Teraz czytasz...
Słoiki na przetwory. Gdzie kupić i na co zwracać uwagę?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Słoiki na przetwory. Gdzie kupić i na co zwracać uwagę?

Agnieszka Gotówka
słoiki na przetwory

Słoiki na przetwory pojawiły się już w sklepach. Są różnej wielkości, dzięki czemu możemy wybierać je w zależności od potrzeb. Sprawdzamy, czy do zapraw można wykorzystać również słoiki raz już użyte i jak odpowiednio je przygotować.

Słoiki na przetwory: czy muszą być nowe?

Nasze babcie odpowiedziałaby: a skąd! Dawniej przecież używano je co roku, jedynie trzymano się zasady, że nie umieszczano kompotów w słoikach po warzywach w occie.

Dziś, kiedy wiele produktów możemy kupić w słoikach, warto gromadzić je przez cały rok, by w porze robienia przetworów móc je wykorzystać. Do zapraw nadadzą się słoiki po majonezie, ketchupie, ogórkach konserwowych, oliwkach, suszonych pomidorach i wielu, wielu innych produktach. Na etapie ich mycia warto od razu usuwać papierowe etykiety. Najłatwiej zrobić to smarując je masłem lub innym tłuszczem. Po 2-3 godzinach naklejka powinna z łatwością dać się zedrzeć z powierzchni szkła.

Słoiki do przetworów, zwłaszcza jeśli planujemy je komuś podarować w prezencie, mogą mieć też nietypowe kształty. Do tego wystarczy dodać jutową tkaninę na zakrętkę, ozdobną etykietą i nietuzinkowy upominek gotowy!

Jeśli jednak sami nie kupujemy produktów w szkle, słoiki możemy pozyskać na lokalnej śmieciarce. Wiele osób zbiera każdy słoik (w myśl zasady zero waste), następnie oddaje je tym osobom, którym się przydadzą. I to całkowicie za darmo!

W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wyparzyć słoiki oraz jak pasteryzować słoiki na zimę. Zapraszamy do lektury 😉

Jakie słoiki na przetwory?

To zależy, jakie przetwory na zimę planujemy przygotować. Jeśli sok lub syrop (np. z kwiatów czarnego bzu albo mniszka lekarskiego, malin lub czarnej porzeczki), przydadzą się butelki. Dżemy (mogą być malinowe, truskawkowe, ale polecamy także dżem z papryki) i konfitury dobrze jest robić w takiej porcji, jaką zjemy w ciągu maksymalnie kilku dni. Sprawdzą się tu więc małe słoiczki na przetwory. Te będą też odpowiednie do owoców zasypywanych cukrem, które można użyć jako dodatek do budyniu lub kaszki.

Z kolei kompot często wykorzystujemy „na raz”, więc w tym przypadku duży słoik (0,9 l) będzie idealny. Do kiszonek najlepsze są weki.

Kiedy mamy już słoiki, wówczas trzeba je odpowiednio przygotować do zapraw. To bardzo ważne, bo pominięcie tego etapu może zniweczyć naszą pracę i zmarnować surowiec. Co zatem należy zrobić?

  • Dokładnie obejrzyj słoiki. Sprawdź, czy nie są wyszczerbione.
  • Obejrzyj też nakrętki. Jeśli są zardzewiałe, nawet w bardzo małym stopniu, trzeba je wymienić.
  • Jeśli używasz weki, oceń stan gumek.
  • Starannie umyj słoiki (niżej przeczytasz, jak wyparzyć słoiki).
  • Przygotuj naklejki lub kartki z opisem, co będzie znajdować się w danym słoiku.

Jak wyparzyć słoiki na przetwory w piekarniku?

Ile gospodyń, tyle sposobów na domowe przetwory. Spora grupa zwolenników zapraw nie wyparza słoików, uważając ten etap za zbędny. Druga cześć natomiast jest zdania, że to zminimalizowanie ryzyka, że coś się zepsuje.

Nie nam oceniać, kto ma rację, niemniej poddanie szkła działaniu wysokiej temperatury faktycznie może pomóc pozbyć się patogennych bakterii. Proces ten nie jest długi i stosunkowo prosty (zwłaszcza pasteryzowanie w piekarniku), warto więc go wykonać.

  • W pierwszej kolejności umyj słoiki wodą z płynem do naczyń i starannie wypłucz.
  • Wysusz słoiki.
  • Wstaw je do ZIMNEGO piekarnika.
  • Ustaw temperaturę na 100°C.
  • Po 25-30 minutach wyłącz piekarnik, a kiedy słoiki wystygną, wyciągnij je.

Uwaga: pasteryzacja w piekarniku dotyczy wyłącznie szklanych słoików i butelek. Nie nagrzewaj zakrętek ani gumowych elementów.

Możesz też wyparzyć słoiki wrzątkiem (zalej je gorącą wodą i wylej ją po kilkunastu minutach) albo włożyć je na dwie minuty do mikrofalówki. Ten ostatni sposób jest jednak najmniej ekonomiczny.

Pasteryzowanie słoików. Jak to zrobić?

Wiele przetworów wymaga pasteryzacji. To proces, który można przeprowadzić na dwa sposoby: w piekarniku (tak, znowu ta nowoczesność! 😉 ), albo tak jak nasze mamy i babcie: w garnku z wodą. Obie metody są dobre, o ile jednak przeprowadzimy je prawidłowo.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Pasteryzacja w piekarniku krok po kroku„, z którego dowiesz się:

  • jak właściwie przeprowadzić pasteryzację tą metodą,
  • jak długo trzymać słoiki w piekarniku,
  • na ile stopni ustawić piekarnik do pasteryzacji słoików,
  • czy można pasteryzować słoiki na przetwory w zmywarce i jak to zrobić.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.