Teraz czytasz...
Babka lancetowata – właściwości i zastosowanie

Babka lancetowata – właściwości i zastosowanie

Agnieszka Gotówka

Babka lancetowata to znany od dawna surowiec leczniczy. Doceniały go również dzieci, które liście tej rośliny traktowały jako opatrunek na wszelkie otarcia i skaleczenia. Dlaczego warto sobie o niej przypomnieć?

Babka lancetowata – roślina (nie)pospolita

Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.), zwana też wąskolistną, to kolejny po pokrzywie i mniszku pospolity chwast. I tak jak one bywa usuwany i tępiony, choć kryje w sobie wiele prozdrowotnych właściwości. Te doskonale znała medycyna ludowa.

Babkę lancetowatą stosowano w chorobach dróg oddechowych, zwłaszcza w łagodzeniu objawów przeziębienia. Stosowano ją też do przemywania ran i pielęgnacji zmęczonych, opuchniętych kończyn i stóp.

Obecne w niej substancje działają przeciwzapalnie, wykrztuśnie i ochronnie na podrażnioną błonę śluzową gardła. Przyspieszają też regenerację naskórka.

→ Zobacz również: Domowe sposoby na kaszel

A gdzie można ją spotkać? Roślina występuje niemal w całej Europie. Porasta również północną i środkową Azję. Znajdziemy ją na łąkach, pastwiskach, miedzach i wzgórzach. Dobrze czuje się w towarzystwie koniczyny, lucerny i lnu. Rośnie na glebach lekkich, gliniasto-piaszczystych i przewiewnych. Niestety, powszechne stosowanie pestycydów sprawia, że naturalne zasoby tej rośliny maleją.

Nieco mniej znana w Polsce jest też babka jajowata (Plantago ovata), choć i w tym przypadku mamy do czynienia z rośliną niezwykle bogatą pod względem odżywczym. Podobnie jak babka płesznik, zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, stąd wykorzystuje sią ją w łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego.

Babka lancetowata – właściwości lecznicze

Roślina ceniona jest od dawna, jednak dopiero rozwój biotechnologii sprawił, że udało się odkryć, jakie składniki odpowiadają za jej właściwości lecznicze. W tej kategorii prym wiodą irydoidy, które wykazują działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne (co ciekawe bogatym źródłem irydoidów są też liście lilaka pospolitego).

Wśród irydoidów można wyróżnić różne grupy związków, m.in. aukubinę, sekoirydoidy i walepotriany, których działanie różni się między sobą. I tak aukubina obecna w babcie lancetowatej wykazuje właściwości antybiotyczne, antyhepatotoksyczne, przeciwzapalne i antywirusowe. Z kolei katalpol działa moczopędnie i rozkurczająco.

W roślinie obecne są też flawonoidy, które neutralizują wolne rodniki. Zmniejszają też stan zapalny i działają przeciwhistaminowo oraz przeciwnowotworowo.

W liściach obecne są też śluzy, które działają powlekająco i ochronnie. Babka lancetowata na rany zmniejsza stan zapalny. Łagodzi też ukąszenia owadów.

Jakie właściwości lecznicze ma babka lancetowata i kiedy ją stosować?

  • Sok z liści ziela wzmacnia odporność.
  • Roślina jest też składnikiem cukierków o działaniu przeciwkaszlowym.
  • Łagodzi bóle w klatce piersiowej związane z kaszlem.
  • Babka lancetowata do picia ma też pomagać w astmie i chorobach górnych dróg oddechowych.
  • Młode liście można też dodawać do sałatek. Jest cennym źródłem witamin i soli mineralnych.
  • Susz dodaje się też do ziołowych herbat.
  • Roślina jest też bardzo dobrym składnikiem paszowym zwierząt hodowlanych.
  • Znalazła też zastosowanie w kosmetyce i poleca się ją jako dodatek do kosmetyków przeznaczonych do cery problematycznej.

Syrop z babki lancetowatej. Na jaki kaszel?

W aptekach za ok. 7-8 zł kupić można syrop z babki lancetowatej. Wykazuje działanie wykrztuśne i rozkurczowe na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych. Zmniejsza też stan zapalny błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Sprawdzi się jako środek łagodzący przy podrażnieniach wywołanych suchym i męczącym kaszlem (na kaszel mokry pomoże tymianek).

Ze względu na zawartość etanolu, zaleca się go stosować u dzieci powyżej 6. roku życia i dorosłych.

Inne rośliny, które przyniosą ulgę w kaszlu, to podbiał pospolity i majeranek.

Jak wygląda babka lancetowata?

Roślina jest byliną, która dorasta do 40 cm wysokości.

Babka lancetowata liście ma podłużne, z widocznym podłużnym unerwieniem. Zebrane są w rozetę, z której środka wyrasta jedna bezlistna łodyga. Ich zbioru najlepiej jest dokonywać w czasie kwitnienia, czyli od maja do sierpnia. Liście rozkładamy wówczas pojedynczą warstwą w miejscu zacienionym, przewiewnym i ciepłym (uwaga: nie mogą być wystawione na słońce!). Prawidłowo ususzone zachowują swój kolor.

Babka lancetowata – przeciwwskazania

Jak z każdą rośliną leczniczą, i z babką lancetowatą trzeba obchodzić się ostrożnie. Stosowane w formie syropu czy soku nie jest to ziele odpowiednie dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Nie ma jednak przeciwwskazań, by starym zwyczajem okładać nimi rany i zadrapania.

Babka jest jedną z wielu roślin, z którą warto się zaprzyjaźnić i wprowadzić do domowej apteczki. Zebrane wiosną i latem liście, po właściwym wysuszeniu, z pewnością przyjdą nam z pomocą w jesienne i zimowe dni, kiedy to organizm podatny jest na przeziębienia.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.