Mięta od wieków była bardzo ceniona. We Włoszech zwana była zielem św. Marii, gdzie posypywano nią podłogi w kościele, a biblijni faryzeusze pobierali od jej zbioru dziesięcinę. Do dziś to jedno z popularniejszych ziół. Ma wiele leczniczych właściwości, ciekawy smak i walor dekoracyjny. Co warto o niej wiedzieć?
Mięta. Na co pomaga?
Właściwości mięty są bardzo szerokie. To roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych. Zawiera m.in. olejki eteryczne (zwłaszcza mentol), flawonoidy, glikozydy, kwasy i związki mineralne, które wykazują działanie terapeutyczne.
Roślina najpewniej przyjdzie nam do głowy, kiedy zastanawiamy się, co na ból żołądka. Liście mięty od dawna bowiem stosowano na problemy żołądkowo-jelitowe. Obecne w nich substancje wzmagają czynność
wydzielniczą żołądka oraz wątroby, zwiększają ilość soku żołądkowego, ułatwiają trawienie oraz pobudzają wytwarzanie żółci. Warto też o nich pamiętać, gdy dopadnie nas jelitówka.
Przeczytaj, co to są → zioła ←, jakie dawniej miały znaczenie i skąd je pozyskiwać.
Mięta – działanie
- łagodzi podrażnienia skóry,
- zmniejsza bóle migrenowe,
- zwiększa wytwarzania soku żołądkowego,
- poprawia perystaltykę jelit,
- zmniejsza wzdęcia,
- ma właściwości rozgrzewające, rozkurczowe,
- uspokaja,
- łagodzi zgagę,
- wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka,
- obniża ciśnienie krwi.
Ususzona i rozłożona w szufladach czy szafach odstraszy mole, mrówki, pchły i myszy. Nie lubią jej też komary, przeczytaj o ekologicznych sposobach na odstraszanie komarów.
Mięta pieprzowa i inne odmiany
Roślinę bardzo łatwo się krzyżuje, co sprawia, że dostępnych jest wiele jej hybryd i nowych odmian. Są wśród nich mięta:
- cytrynowa – ma zielone, błyszczące liście i cytrynowo-miętowy zapach,
- pomarańczowa – charakteryzuje się słodkim posmakiem, ma cienkie, prawie okrągłe liście,
- truskawkowa – ziele o bardzo drobnych, delikatnych liściach,
- imbirowa – ma ostry, drażniący smak i zapach przypominający połączenie imbiru i mięty,
- mięta meksykańska (oregano kubańskie) – niezwykle dekoracyjna roślina o lekko pikantnym smaku.
Ale najbardziej znana i najchętniej wykorzystywana jest mięta pieprzowa (Mentha x piperita L .). Jest to roślina bardzo zdrowa, ale też ładna. Może stać się ozdobą ogrodu (zwłaszcza w rustykalnym stylu). Przygotowywany z niej olejek jest cennym surowcem kosmetycznym. Dodaje się go do past do szczotkowania zębów, żeli, płynów do płukania jamy ustnej i tabletek do ssania.
I nie bez powodu, bo dowiedziono, że składniki mięty pieprzowej, zwłaszcza mentol, mają silne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Uzasadnione jest wiec ich stosowanie w profilaktyce i leczeniu zapaleń dziąseł, chorób przyzębia i w celu zapobiegania powstawania bakteryjnej płytki nazębnej.
Mięta – lecznicza i smaczna
Dzięki swemu intensywnemu, odświeżającemu zapachowi roślina wyróżni się jako przyprawa. Można jej używać samodzielnie lub z innymi ziołami (lubi ją np. rumianek i imbir). Jej liście (świeże i suszone) po zaparzeniu dają aromatyczny napój, który warto podawać dzieciom.
Najlepiej jednak, by pozyskiwać roślinę z własnych źródeł. Jest to o tyle proste, że mięta bardzo szybko się rozrasta i jest prosta w uprawie. Można ją też hodować w doniczce.
Wybierając suszone liście mięty, warto kupować te ekologiczne. Susz konwencjonalny nie jest tak aromatyczny, może też zawierać fragmenty innych roślin. W przypadku produktu certyfikowanego mamy pewność, że surowiec jest najwyższej jakości i nie zawiera pozostałości pestycydów.
A do czego warto ją dodawać? Tu możliwości jest całe mnóstwo!
- Jest idealna do sosów i dipów jogurtowych, zwłaszcza czosnkowego (który z kolei pasuje do potraw z grilla)
- Można z niej przygotować ocet ziołowy
- Syrop z mięty uzupełnia smak deserów i drinków
- Dobrze komponuje się smakowo z twarogiem, co możecie sprawdzić przygotowując pierogi z twarogiem i miętą
- Młode listki dobrze smakują w sałatce, np. z melona i pomidorów
- Są też jedną z ładniejszych i naturalnych ozdób wielu dań
- W połączeniu z cytryną listki nadają łagodnego smaku wodzie (przeczytaj, co pić w upalne dni)
- Z miętą dobrze smakuje też czekolada
- dorosłym polecamy nalewkę z mięty
Najczęściej zadawane pytania
Jak uprawiać miętę?
Roślinę warto posadzić w pobliżu krzewów róż (podobnie jak czosnek) dla ochrony ich przed mszycami. Lubi ziemię próchniczą, przepuszczalną, lekko zasadową.
Rośnie w miejscach nasłonecznionych, ale i częściowo zacienionych. To dobra roślina okrywowa pod krzewy czy drzewa.
Sadzonki rozłogowe sadzi się jesienią lub wiosną co 30 cm. Obrywamy kwiaty, jeśli mamy różne odmiany, by się nie krzyżowały.
Jeśli pojawi się rdza, lepiej roślinę wykopać i spalić.
Liście zrywamy przed kwitnieniem.
Jak przycinać miętę?
Przycinanie to zabieg niezbędny, by mieć stały dostęp do świeżych liści. Robi się to w taki sposób, by odciąć szczyt rośliny. To pozwoli zainicjować jej rozkrzewienie.
Jak zrobić lemoniadę?
Można ją zrobić na dwa sposoby. Pierwszy zakłada przygotowanie syropu z 3-4 gałązek mięty. Umieszczamy je na patelni. Zalewamy 7 łyżkami wody i zasypujemy 4 łyżkami cukru. Mieszaj i gotuj na najmniejszej mocy palnika. Kiedy pojawi się sok z mięty, odcedź go i wlej do dzbanka. Dodaj cytrynę i kostki lodu oraz świeże liście mięty.
Czy mięta szkodzi na wątrobę?
Przeciwnie, bo rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego i wspiera usuwanie toksyn z organizmu. Zapobiega też tworzeniu się kamieni żółciowych.
Jak rozmnożyć miętę?
Jest to zioło, które łatwo się rozrasta (również w doniczce). Kiedy puści kłącza, wystarczy je odciąć i umieścić w nowej ziemi. Możemy też obciąć gałązki i włożyć je do szklanki z wodą. Po ok. dwóch tygodniach zobaczymy nowe korzenie. To znak, że czas przesadzić roślinę do doniczki.