Teraz czytasz...
Syrop z buraka: jak zrobić i na co pomaga?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Syrop z buraka: jak zrobić i na co pomaga?

syrop z buraka w szklanym kieliszku

Syrop z buraka to sprawdzony sposób na kaszel, który stosowały nasze babcie. Jest skuteczny i może go stosować cała rodzina. Do tego jest bardzo tani i można go przygotować zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. 

Syrop z buraka: kiedy go stosować?

Kiedy któryś z domowników miał kaszel lub pierwsze objawy przeziębienia, nasze mamy i babcie szły do spiżarni, by wyciągnąć z niej jedno z bardziej pospolitych warzyw korzeniowych. W kilka chwil przygotowywały syrop z buraka i cukru, bo te dwa składniki wystarczyły, by zrobić miksturę pełną witamin (podobną popularnością cieszył się syrop z cebuli).

→ Przeczytaj również: Jak zrobić zakwas z buraków?

Dziś do łask wracają domowe sposoby na przeziębienie. Zamiast do apteki, w pierwszej kolejności zmierzamy ku naturalnym specyfikom, takim jak antygrypina czy złote mleko. Stosujemy je również u dzieci, by nie tylko wyeliminować kaszel i katar, ale też nie przeszkadzać organizmowi w samodzielnym zwalczaniu wirusów.

widok z góry na szklankę soku z buraków

Jak zrobić syrop z buraków na kaszel?

Potrzebujesz buraka i cukier albo miód (jeśli masz taką możliwość, wybierz miód ekologiczny).

Warzywo przekrój, następnie wydrąż w nim spory otwór, do którego wsyp cukier lub dodaj miód. Już po ok. 30 min. zacznie pojawiać się sok. Zbierz go i podawaj po łyżce.

Jeśli potrzebujesz większej ilości syropu, buraka pokrój w kostkę i zasyp cukrem lub miodem.

By szybciej otrzymać syrop z buraków, można miksturę delikatnie ogrzewać (dawniej kładziono ją blisko pieca, dziś możemy wykorzystać piekarnik, ustawiając go na 30-40°C).

→ Przeczytaj również: Syrop na kaszel: naturalny czy z apteki?

Dlaczego działa?

Dlaczego syrop z buraka na kaszel u dziecka pomaga? Po pierwsze dlatego, że mamy do czynienia z bardzo zdrowym warzywem (choć niedocenianym). Stanowi bogate źródło związków bioaktywnych i składników odżywczych. Ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe oraz właściwości hepatoochronne i hipotensyjne.

→ Zobacz przepis na burgery z buraka i batata

Buraki zawierają też sporo składników mineralnych i witamin, takich jak potas, magnez i foliany.

Syrop z buraka i miodu na kaszel mogą spożywać dzieci od 1. roku życia, a także kobiety w ciąży. Ważne jednak, by zadbać o składniki jak najlepszej jakości. Jeśli nie mamy swoich warzyw, polecam kupić buraki z certyfikatem ekologicznym. Mamy wówczas pewność, że wolne są od pestycydów (również od bardzo szkodliwego glifosatu).

→ Przeczytaj również: Co na przeziębienie w ciąży?

Syrop z buraka i miodu nie tylko na kaszel

Najczęściej syrop z buraka kojarzymy z infekcją, jednak można go też pić dla ogólnej poprawy zdrowia. O wiele łatwiej jednak uzyskać sok z buraka, np. używając wyciskarki wolnoobrotowej. Nie trzeba też dodawać cukru ani miodu.

→ Przeczytaj również: Syrop z mniszka lekarskiego – przepis i zastosowanie

Taki naturalny napój polecany jest osobom, które zmagają się z:

Obecne w burakach betalainy mają szerokie spektrum właściwości przeciwnowotworowych i hepatoprotekcyjnych. Pozytywnie wpływają też na układ sercowo-naczyniowy. Z kolei flawonoidy zmniejszają odpowiedź zapalną i modulują działanie systemu immunologicznego (wzmacniają odporność).

→ Zobacz przepis na ciasto z buraków

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.