Teraz czytasz...
Rośliny na skalniak. Jakie gatunki wybrać?

Rośliny na skalniak. Jakie gatunki wybrać?

roślina na skalnika fioletowy kwiat wśród kamieni

Rośliny na skalniak nie mają dużo wymagań. Potrzebują jednak sporo słońca i regularnego podlewania. Podpowiadamy, jakie rośliny do skalniaków są godne uwagi i co posadzić na skarpie.

Rośliny na skalniak – gatunki

Skalniak, i słusznie zresztą, kojarzy się z kaskadą roślin, przeplecioną, kamieniami, skałkami, żwirem (przeczytaj, jak zrobić skalniak w ogrodzie). By jednak wyjątkowo się prezentowały, muszą zostać właściwie dobrane.

Jest kilka roślin, które są obowiązkowe na skalniaku, ponieważ nadają mu ten jedyny w swoim rodzaju charakter. Bardzo dobrze się prezentują, ale też dobrze rosną na skalistym podłożu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Smagliczka skalna

Nie bez przyczyny smagliczka skalna ma taką a nie inną nazwę. Jest to bylina, która osiąga 25-30 cm wysokości. Idealnie sprawdza się w otoczeniu kamieni oraz skał. Posiada zwarty, kępiasty pokój; równowąskie liście pokryte są kutnerem, który dodaje roślinie jeszcze lepszy wygląd. Jej kwiaty są bardzo urocze. Mają żółty kolor, kwitną od kwietnia do maja i  ponownie we wrześniu.

Roślina bardzo ładnie pachnie. Dobrze radzi sobie w szczelinach murków i pośród skał. Lubi podłoże przepuszczalne, lekkie o odczynie zasadowym. Wymaga miejsc ciepłych i słonecznych, najlepiej o południowej wystawie. Jest mrozoodporna i bardzo dobrze znosi susze. Warto jednak przycinać ją po przekwitnięciu oraz raz na jakiś czas wykonywać wapnowanie podłoża. 

Smagliczka skalna należy do „wiosenne piątki”, czyli sztampowych bylin, które kwitną wiosną. Pozostałe cztery to: żagwin ogrodowy, floks szydlasty, gęsiówka kaukaska i ubiorek wiecznie zielony.

Zioła = skalniakowe rośliny

Na skalniaki idealnie nadają się też zioła, m.in. rozmaryn, mięta, bluszczyk kurdybanek, tymianek. Ale niekwestionowaną królową wśród kamieni jest lawenda wąskolistna, która ma piękne fioletowe kwiaty oraz ciemnozielone liście, przez co wyjątkowo pięknie współgra z szarością kamieni i skał. Intensywnie pachnie i można wykorzystać ją w kuchni. Odstrasza też mszyce i komary.

Lawenda lubi miejsca ciepłe, słoneczne. Dobrze rośnie na podłożu dobrze zdrenowanym, lekko wapiennym. Nie lubi zalewania, dlatego na skalniaku lepiej sadzić ją w miejscu spadku niż w dołku, gdzie woda może stać przez dłuższy czas.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych podczas uprawy lawendy jest jej przycinanie. Młode okazy skracamy o połowę już w pierwszym roku po posadzeniu. Powoduje to pobudzenie rośliny do wzrostu w kolejnych latach.

Na wiosnę wycinamy chore, uszkodzone oraz wybujałe pędy (zależy nam na zwartym i równym pokroju).

lawenda na skalniaku wśród kamieni
Lawenda pięknie prezentuje się w otoczeniu kamieni

A może macierzanka piaskowa?

Inną rośliną należącą do ziół, o której warto wspomnieć zastanawiając się nad roślinami na skalniak, jest macierzanka piaskowa (tymianek, cząber czy dzięcielnica). Roślina ma tendencje do tworzenia zwartych darń. Łodyga najczęściej jest płożąca, wokół niej znajdują się skórzaste, małe liście. Kwitnie bardzo obficie od czerwca do września. Kwiaty są zebrane w liczne kwiatostany w kolorze fioletowo-różowym.

Macierzanka jest uwielbiana przez owady, jest silnie miododajna (sprawdź, jakie rośliny wabią motyle i pszczoły). Wskazane dla niej są miejsca ciepłe i słoneczne (pod wpływem ciepła wydziela się więcej olejów eterycznych, przez co intensywniej pachnie). 

Podłoże dla macierzanki powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne, piaskowe, o pH obojętnym, a nawet lekko kwaśnym (ale i w ubogiej glebie poradzi sobie zadziwiająco dobrze).

