Teraz czytasz...
Majeranek – przyprawa dla zdrowia
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
NaturaFood & BeEco | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
NaturaFood & BeEco | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Majeranek – przyprawa dla zdrowia

Znany był już w starożytnej Grecji, gdzie wykorzystywano go jako surowiec leczniczy przy nadmiernych skurczach mięśni oraz jako odtrutka. Grecy mówili na niego orosganos, co znaczy ?radość z góry?. Girlandy splecione z jego świeżych gałązek zapewnić miały szczęście i wszelką pomyślność dla nowożeńców. Tym razem, w BioKurierze piszemy o zaletach majeranku.

 Majeranek jest niewielką, dochodzącą do 30 cm wysokości, byliną występującą głównie na południu Europy. Łodygi ma wzniesione, rozgałęzione, liście drobne i tępo zakończone.

W Polsce w stanie naturalnym majeranek nie występuje, jest jednak często uprawiany. Roślina ta, jest nie tylko popularną przyprawą w naszej kuchni (świetnie poprawia smak smażonej białej kiełbasy czy też powszechnie spożywanego w czasie Świąt Wielkanocnych żurku) ale także cennym środkiem leczniczym, mogącym przynieść ulgę w wielu dolegliwościach. Zarówno do celów leczniczych jak i kulinarnych stosujemy tak zwane ziele otarte majeranku. Warto nadmienić, iż głównym jego składnikiem jest olejek eteryczny, który odpowiada za jego dobroczynne właściwości. Ziele majeranku posiada działanie żółciopędne, wiatropędne oraz przeciwwirusowe. Napar z ziela spożywany po obfitych i tłustych posiłkach ułatwia ich trawienie oraz likwiduje uczucie ciężkości i przejedzenia. Jest także dobrym środkiem stosowanym pomocniczo w przeziębieniu i katarze. Maść majerankowa jest uniwersalnym i bezpiecznym środkiem przynoszącym ulgę w katarze nawet u małych dzieci. Stosujemy ją smarując cienko pod noskiem dziecka. Odwar dodany do kąpieli jest pomocny w przypadku trudno gojących się ran. Ma także działanie odświeżające oraz poprawia samopoczucie.

Jako przyprawa, majeranek dodawany jest do mięs, farszy mięsnych i pasztetów. Dobrze komponuje się także z ziemniakami. Stanowi podstawową przyprawę do grochówki, flaków i bigosu. Oprócz poprawy walorów smakowych majeranek sprawia, iż potrawy te stają się mniej obciążające dla naszego żołądka oraz łatwiej przyswajalne. Niepozorny majeranek jest z pewnością rośliną godną uwagi, mogącą oddać nieocenione usługi człowiekowi. Umiejętnie stosowany ułatwi terapię wielu schorzeń oraz poprawi smak potraw. Nie sposób pominąć także jego walorów ozdobnych ? świeże gałązki majeranku będą znakomitą ozdobą wielkanocnego stołu.

Marek Ellnain
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.