Teraz czytasz...
Dżem z papryki – inspiracje i przepisy
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dżem z papryki – inspiracje i przepisy

Avatar photo

Dżem z papryki to jeden z bardziej oryginalnych wyrobów. Można go kupić w Polsce, zwłaszcza w okolicy Radomia, skąd pochodzi 80 proc. krajowych zbiorów papryki. Do czego warto go wykorzystać?                           

Papryka przytycka

W Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy potęgą pod względem uprawy papryki. Z okolic Radomia pochodzi zdecydowana większość krajowych zbiorów papryki. Papryka Przytycka od 2011 r. znajduje się na ministerialnej liście produktów tradycyjnych, a w Przytyku od 1999 r. organizowane są Ogólnopolskie Targi Papryki.

Paprykę najczęściej dodajemy do świeżych sałatek lub konserwujemy w formie sałatek z cebulą i czosnkiem na zimę. Pojawia się też na naszych stołach faszerowana mielonym mięsem. Doskonale smakuje jako dodatek do kanapek lub samodzielna przekąska. Papryka jednak może też być przetwarzana na mniej oczywiste sposoby. I o tym chcielibyśmy Wam dziś opowiedzieć.

Dżem z papryki. Jak zrobić?

Dżem z papryki przytyckiej jest produktem lokalnym Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”. Do przygotowania dżemu z 1 kg słodkiej czerwonej okrągłej papryki potrzebujemy tyle samo cukru oraz sok i potartą skórkę z dwóch cytryn i dwóch pomarańczy, kilka goździków i łyżeczkę cynamonu oraz szczyptę soli.

Do pokrojonej na drobne kawałeczki papryki dodajemy cukier, następnie gotujemy razem z wodą. Gdy całość zaczyna stawać się jednolitą masą, dodajemy sok z cytryn i pomarańczy oraz cynamon. Gęsty dżem wzbogacamy zmielonymi goździkami i startą skórą z dwóch cytryn. Gorący dżem przekładamy do słoików i pasteryzujemy ok 20 min.     

Włoski dżem z papryki           

Na południu Włoch, w Kalabrii, przygotowuje się słodko-gorzki dżem z ostrej papryki (marmellata di peperoncini piccanti), który w tym regionie jest częstym dodatkiem do dań i posiłków. Specyficzny smak uzyskuje się poprzez dodanie podczas gotowania półsłodkiego, czerwonego wina. Dżem podaje się do półmisków z serami, bo jego świeże lub dojrzałe odmiany łagodzą pikantność dżemu.

By przygotować włoski dżem z papryki potrzeba jej słodkiej odmiany i chili (w proporcji 4:1), cukru pudru, lampki czerwonego, wytrawnego wina ora szczypty soli.

Pokrojone papryki (bez ziaren) gotujemy z cukrem pudrem i solą na małym ogniu. Na koniec, gdy otrzymamy jednolitą masę dodajemy wino, i po krótkim przegotowaniu gorący dżem wlewamy do słoików, których nie trzeba pasteryzować. Dżem osiąga pełnię smaku po 2-3 tygodniach od przygotowania.

Dowiedz się więcej na temat: dieta śródziemnomorska

Węgierska kuchnia papryką stoi

Węgrzy, którzy mimo, że nie są europejskimi potentatami w ilości uprawianej papryki (liderem w tym zakresie jest Hiszpania), to wypromowali swoją kuchnię wykorzystując do tego to warzywo. I co ciekawe poza leczo czy gulaszem nad Dunajem można spotkać również dżemy z papryki (zarówno ze słodkiej, jak i ostrej papryki).  

Węgierski dżem ze słodkiej papryki

(paprikalekvár) jest bardzo smaczny. By go przygotować potrzebujemy1 kg słodkiej papryki, 2 szklanek cydru (ewentualnie octu jabłkowego) oraz 3 szklanek cukru i 2 łyżek soli.

Paprykę kroimy w drobne kawałki, dodajemy sól. Po kilku godzinach, kiedy puści sok, odsączamy ją i wrzucamy da garnka. Dodajemy wodę, cukier i ocet. Gotujemy na małym ogniu i gdy jeszcze nie jest „sztywna”, wkładamy do słoików. Nie pasteryzujemy.

Przygotowuje się go z papryki ostrej (ale niekoniecznie z chili). Powinno być jej więcej niż papryki słodkiej. Dodajemy do nich cukier (równowartość wagowa względem użytej papryki) oraz ocet (tyle, ile dodaje się cukru, czyli np. 1 kg cukru to 1 l octu). Aby złagodzić smak dżemu można dodać jedną słodką paprykę.

Zobacz także

ciasto bez jajek

Ostrą paprykę po usunięciu z niej nasion kroimy na drobne kawałki (podobnie postępujemy ze słodką papryką, gdy jej używamy). Starajmy się nie używać blendera lub robota kuchennego, bo taka obróbka mechaniczna wpływa na smak przetworów.

Do podgrzanej zalewy z octu i cukru dodajemy paprykę i wszystko razem gotujemy na małym ogniu. Gotowy niezbyt twardy dżem wkładamy do słoików, zakręcamy i nie pasteryzujemy.

Nalewka z papryki

Z papryki można przygotować również nalewki. Naszą dzisiejszą propozycją jest paprykówka z miodem. Do jej przygotowania potrzeba:

  • 0,5 l spirytusu,
  • 0,75 l wody,
  • 2 łyżki miodu,
  • 25 ziaren czarnego pieprzu
  • kilka oczyszczonych z ziaren papryczek chili.

Wszystko wlewamy do słoika. Po kilku tygodniach przecedzamy i przelewamy do butelek, które odstawiamy na min. 2 miesiące.

Sprawdź więcej przepisów na nalewki: Atlas nalewek

Atlas nalewek
Atlas nalewek

Papryka. To warto o niej wiedzieć!

Papryka to jedno z nielicznych warzyw, które nie traci wartości odżywczych pod wpływem duszenia i pieczenia. Świeża słodka papryka zawiera 4-5 razy więcej witaminy C niż cytryna! Pół świeżej papryki zapewnia dzienną dawkę beta-karotenu, a w dwóch strąkach jest zawarte dzienne zapotrzebowanie na witaminę E. Papryka to też źródło wapnia, magnezu i potasu. Papryki ostre i półostre z reguły są stożkowate i mają błyszczącą skórkę. Dominują w kuchniach meksykańskiej (sprawdź nasz przepis na guacamole), węgierskiej i orientalnej. Najbardziej ostrą papryką jest czerwona odmiana habanero.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.