Co zrobić z pomidorów na zimę? Jakie przetwory przygotować, by były tanie, praktyczne i smaczne? Oto kilka sprawdzonych podpowiedzi.
Co zrobić z pomidorów?
Pomidory to jedne z popularniejszych warzyw (a właściwie owoców 😊). W Polsce naturalnie dojrzewają w lipcu i sierpniu, ale odpowiednio przechowywane mogą być na wyciągnięcie ręki do października.
→ Przeczytaj również: Jak przechowywać czosnek i inne warzywa?
Najczęściej jemy je jako dodatek do kanapek i sałatek, jednak na tym nie kończy się długa lista inspiracji. Doskonale wiedziały o tym nasze babcie, które z tych prostych w uprawie roślin potrafiły wyczarować kulinarne cuda. Zamykały je w słoikach, robiąc przetwory, dzięki czemu smak lata był zawsze pod ręką 👌
→ Przeczytaj również: Uprawa pomidorów bez chemii. Co trzeba wiedzieć?
Pomysły na pomidory: tanie i sprawdzone
Co można zrobić z dużą ilością pomidorów? Klasykiem jest zrobienie z nich soku pomidorowego.
Z 3 kg dojrzałych pomidorów (różnych odmian, np. bawole serca) otrzymasz ok. 2 l soku pomidorowego
Pomidory umyj i pokrój na kawałki, następnie wrzuć do garnka i dodaj płaską łyżkę soli. Przykryj garnek pokrywką i na małym ogniu gotuj ok. 25-30 min. Kiedy pomidory się rozpadną, przetrzyj je przez sitko. Skórki i pestki, które zostaną, zawiń w gazę i wyciśnij z reszty soku.
Gotowy sok zagotuj (na tym etapie możesz dodać przyprawy, np. oregano, pół płaskiej łyżeczki czarnego pieprzu lub chili). Gorący sok od razu przelewaj do przygotowanych słoików (zostaw ok. 1 cm wolnej przestrzeni przy zakrętce). Na koniec poddaj je procesowi pasteryzacji.
Uwaga: Sok pomidorowy w słoiku w trakcie przechowywania może się rozwarstwić (u góry będzie przezroczysta woda, na dole mus). To naturalny proces, a przed użyciem wystarczy lekko wstrząsnąć zawartością słoika.
Takie pomidory na zimę będą idealne do przygotowania szybkiego obiadu. Wystarczy dodać je do bulionu i zupa pomidorowa gotowa.
→ Przeczytaj również: Kiedy przycinać lawendę?
Czy wiesz, czym różni się ekologiczny sok pomidorowy od konwencjonalnego?
Sok z ekologicznych pomidorów zawiera więcej bioaktywnych polifenoli niż sok z pomidorów pochodzących z uprawy konwencjonalnej. I nie są to czcze słowa, a wnioski jakie płyną z badań porównawczych. Kierowała nimi Rosa M. Lamuela, wykładowca z Wydziału Żywienia i Bromatologii Uniwersytetu w Barcelonie oraz badaczka Instytutu Badań nad Żywieniem i Bezpieczeństwem Żywności (INSA).
Jest to innowacyjne badanie naukowe mające na celu określenie związków fenolowych występujących w organicznym i konwencjonalnym soku pomidorowym oraz ich możliwych korzyści zdrowotnych. Co dziwne, chociaż pomidory są spożywane w dużych ilościach na całym świecie, do tej pory badano tylko niektóre składniki posiadające wartość odżywczą, takie jak karoteny (likopen), podczas gdy niewiele prac poświęcono polifenolom
– mówiła.
Polifenole to ważne składniki diety o silnych właściwościach przeciwutleniających, stąd odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia i rozwoju nowotworów. Neutralizują wolne rodniki i są w stanie regulować aktywność enzymów, przynosząc liczne korzyści zdrowotne.
→ Przeczytaj również: Dieta a nowotwory
Hiszpańscy badacze przeanalizowali zawartość polifenoli w dostępnych na rynku sokach pomidorowych. Odkryli znaczące, nieopisane do tej pory, różnice pomiędzy poziomem składników bioaktywnych w pomidorach ekologicznych a poziomami występującymi w uprawach konwencjonalnych. Skąd te różnice?