Zakwita dopiero w drugim roku od posadzenia. Jej pielęgnacja nie jest skomplikowana. Roślina wymaga regularnego odchwaszczania oraz przycinania przekwitłych kwiatostanów, ponieważ dzięki temu lepiej się krzewi. Jest mrozoodporna, jednak młode okazy podczas srogich zim mogą ulec uszkodzeniu. Ale spokojnie: roślina szybko zregeneruje się na wiosnę.

Rośliny zielone na skalniak: rojnik i kostrzewa

Rojnik to sukulent, czyli roślina, która posiada zdolność do gromadzenia wody w liściach. Dzięki temu długotrwała susza nie jest mu straszna.

Ma grube, mięsiste liście. Nie jest wymagająca, sprawdzi się nawet na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Bez problemu radzi sobie w szczelinach skalnych. Nie toleruje zalewania (może to prowadzić do szybkiego gnicia korzeni), a co za tym idzie lepiej ją przesuszać niż nadmiernie podlewać.

Roślina bardzo szybko się rozmnaża. Już po pierwszym roku od posadzenia będziemy mieli wiele odrostów. Szybko można się także ich pozbyć, usuwając niepożądane okazy bez szkody dla innych roślin. Rojnik jest mrozoodporny i nie straszne są mu zimy w Polsce.

rojnik rośliny na skalniak
Rojnik to jedna z częściej wybieranych roślin na skalniak

Jedną z najbardziej popularnych odmian rojnika rojnik pajęczynowaty odmiana ‘Glabrum’, którego cechą charakterystyczną są purpurowo-brązowe liście. Inna odmiana – ‘Mayor’ – posiada duże, płaskie rozety z szarobiałymi włoskami. Wyglądają, jakby zaplątała się w nich pajęczyna, przez co wyjątkowo ładnie prezentują się po deszczu.

Wśród kamieni dobrze prezentuje się też kostrzewa sina. Jest to trawa ozdobna, posiadająca płożący, zwisający, kępiasty pokrój. Dorasta do 30 cm wysokości i maksymalnie 20 cm szerokości, dzięki temu dobrze prezentuje się na rabatach skalnych. Szybko się rozrasta.

Zobacz także

mężczyzna wyrzuca tort do śmieci

Kostrzewa sina posiada bardzo charakterystyczny zielono-niebieski kolor źdźbła. Kwitnie latem, wydaje drobne, złociste kwiatostany. Jest mrozoodporna, a jej źdźbła można wykorzystać do przygotowania suchych bukietów.

Irga na skalniaki

Na skalniak nadaje się też irga, która należy do niskich krzewów liściastych. Jest bardzo łatwa w uprawie. Posiada płożący się pokrój, maksymalnie osiąga 1 m wysokości i ponad dwa razy tyle szerokości. Ma drobne owalne liście, które z czasem przebarwiają się na czerwono.

Największa ozdobą rośliny są jednak owoce, które pojawiają się jesienią i często pozostają na niej aż do zimy (dzięki temu jest to dobry pokarm dla ptaków zimujących w naszym kraju; przeczytaj → jak dokarmiać ptaki zimą). Są małe, kuliste, w intensywnym czerwono-pomarańczowym kolorze. Szczególnie pięknie prezentują się pokryte szronem.

Roślina najobficiej kwitnie w miejscach ciepłych i słonecznych. Lubi glebę żyzną, przewiewną, najlepiej wapienną. Nie wymaga nawożenia. Jeżeli dobrze się ukorzeni, nie straszne są jej susze. Za to zupełnie nie służy jej podłoże zalewowe. Niestety, irga pozioma może zostać uszkodzona przez mrozy, dlatego warto ją okrywać na zimę (zwłaszcza młode okazy).

irga
Irga

Rośliny do skalniaków można kupić w niemal wszystkich sklepach ogrodniczych. Są to najczęściej byliny wieloletnie, które uwielbiają ciepłą i słoneczną wystawę o podłożu skalistym, wapiennym czy piaskowym. Warto kupować odmiany odporne na mróz. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni okrywać je na zimę.

Skalniak bardzo często jest dumą ogrodu. Rosnące na nim rośliny nie tylko powinny ładnie się prezentować, ale mogą mieć też inne zastosowanie (ozdobne lub – jak w przypadki ziół – lecznicze czy kulinarne). Wszystko powinno tworzyć efektowną całość, dlatego tak istotne jest, aby dobór rośliny na skalniaki były wybierane nieprzypadkowo od samego początku.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.