Wielkanocą przygotowuje się z niego tradycyjne baranki. Na co dzień jest istotnym dodatkiem do kanapek. Masło przydaje się także podczas przygotowania wielu potraw. Warto kupować je świadomie. W ostatnich latach produkt ten stał się bowiem areną najróżniejszych manewrów stosowanych przez producentów. Zabiegi te odbiły się na jakości masła i zaowocowały pojawieniem się różnego rodzaju smarowideł.
Ile masła w maśle?
Znalezienie prawdziwego masła w polskich sklepach zaczyna być coraz trudniejsze. Niektórzy producenci wzbogacają swoje produkty o tanie tłuszcze roślinne, takie jak olej słonecznikowy czy rzepakowy. Warto wiedzieć, że dozwolone są one jedynie w produktach o nazwie „mix”. Prawdziwe masło nie ma prawa ich zawierać!
Marek Szczygielski z Kujawsko-Pomorskiego IJHARSU zauważył w Gazecie Wyborczej, że inspektorzy sanitarni znajdują w produktach oznaczonych jako „masło”: olej palmowy najgorszej jakości, zwany oleiną. Żółta maź. On jest przewidziany do celów technicznych, produkcji smarów. Żeby go związać, dodaje się utwardzacze chemiczne albo tłuszcze o gęstszej konsystencji, np. łój wołowy. Prawda, że nie brzmi apetycznie?
https://biokurier.pl/jedzenie/wiesz-co-jesz/maslo-czy-podrobka-jak-odroznic/
Ekologiczna alternatywa
Dlatego warto sięgnąć po certyfikowane masła ekologiczne. Są one droższe, być może jednak korzystniej będzie dla nas nieco ograniczyć spożywanie masła, ale w zamian za to wybierać produkt o zdecydowanie lepszej jakości?
Pierwsze szlaki w zakresie wytwarzania eko masła na szerszą skalę przecierało ekologiczne gospodarstwo i mleczarnia w jednym, Nowak z Grabowa k. Szczecinka.
Zaczynaliśmy na początku lat 90. od wytwarzania eko twarogu. Masłem zajmujemy się około 7 lat. Przygotowujemy je z mleka pochodzącego od krów z naszego gospodarstwa. Zwierzęta żywią się zieloną paszą. Wyrób przygotowujemy w sposób tradycyjny, a do masła nie dodajemy żadnych sztucznych dodatków, barwników, czy konserwantów
– tłumaczy Anna Kozera, żona gospodarza, Mariana Nowaka. Produkcją eko masła zainteresowały się także, niektóre mleczarnie takie jak OSM Jasienica czy EkoŁukta.
Masło produkujemy wyłącznie z mleka pochodzącego z gospodarstw ekologicznych. Krowy karmione są zielonką przez cały rok, co daje efekt organoleptyczny: barwę, zapach i smarowność. Szczególną uwagę zwracamy na „dojrzałość śmietanki” przed produkcją masła. Ważny jest jej smak i zapach. Masło ekologiczne wytwarzane jest metodą tradycyjną, ręcznie formowane i pakowane
tłumaczy Karina Skutnik z EkoŁukty.
https://biokurier.pl/jedzenie/zdrowie-jedzenie/nietolerancja-laktozy-kiedy-dieta-bezmleczna-jest-konieczna/
Sposób karmienia krów ma bardzo duży wpływ na ostateczny smak masła. Wawrzyniec Maziejuk z rodzinnego gospodarstwa ekologicznego „Figa” tłumaczy:
Smak zmienia się wraz z porami roku, ale konsumenci, którzy spróbowali, wracają. Starszym przypomina ono smaki młodości, ale sięga po nie także coraz więcej młodzieży i rodziców z małymi dziećmi.
Gdzie znaleźć eko masło?
Ekologiczne masła dostępne są już w prawie wszystkich specjalistycznych sklepach z ekologiczną żywnością. Te wytwarzane przez mleczarnie znaleźć można także w popularnych sieciach delikatesów i hipermarketach. O masła wytwarzane tradycyjnymi metodami przez rolników warto pytać bezpośrednio w gospodarstwach lub na kiermaszach i jarmarkach. Często trzeba je wcześniej zamawiać, gdyż jak zgodnie przyznają Wawrzyniec Maziejuk i Anna Kozera:
Masło ekologiczne charakteryzuje bardzo krótki okres przydatności do spożycia, ok. tygodnia.