Każdy zapewne zna jego słodkawy smak oraz aromat. Kojarzy nam się z potrawami świątecznymi, szarlotką czy z wspaniale rozgrzewającą herbatką polecaną na długie, zimowe wieczory. Cynamon, bo to o nim właśnie mowa, jest jedną z najstarszych przypraw znanych człowiekowi. Już w czasach imperium rzymskiego, za panowania cesarza Nerona, doceniano jego właściwości jako rośliny przyprawowej a także leczniczej. Polecamy cynamon BIO
Cynamonowiec ceyloński jest wiecznie zielonym drzewem o żółtych kwiatach i owalnych, jajowatych liściach. Cynamon natomiast, to kora pozyskiwana z młodych pędów tego drzewa. Po zmieleniu jej otrzymujemy dobrze znaną przyprawę. Ze względu na wspomniany już wyżej charakterystyczny słodkawy smak i zapach, cynamonowiec w języku tubylców zamieszkujących tereny Indonezji oraz archipelagu Malajskiego nazywany jest „kayu manis” co oznacza „słodkie drzewo”.
Cynamon jest przyprawą uświetniającą smak ciast, deserów, słodyczy ale także mięs i sosów. Wchodzi w skład wielu mieszanek przyprawowych stosowanych w kuchni orientalnej i indyjskiej. Ma także zastosowanie lecznicze. Działa łagodnie rozkurczającą, przynosi ulgę przy wzdęciach, posiada właściwości bakteriobójcze.
Naszym czytelnikom zdecydowanie polecamy przyrządzenie grzanego piwa z cynamonem.
Piwo z cynamonem
W celu przygotowania tego rozgrzewającego napoju należy pół litra jasnego piwa ekologicznego zagrzać w emaliowanym rondelku, nie dopuszczając jednak do zagotowania się płynu. Następnie dodajemy małą, płaską łyżeczkę cynamonu, kilka drobno potłuczonych goździków oraz szczyptę gałki muszkatołowej. Można dodać także rozkłócone żółtko jaja kurzego. Całość mieszamy i grzejemy jeszcze przez 2 -3 minuty po czym przelewamy do rozgrzanego kufla, aby dłużej utrzymać temperaturę napoju. Warto zauważyć także, iż cynamon może posłużyć jako aromatyczny dodatek do herbaty. Wystarczy wsypać małą, płaską łyżeczkę do świeżo zaparzonej czarnej herbaty, przykryć spodeczkiem i odczekać kilka minut, aby delektować się smakiem i aromatem doskonałego napoju.
Bądź na bieżąco – dołącz do nas na Facebook!
Biokurier na Twitterze – sprawdź