Teraz czytasz...
Dodatki do owsianki. Sprawdź te nieoczywiste
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dodatki do owsianki. Sprawdź te nieoczywiste

Dodatki do owsianki to nie tylko owoce, czy ziarna słonecznika. Spróbujcie naszych propozycji, które pomogą Wam urozmaicić śniadanie. 

Myślę, że możemy nazwać owsiankę produktem idealnym. Jako dietetyk kliniczny też bardzo ją lubię, jednak wiem, że często przesadzamy z dodatkiem cukru. Do owsianki wrzucamy zbyt dużą ilość świeżych owoców i taką samą dużą ilość owoców suszonych czy różnych gotowych syropów, które zawierają duże ilości cukrów prostych. Tak przygotowana owsianka nie jest już produktem zdrowym i tak jak same płatki owsiane mają niski indeks glikemiczny, który trzyma w ryzach naszą glukozę, tak po dodaniu wszystkich dodatków mamy produkt, który od rana rozchwiewa nam nasz metabolizm – pisze we wstępie do ksiażki „Owsianki. 60 zaskakujacych przepisów”, Natalia Gniadek, dietetyk kliniczny. 

Sprawdźcie dodatki do owsianki, które łatwo kupicie w pobliskim sklepie. Oczywiście sprawdzą się także w przypadku jaglanki, czy jogurtu

Łuska gryczana

To niemal czysty błonnik (ponad 80 proc.). I dlatego korzystnie wpływa na układ pokarmowy, wspomagając proces trawienia, oczyszczając jelita oraz niwelując problem zaparć. Łuska gryczana jest wskazana dla osób zmagających się z podwyższonym cholesterolem, ponieważ błonnik pokarmowy z powodzeniem obniża jego poziom. Po łuskę gryki powinni sięgać cukrzycy (reguluje poziom cukru we krwi) oraz – ze względu na brak obecności białek glutenowych – osoby z nietolerancją glutenu (wcześniej jednak warto sprawdzić czy producent dba o to, by produkt nie zawierał pozostałości glutenu wskutek kontaktu z pszenicą np. na terenie magazynów).

Łuska gryczana to bezwonny, ciemnobrązowy proszek, nieco gorzkawy (posmak ten znika w procesie gotowania).

Dowiedz się więcej na temat: kasza gryczana

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty to zielony proszek, który wspomaga cały organizm. Można o nim powiedzieć, że jest uniwersalny. Najwięcej prozdrowotnych właściwości będzie miał ten zmielony własnoręcznie w domu i dodany do dań pod koniec gotowania. Ostropest działa korzystnie na wątrobę, wspomaga leczenie cukrzycy typu 2.

Systematyczne spożywanie ostropestu plamistego przez diabetyków obniża poziom glukozy we krwi. Dodatkowo zmniejsza poziom cholesterolu. My polecamy również bardzo zdrowy olej z ostropestu.

Chlorella

Chlorella to ciemnozielony proszek, szczególnie polecany w czasie detoksu. Oczyszcza organizm z toksyn, także alkoholowych. Chlorella to zielona alga rosnąca w słodkowodnych zbiornikach na Dalekim Wschodzie. Składa się głównie z jądra i dużych ilości chlorofilu. To właśnie temu ostatniemu składnikowi zawdzięcza swój ciemny, zielony kolor, nazwę i właściwości lecznicze. Chlorella ma najwięcej chlorofilu nie tylko ze wszystkich alg, lecz także ze wszystkich roślin. Poza tym dostarcza aminokwasów, cukrów, kwasów nukleinowych i witamin z grupy B, witaminy A, C oraz kwasu foliowego.

Nasiona chia

Nasiona chia, czyli szałwia hiszpańska, w pewnym uproszczeniu to egzotyczny odpowiednik naszego polskiego lnu. W wielu restaurachach nasiona chia dodaje się do deserów oraz napojów. Można też kupić gotowe koktajle z nasionami chia (ostatnio na targach Eko w Warszawie!). Taki koktajl świetnie nadaje sie do szkoły lub do pracy, ponieważ gasi pragnienie i przy okazji syci. Warto kupić go bez dodatku cukru.

