Teraz czytasz...
Masło orzechowe – rodzaje, jakość, skład i wykorzystanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Masło orzechowe – rodzaje, jakość, skład i wykorzystanie

Agnieszka Gotówka

Masło orzechowe może być znakomitym składnikiem uzupełniającym dietę. Sprawdza się w najróżniejszych, czasem zaskakujących zastosowaniach. Warto stawiać na produkt wysokiej jakości, o krótkim składzie i z certyfikatem ekologicznym. Od czego zależy jakość? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Czy masło orzechowe to coś innego niż pasta orzechowa?

Masło orzechowe wynaleziono stosunkowo niedawno, bo dopiero na początku XX wieku. Odpowiedzialny za ten kulinarny wynalazek jest amerykański lekarz, John Harvey Kellogg. Był on wegetarianinem, autorem wielu publikacji z zakresu religii i medycyny. Wspólnie ze swoim bratem wynalazł kukurydziane płatki śniadaniowe. Oba przysmaki stanowią do dzisiaj podstawę typowo amerykańskiego porannego menu.

Skład. Na co zwracać uwagę?

Skład wysokiej jakości produktu powinien tak naprawdę ograniczać się do jednego składnika… orzechów. Wszystkie inne dodatki takie jak: cukier, sól, tłuszcze, słodziki, konserwanty nie są do niczego potrzebne. Masło orzechowe najczęściej powstaje z orzeszków ziemnych, ale z powodzeniem wykorzystać można również orzechy laskowe, nerkowce, czy migdały.

Ciekawymi propozycjami są także alternatywy dla słodkich maseł czekoladowo – orzechowych jak np. The Real Sweet Dream od Ekogram, która powstaje z orzechów laskowych, daktyli i kakao.

Z kolei The Real Peanut Island jest mieszanką pasty orzechowej i pasty kokosowej. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, czy posiada certyfikat ekologiczny (tzw. Ekoliść), który gwarantuje, że podczas uprawy roślin stanowiących składniki masła nie wykorzystywano syntetycznych nawozów i środków ochrony roślin.

Właściwości zdrowotne

Masło orzechowe jest dobrym źródłem:

  • błonnika,
  • magnezu,
  • fosforu,
  • cynku,
  • witaminy E,
  • niacyny 
  • witaminy B6.

Wysoka zawartość białka (ok. 25%) sprawia, że chętnie sięgają po nie sportowcy, np. po treningu.

Masło orzechowe sprawdza się jako składnik kanapki, np. po treningu

Dobrej jakości masło orzechowe polecane jest przede wszystkim sportowcom. Wspomniany już wcześniej aminokwas – arginina – odpowiada za przyrost masy mięśniowej, przyśpiesza spalanie tłuszczu, a po wysiłku redukuje uszkodzenia mięśni. Bez obaw po pastę z orzechów mogą również sięgać cukrzycy (ze względu na fakt, że orzechy mają niski indeks glikemiczny). Poleca się go również wegetarianom i weganom.

Jak wykorzystać masło orzechowe?

Sposobów na wykorzystanie masła orzechowego w kuchni jest mnóstwo.

Można wykorzystać je jako:

  • smarowidło do chleba,
  • naleśników,
  • gofrów 
  • wafli ryżowych.

Sprawdza się jako dodatek do owsianki.

Przydaje się podczas robienia ciast, batonów energetycznych i przekąsek.

Sprawdź przepis na: orzechowe kulki mocy

Orzechowe kulki mocy z maasłem orzechowym
Orzechowe kulki mocy z maasłem orzechowym

Masło orzechowe, krem orzechowy…  czy pasta orzechowa. Czy są różnice?

Unijne regulacje dotyczące żywności zakazują używanie nazw takich jak „mleko”, „śmietana”, „ser”, „masło” lub „jogurt” dla produktów pochodzenia roślinnego. Stąd, formalnie używanie nazwy masło w kontekście produktu z orzechów jest zabronione i producenci zmuszeni są używać określeń takich jak: pasta orzechowa czy krem orzechowy. Dotyczą one tego samego produktu.

Zobacz także


Co decyduje o jakości?

– Według mnie są 3 elementy, które decydują o jakości. Pierwszy to wykorzystanie orzechów ekologicznych. Drugi to ich odpowiednie przetworzenie, czyli wolne prażenie, które pozwala wydobyć z nich pełny aromat. Ostatni element do dwuetapowe mielenie, dzięki któremu uzyskujemy doskonałą płynną konsystencję – tłumaczy Michał Pelc, właściciel marki Ekogram, która wytwarza różnego rodzaju pasty orzechowe od 2013 roku.

Niekonwencjonalne zastosowania masła orzechowego

Masło orzechowe doceniane jest nie tylko w kuchni. Może być również wykorzystywane w charakterze pianki do golenia, środka czyszczącego do skóry czy też substancji nawilżającej. Jednak najciekawsze jego zastosowanie wymyślił w 2014 roku pewien niemiecki naukowiec, Dan Frost, który zamienił masło orzechowe w… diament. Dzięki dużej zawartości węgla w omawianym produkcie i zastosowaniu olbrzymiego ciśnienia (1,3 miliona większego niż ciśnienie atmosferyczne) taka sztuczka stała się możliwa. Diament ten osiągnął na razie rozmiar 2 mm wielkości, więc z gromadzeniem orzechowej fortuny musimy jeszcze trochę poczekać.

Jak zrobić masło orzechowe samodzielnie?

Wielu ludzi masło orzechowe robi samemu. I to wydaje się być najlepszy sposób na odnalezienie nie tylko doskonałego smaku, ale i dobrej jakości produktu. W celu przygotowania masła z powodzeniem można wykorzystać orzechy włoskie, laskowe, ziemne (najlepiej bez soli) oraz migdały. Należy jednak pamiętać, że muszą być one uprażone (na suchej patelni lub w piekarniku). Kolejny krok to zmielenie orzechów w robocie kuchennym o wysokiej mocy (niemniej i tak warto co jakiś czas dać mu „odpocząć”). Gładką masę z dodatkiem cukru pudru wystarczy już tylko przełożyć do słoika. Niektórzy w celu łatwiejszego mielenia dodają jeszcze olej, ale trzeba uważać, żeby nie przesadzić z jego ilością, bo wówczas przygotowane przez nas masło bardzo szybko spleśnieje.

Jeśli jednak nie mamy odpowiedniego sprzętu i dostępu do dobrej jakości orzechów, lepiej będzie, jeśli kupimy masło orzechowe w sklepie ekologicznym. Warto szukać słoików z odpowiednimi certyfikatami, zwłaszcza certyfikatem rolnictwa ekologicznego.

 

W tekście zawarto linki partnerskie, współpraca z marką Ekogram.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.