Teraz czytasz...
Kiedy przycinać lawendę?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kiedy przycinać lawendę?

Agnieszka Gotówka
cięcie lawendy

Kiedy przycinać lawendę, by bujniej i zdrowiej rosła? I jak robić to prawidłowo? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.

Kiedy przycinać lawendę?

Na początek parę słów o uprawie lawendy. W teorii jest to roślina mało wymagająca, ale w praktyce trzeba poświecić jej trochę uwagi. Odwdzięczy się pięknym wyglądem i fenomenalnym zapachem.

Pamiętajmy też, kwiaty lawendy pełnią funkcję użytkową. Można z nich zrobić stylowe bukiety lub wieńce, a także przetwarzać na susz, który jest potrzebny do robienia lawendowych kosmetyków, świec, syropów i wypieków.

→ Przeczytaj również: Rośliny na skalniak. Jakie gatunki wybrać?

Lawenda w stanie naturalnym występuje na wapiennych, suchych wzgórzach rejonów Morza Śródziemnego. Uprawia się ją głównie na południu Francji – w Prowansji oraz na chorwackiej wyspie Hvar. W Polsce również czuje się nieźle, o ile jednak wiemy, jak i kiedy przycinać lawendę oraz skąd pozyskiwać sadzonki (im lepszej jakości, tym lepsze plony). Odpowiedzmy zatem na te pytania.

→ Przeczytaj również: Lawenda wąskolistna w kosmetyce. Jak zrobić domowe kosmetyki z lawendy?

Czy przycina się lawendę latem?

I latem, i wiosną, a jeśli wcześniej nie wykonaliśmy tego zabiegu, również jesienią. Robimy to po to, by roślina lepiej i zdrowiej rosła. Przycinanie lawendy zapobiega zdrewnieniu pędów (dzięki temu roślina lepiej będzie tolerowała zimę) oraz odmładza roślinę. Chodzi też o to, by do wszystkich pędów docierały promienie światła słonecznego i zachodziła odpowiednia cyrkulacja powietrza.

→ Przeczytaj również: Mięta – właściwości i wykorzystanie

miód lawendowy

Jak i kiedy obcinać lawendę?

Pierwsze cięcie lawendy zaleca się przeprowadzić tuż po posadzeniu, skracając krzew o połowę. Jeśli roślina jest starsza, zabieg cięcia przeprowadza się dwa razy w roku:

  • wiosną (pod koniec marca),
  • latem (w lipcu i sierpniu),
  • jesienią (dodatkowy termin przypadający w połowie września, jeśli zapomnieliśmy o przycinaniu wiosną).

Nie bójmy się radyklanych cięć. Roślinę skracamy o 7-12 cm, usuwając wszystkie suche, uszkodzone i wybujałe pędy. Wiosną jednak należy uważać na pączki kwiatów, bo łatwo można je uszkodzić, a to wpływa na słabsze kwitnienie lawendy.

Trzeba też pamiętać, by nie ścinać zdrewniałych łodyg poniżej liści. Zawsze trzeba zostawić trochę świeżych zielonych liści na wszystkich łodygach, bo w przeciwnym razie przycięte łodygi lawendy nie odrosną. 

Zobacz także

kiełki na białym tle

Latem pozbywamy się przekwitających kwiatostanów i bezlistnych łodyg. W ten sposób nasza lawenda w ogrodzie będzie się zagęszczać. Warto też formułować krzew w kulę. Z przycięciem czekamy jednak do czasu, aż zobaczymy, że kwiaty lawendy zasychają. Wcześniej roślina ta nie tylko cieszy oko, ale też jest bardzo pożyteczna (przyciąga owady, zwłaszcza pszczoły, a odstrasza komary i mszyce).

Jesienią wykonujemy cięcie jeśli nie zrobiliśmy tego wiosną. Trzeba jednak robić to w dzień ciepły i bezdeszczowy, bo roślina jest wrażliwa na chłód i zimno może sprzyjać pojawieniu się chorób. 

Kiedy kwitnie lawenda?

Zarówno ta rosnąca w ogrodzie, jak i lawenda w doniczce, kwitnie intensywnie latem, zwłaszcza w lipcu i sierpniu. Proces ten zależy jednak zarówno od odmiany rośliny, jak i warunków uprawy. W sprzyjających warunkach (dużo słońca i niewielka wilgotność powietrza), lawenda może kwitnąć nawet do 1,5 miesiąca.

Kiedy sadzić lawendę?

Najlepiej zrobić to wiosną (od początku kwietnia) lub jesienią (maks. do pierwszych dni października):

  • Usuń chwasty i wykop dołek głęboki na ok. 45 cm i szeroki na ok. 30 cm.
  • Jeśli sadzić więcej niż jedną sadzonkę, pamiętaj o zachowaniu dostępów (30-50 cm przestrzeni)
  • Na terenach podmokłych, nie zapomnij o drenażu.
  • Umieść sadzonkę w dołku i podsyp jego dno świeżą ziemią.
  • Pamiętaj o regularnym podlewaniu.

Czy lawenda jest wieloletnia?

Lawenda to roślina wieloletnia, dlatego nie należy wyrzucać rośliny po sezonie. Odpowiednio przechowana zakwitnie w kolejnym roku. By zapewnić jej komfortowe warunki i ochronić przed chłodem warto więc obłożyć ją gałęziami iglaków, a na wierzch położyć suche liście, słomę lub agrowłókninę (nigdy nie używamy folii, bo nie przepuszcza powietrza i spowoduje gnicie). 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.