Teraz czytasz...
Najpopularniejsze herbaty ziołowe
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Najpopularniejsze herbaty ziołowe

Agnieszka Gotówka

Herbaty ziołowe wracają do łask. Pijemy je coraz chętniej, nie tylko ze względu na ich dobry smak, ale i właściwości prozdrowotne. A które z ziółek są najpopularniejsze? Po które warto sięgać? Zerknijcie do naszego zestawienia.

Na początek kilka słów tytułem wstępu, bo trzeba wyraźnie zaznaczyć, że ziółka ziółkom nierówne. O ile sami pozyskujemy roślinę i ją suszymy, by później móc ją wykorzystać do zaparzenia, wiemy, że mamy do czynienia ze 100% surowcem.

Dowiedz się więcej na temat rodzajów i sposobów zaparzania herbaty

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, postarajmy się kupować herbaty ziołowe od sprawdzonych producentów, najlepiej z certyfikatem ekologicznym (produkt eko poznacie dzięki znakowi ekolistka na etykiecie).

Pamiętajmy też, że zioła są surowcem leczniczym, więc trzeba je stosować z rozwagą, zwłaszcza w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Na szczęście zdecydowana większość popularnych herbat ziołowych pozytywnie wpływa na zdrowie i można je pić bez obaw. A które zioła wybieramy najczęściej?

Przeczytaj również: Jak oddziałują na siebie zioła i leki?

Mięta

To zdecydowana liderka wśród ziołowych herbat. Ma charakterystyczny smak i piękny aromat. Znana jest przede wszystkim z dobrego wpływu na układ trawienny: pobudza apetyt, wspomaga trawienie, redukuje wzdęcia, działa rozkurczowo i zapobiega kolce jelitowej.

Po herbatę miętową warto również sięgać w czasie przeziębienia, zwłaszcza jeśli dokucza nam kaszel i katar: obecne w roślinie olejki eteryczne udrożnią nos i zatoki, a co za tym idzie – ułatwią oddychanie.

Mało kto wie, że mięta działa podobnie jak melisa, pozytywnie wpływając na nasz układ nerwowy. Sięgajmy po nią, kiedy dopadną nas migrenowe bóle głowy, nerwobóle lub jesteśmy zestresowani.

Melisa

To druga z najpopularniejszych herbat ziołowych w Polsce. Najczęściej kojarzymy ją z remedium na stres i nerwy. I faktycznie, melisa łagodzi napięcie, pomaga zasnąć i relaksuje. Ale to nie jedyne jej właściwości.

Melisa pomoże w problemach z trawieniem. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Łagodzi dolegliwości związane z kolką jelitową oraz zapaleniem dróg żółciowych. Działa też moczopędnie. Wykazuje ponadto działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.

Rumianek

Rumianek to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Działa rozkurczająco (łagodzi bóle menstruacyjne), przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Pomaga też w bakteryjnych schorzeniach jamy ustnej.

Przeczytaj także: Produkty i zioła na stres: co nas uspokoi i ukoi nerwy?

Herbata rumiankowa sprawdzi się po sutym posiłku. Ułatwi trawienie, zapobiegnie też nadmiernemu wydzielaniu soku żołądkowego. Działa wiatropędnie.

Po napar rumiankowy mogą sięgać cukrzycy, zwłaszcza że obecne w roślinie substancje zapobiegają wzrostowi glukozy we krwi i chronią trzustkę.

Pokrzywa

Pokrzywa to niezwykle cenna roślina, która ma bardzo dobry wpływ na organizm. Zawiera sporo witaminy C oraz wiele minerałów, m.in. potas, wapń, żelazo i krzem. Warto po nią sięgać w czasie infekcji, przy chorobach alergicznych, anemii i kamicy nerkowej (ma działanie moczopędne).

wiosenna pokrzywa w wiklinowym koszu

Herbata z pokrzywy jest też polecana w trakcie kuracji odchudzających, bo przyspiesza metabolizm. Oczyszcza organizm i dobrze wpływa na wygląd: poprawia stan włosów i paznokci.

Szałwia

Po napar z szałwii często sięgają kobiety w trakcie menopauzy oraz zmagające się z silnymi bólami menstruacyjnymi. Roślina zawiera duże ilości fitoestrogenów i olejku eterycznego, które działają rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Szałwia ma też dobrze udokumentowane działanie przeciwbakteryjnie. Wspomaga organizm w walce z chorobą, zwłaszcza podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, udrożnia nos i zatoki.

Herbata z szałwii przynosi ulgę w dolegliwościach żołądkowych. Reguluje pracę jelit i pomaga pokonać niestrawność.

Mieszanki ziołowe szyte na miarę

W ziołolecznictwie znaczenie mają nie tylko pojedyncze zioła, ale też przygotowane z nich mieszanki. Trzeba jednak wiedzieć, jakie rośliny można ze sobą łączyć, by uzyskać z nich jak najwięcej prozdrowotnych właściwości i sobie nie zaszkodzić (pamiętajmy, że zioła również mogą dawać działania niepożądane).

Ziołowa herbata uspokajająca ma w swoim składzie nie tylko ziele melisy, ale też m.in. przytulii, dziurawca, przetacznika, korzeń kozłka czy szyszki chmielu.

Z kolei w mieszance wspomagającej odporność znajdziemy owoc róży, który jest niezwykle bogatym źródłem witaminy C, a także owoc tarniny, berberysu, czarnej porzeczki i hibiskusa.

W uregulowaniu ciśnienia krwi pomoże z kolei owoc głogu w połączeniu z owocem róży, korzeniem kozłka, zielem jemioły oraz zielem serdecznika.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.