma gładkiej konsystencji, przez co rzadziej jest używana do przygotowywania sosów. Stanowi jednak idealny dodatek do zup oraz leczo.

Pierwsze fazy produkcji passaty i pulpy pomorowej są takie same. Po starannym wybraniu i umyciu pomidorów z ich powierzchni jest za pomocą pary usuwana skórka. Dalsze kroki stanowią jednak o różnicy między tymi produktami. W przypadku passaty pomidory są rozdrabniane, a następnie gotowane w wysokiej temperaturze, butelkowane i pasteryzowane, dzięki czemu produkt zachowuje świeżość przez długi czas. Z kolei w trakcie produkcji pulpy, pomidory są krojone w kostkę, następnie dodaje się do nich koncentrat pomidorowy i podobnie jak w przypadku passaty – gotuje i pasteryzuje

– wyjaśnia Silvia Forte z włoskiej firmy Alce Nero, producenta żywności ekologicznej.

Puszka, karton czy szkło?

Nie tylko istotny jest skład produktu i sposób jego przygotowania, ale też opakowanie. Na sklepowych półkach znaleźć można pomidory w puszce, kartonie lub szkle (butelkach lub słoikach). Które z nich są najlepszą opcją?

Przetwory w puszkach są najczęściej najtańsze, ale to chyba ich jedyna zaleta. Powierzchnia takiego opakowania jest powlekana po to, by uniemożliwić zachodzenie jakichkolwiek reakcji pomiędzy treścią konserwy a samą puszką. Gdy opakowanie ulegnie uszkodzeniu, np. w trakcie transportu, może dojść do przenikania szkodliwych substancji do produktu. Dotyczy to zwłaszcza żywności kwaśnej (obecność kwasów powoduje zwiększone rozpuszczanie metali w żywności).

W przypadku przetworów pomidorowych najlepiej wybierać produkty zapakowane w szklane opakowania: słoiki lub butelki. Są one zupełnie obojętne dla zawartości, a przy tym można je ponownie wykorzystać, np. w domowym przetwórstwie.

W ostatnich latach świadomość konsumentów na temat żywności jest coraz wyższa. Staramy się wybierać produkty najlepszej jakości, pozbawione konserwantów i sztucznych dodatków. Z roku na rok zwiększa się sprzedaż produktów ekologicznych, nie tylko polskiego pochodzenia. Są wśród nich przetwory pomidorowe, nie tylko zdrowe, ale też dające wiele kulinarnych możliwości.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.