Teraz czytasz...
Ketchup: zdrowy towarzysz mniej zdrowych potraw?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ketchup: zdrowy towarzysz mniej zdrowych potraw?

Avatar photo

Ketchup często towarzyszy pokarmom uznawanym za niezdrowe, dlatego bardzo rzadko analizuje się jego korzystne właściwości. Tymczasem, spożywany regularnie może być  ważnym elementem profilaktyki chorób nowotworowych i serca. 

Wszystko za sprawą likopenu, którego w ekologicznym ketchupie może być nawet 3 razy więcej niż w konwencjonalnym odpowiedniku. 

Plantacja pomidorów

Likopen – co to jest?

Likopen odpowiada za ich czerwone ubarwienie, ale jest to także jeden z najsilniejszych antyutleniaczy. Przypisuje się mu działanie antynowotworowe, może także zapobiegać chorobom serca i miażdżycy.
Co ciekawe, największe ilości likopenu zawierają pomidory w postaci skoncentrowanej stąd spożywanie ketchupów jest wskazane (podobnie jak popularnej pomidorówki, passaty, soku i sosów). Nie zmienia to faktu, że surowego pomidora na pewno nie powinniśmy skreślać z jadłospisu. Surowe pomidory wykazują działanie przeciwzakrzepowe – poza tym są bardzo smaczne.

Ketchup ekologiczny czy konwencjonalny

Badania dotyczące zawartości likopenu to dopiero początek różnic pomiędzy ekologicznym a konwencjonalnym ketchupem. Wybierając keczup z certyfikatem BIO możemy być spokojni, że w jego składzie nie znajdą się sztuczne barwniki i konserwanty. Występują one natomiast ketchupach konwencjonalnych, także tych prezentowanych jako „luksusowe”. Z kolei ketchupy, których producenci stawiają na „dobrą cenę” nierzadko niewiele mają wspólnego z pomidorami.
Porównując ketchup ekologiczny do konwencjonalnego musimy także pamiętać o surowcu. Produkt ekologiczny nie tylko nie posiada sztucznych dodatków i konserwantów, ale także wytworzony jest na bazie koncentratów z ekologicznych pomidorów. Przy ich uprawie nie stosowano sztucznych nawozów i środków ochrony roślin.
Pamiętajmy, że na etykiecie prawidłowo oznakowanej żywności ekologicznej, oprócz standardowych informacji, znajdować powinno się unijne logo rolnictwa ekologicznego oraz informacje na temat jednostki certyfikującej.

Składniki

Najpowszechniej stosowane receptury  zawierają:
  • ocet,
  • sól kuchenną
  • przyprawy
  • a także, co może wielu zaskoczyć, cukier (są także ketchupy bez cukru lub z dopuszczalnymi w systemie ekologicznym zamiennikami. Może warto zastanowić się na zrezygnowaniem z cukru w ketchupie?).

Skąd wziął się ketchup?

Najprawdopodobniej powstał w starożytnych Chinach i wykorzystywano go do przyrządzania potraw rybnych! Kôe-chiap w jednym z chińskich dialektów oznacza po prostu „zaprawa do ryb”.
Do Europy przywędrował pod koniec XVII wieku za sprawą angielskich podróżników, ale jeszcze w XIXw słowem catsup określano każdy sos, w którym znajdował się ocet (a nie pomidory).

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.