Nasiona chia zawierają kwas chlorogenowy, zwiększający wrażliwość tkanek na insulinę oraz kwas kawowy, wykazujące działanie przeciwnowotworowe. Są również bogate w wapń. Dzięki dużej zawartości błonnika nasiona chia wspierają prawidłową pracę przewodu pokarmowego.

Miechunka

Suszona miechunka (znana też jako rodzynek brazylijski i złota jagoda) to smaczny i zdrowy dodatek do owsianki. Zawierają białko i błonnik. Stanowią cenne źródło witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C oraz polifenoli, wapnia, fosforu i żelaza. Jest też źródłem antocyjanów, które poprawiają drożność naczyń tętniczych i ograniczają rozwój miażdżycy. Obniżają też stężenie glukozy we krwi, korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację.

Pestka z awokado

Proszek z pestki z awokado możemy pozyskać samemu. Wystarczy nie wyrzucać jej, gdy już zużytkujemy jagodę (na przykład korzystając z przepisu na guacamole), następnie wysuszyć w słonecznym miejscu, na przykład na balkonie, utłuc, najlepiej w moździerzu. Tak przygotowany proszek, podobnie jak i pozostałe rekomendowane dzisiaj, dodajemy do ulubionych dań, takich jak np. owsianki.

Pamiętajmy, że w pestce znajduje się więcej właściwości odżywczych niż w samym owocu. Pestka z awokado to znakomite źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. Pestka z awokado zawiera szereg związków fitochemicznych, takich jak flawonidy i proantocyjanidyny oraz polifenole. Są to bardzo silne przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, nie dopuszczając tym samym do rozpadu komórek.

Amarantus ekspandowany (popping) jako dodatek do owsianki

Amarantus to roślina ceniona za wysoką zawartość białka, aminokwasów, błonnika oraz bardzo zdrowego tłuszczu o nazwie skwalen. Roślina ta w sposób naturalny nie zawiera glutenu. Amarantus ekspandowany to bardzo małe płatki koloru białego o raczej neutralnym smaku.

Świeże daktyle medjool

To wyjątkowe, bardzo duże daktyle o intensywnym słodkim smaku a jednocześnie dużej zawartości najróżniejszych substancji odżywczych. Przydadzą się we wszystkich słodkich wariantach owsianek. Dowiedz się więcej na temat medjool.

Pestki dyni

Pestki dyni mają bardzo ciekawy smak. Jeżeli chodzi o właściwości odżywcze, warto zwrócić uwagę na cynk i obecność przeciwutleniaczy. Dowiedz się więcej na temat właściwości odżywczych dyni.

amarantus ekspandowany (popping) na drewnianej łyżce

A może owsianka na wytrawnie? Gdzie znajdziesz przepisy

Owsianki w wersji „na słodko” próbował chyba każdy, ale na dłuższą metę wydają się one monotonne. Pewnego razu postanowiłam tę nudę przerwać i podjęłam wyzwanie, aby jeść je codziennie. W pewnym momencie uznałam, że warto byłoby spróbować także owsianek wytrawnych. Pierwsza była ze szpinakiem i pomidorami. To właśnie dzięki niej „wsiąkłam” w wytrawne owsianki. Teraz lubię je dużo bardziej niż słodkie, a dla mojego męża owsianka bez szpinaku to nie owsianka. Są dla mnie idealne na śniadanie, szczególnie w chłodnych miesiącach. Syte, ciepłe i można tworzyć nieskoczenie wiele kombinacji – pisze Edyta Stępczyńska we wstępie do ksiażki „Owsianki. 60 zaskakujących przepisów„. Znajdziecie tam 60 owsiankowych propozycji. Część z nich odnajdziecie w naszym tekście: wytrawne owsianki – przepisy

Książka Owsianki- 60 zaskakujących przepisów
Książka Owsianki- 60 zaskakujących przepisów

Dodatki do owsianek wytrawnych

Jeżeli chodzi o wytrawne owsianki są to, m.in.:

Przyznacie, że dodatki do owsianki, zaproponowane przez Edytę Stępczyńską są oryginalne? Nic tylko spróbować. Smacznego!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.