Jedna z autorek badania, Anna Vallverdú-Queralt, tłumaczy to mechanizmami obronnymi roślin w zależności od rodzaju nawozu stosowanego w produkcji organicznej i konwencjonalnej.
W każdej formie uprawy najważniejszym czynnikiem dla wzrostu rośliny jest dostępność azotu. W rolnictwie konwencjonalnym azot można dodawać w formie rozpuszczalnej jako nawóz, podczas gdy w produkcji organicznej roślina nie otrzymuje sztucznych składników odżywczych i dlatego reaguje, aktywując mechanizmy obronne, które zwiększają jego poziom
– tłumaczy. I dodaje:
W rezultacie rośliny uprawiane konwencjonalnie mogą utracić odporność na choroby i wykazywać niższy poziom składników odżywczych, minerałów i metabolitów wtórnych
→ Przeczytaj również: Glifosat: trucizna w naszej kuchni
Przepisy na pomidory
Dań z pomidorami jest tak dużo, że trudno wymienić je tu wszystkie. W naszym serwisie znajdziecie też całe mnóstwo przepisów, w których pomidory albo grają pierwsze skrzypce, albo nadają daniu wyjątkowego charakteru. Szczególnie polecamy:
- Pikantne śledzie w pomidorach z żurawiną ❤️
- Focaccia z pomidorami i z pesto z pokrzywy 👍
- Bezglutenowy chlebek sycylijski z suszonymi pomidorami 👌
- Krem z marchewki z suszonymi pomidorami 🍲
- Pomidorowy gulasz z czarnym ryżem 🥘
- Wegański sos pomidorowy z fasolą i pieczarkami 🍅
- Gazpacho 💕
Z powodzeniem pomidory można również ususzyć lub przygotować z nich domowy ketchup. Smaczne, choć mniej oczywiste niż np. kiszona kapusta czy ogórki, są kiszone pomidory.
Przepis na surówkę z pomidorów
Z pomidorów można przygotować banalnie prostą, ale i smaczną surówkę do obiadu.
Pomidory pokrój, np. na ósemki, ale to nie ma większego znaczenia, dodaj pokrojoną w piórka cebulę oraz ogórki (małosolne lub kiszone). Możesz też pominąć ogórki, a dodać 2-3 łyżki śmietany.
Przepis na ostry sos pomidorowy
- 5 kg pomidorów
- 50 dag cebuli
- 0,2 l octu spirytusowego
- 15 dag cukru
- 20 dag ostrej musztardy
- gałka muszkatołowa
- sól, pieprz
- gorczyca
- mielona papryka
Pomidory z dodatkiem cebuli rozgoruj i przetrzyj przez sito. W płaskim, szerokim naczyniu odparuj przecier ciągle go mieszając (do połowy ilości), a następnie dodaj cukier, ocet oraz sól do smaku. Przyprawy dodaj do przecieru pod koniec odparowywania. Sos powinien mieć gęstość śmietany.
Zaraz po zestawieniu z ognia sos rozłóż do małych słoików z zamknięciem.
→ Przepis pochodzi z książki: „Z działki na stół i do spiżarni” Kazimiery Pyszkowskiej z 1983 r.
Jak zrobić suszone pomidory i do czego je wykorzystać?
Dania z suszonymi pomidorami są bardzo popularne. Ich smak może przywołać lato o każdej porze roku. Sałatka z ich dodatkiem jest nie tylko smaczna, ale i pożywna. Dobra jest też pasta z suszonych pomidorów, która świetnie nadaje się np. jako dodatek do grzanek (👉 te polecamy zrobić z czerstwego chleba)
→ Zobacz sprawdzony przepis na suszone pomidory koktajlowe z oregano
Jak przechowywać pomidory?
By zachować intensywny smak i zapach pomidorów warto pamiętać, by nigdy nie przechowywać ich w lodówce. Najlepiej czują się one w zacienionym miejscu o temperaturze pokojowej.