Teraz czytasz...
6 roślin, które dobrze komponują się z herbatą

6 roślin, które dobrze komponują się z herbatą

Agnieszka Gotówka

Jak herbata, to tylko z cytryną? Nic bardziej mylnego! Takie połączenie jest u nas co prawda najpopularniejsze, ale warto wiedzieć, że są i inne dodatki, które podkręcą smak naparu.

Herbata ma swój specyficzny smak. W zależności od czasu parzenia, może być mniej lub bardziej intensywny. Niektórzy dodają do niej cukier, inni wspomnianą cytrynę. Coraz większą popularnością cieszą się też herbaty smakowe, do których dodaje się m.in. owoce, zioła i przyprawy. Które z nich są godne uwagi?

Tekst w ramach cyklu HERBACIANE CZWARTKI przygotowywany we współpracy z producentem herbat Clipper.

Mięta

Mięty nikomu przedstawiać nie trzeba. To chyba jedno z popularniejszych w Polsce ziół. Stosujemy ją w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych. Ale czy wiesz, że mięta, podobnie jak melisa, to remedium na skołatane nerwy? Działa też przeciwzapalnie i napotnie. Bardzo dobrze wpływa na układ pokarmowy, zwłaszcza kiedy zjedliśmy za dużo.

Przeczytaj również: Herbaty Clipper. Naturalne, fair i pyszne – poznajmy się!

Herbatę z dodatkiem mięty można pić ciepłą i zimną (zwłaszcza latem, bo doskonale orzeźwia).

Lukrecja

Korzeń lukrecji w celach leczniczych stosowano już starożytnych Chinach. Roślinę wysoko cenił Hipokrates. Do dziś stosuje się ją w chorobach układu oddechowego. Obecne w lukrecji substancje, m.in. glicyryzyna, działają wykrztuśnie i zmniejszają gęstość śluzu zalęgającego w górnych drogach oddechowych.

Przeczytaj także: Herbata bezkofeinowa o jakości ekologicznej. Co powinieneś wiedzieć?

Lukrecja jest też pomocna w problemach żołądkowych. Wspomaga regenerację śluzówki jelit i żołądka, łagodzi dolegliwości trawienne.

Herbata z dodatkiem lukrecji jest dobrą propozycją dla kobiet, które borykają się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Roślina wpływa na układ hormonalny (zawiera fitoestrogeny).

Lukrecja ma też ciekawy smak. Jest zdecydowanie słodsza od cukru, stąd znalazła zastosowanie w branży cukierniczej (przeczytaj więcej na temat: cukierki lukrecjowe). Z jej dodatkiem produkuje się cukierki, lizaki, żelki i czekolady, zwłaszcza w Skandynawii, gdzie roślina jest bardzo popularna.

Przeczytaj również: 6 powodów, dla których warto spróbować zielonej herbaty

Malina

Królowej lata nikomu nie trzeba przedstawiać. Maliny to bardzo popularne w Polsce owoce, które mają wiele zastosowań. Doskonale smakują bezpośrednio po zerwaniu z krzaczka, nadają smaku domowym wypiekom, zamknięte w słoiku w postaci soku lub dżemu zimą przypominają smak lata. Ale maliny to też częsty dodatek do herbat i ziołowych mieszanek.

Owoce i liście tej rośliny zawierają imponujące ilości witamin i minerałów. Są źródłem żelaza, magnezu i wapnia. Sporo w nich również witaminy C, która wspomaga walkę z wirusami i bakteriami.

Maliny w medycynie ludowej stosowano jako środek przeciwgorączkowy. Napar działa napotnie i wspomaga organizm w walce z infekcją.

Przeczytaj również: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o czarnej herbacie

Po herbatę z dodatkiem malin warto sięgać zimą, zwłaszcza kiedy jest mroźna i śnieżna. Taki napar skutecznie nas rozgrzeje i doda energii.

Cynamon

Idealnym na pochmurne i zimne dodatkiem do herbaty jest cynamon. Ma charakterystyczny smak i cudowny zapach, który kojarzy się z domową szarlotką. Ale czy wiesz, że to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale też doceniana w wielu kulturach substancja lecznicza?

Cynamon to prawdziwy wróg bakterii i wirusów. Potrafi je skutecznie okiełznać, stąd jest pomocny w czasie infekcji. Zmniejsza stan zapalny i wzmacnia układ immunologiczny. Ma też działanie poprawiające apetyt. Niesie ulgę w problemach trawiennych, działa łagodnie rozkurczająco i eliminuje wzdęcia.

Goździki

Goździki do herbaty? Dlaczego nie! Warto o nich pamiętać zwłaszcza zimą, ze względu na ich korzenny zapach i słodki, lekko piekący smak. A jakie mają właściwości?

W medycynie ludowej goździki stosowano w łagodzeniu bólu różnego rodzaju (zwłaszcza zębów). Pomagają też zwalczyć stan zapalny w organizmie. Wzmacniają kości i stawy. Pomagają też zmniejszyć dolegliwości trawienne.

Echinacea

Echinacea, znana też pod nazwą jeżówka, to niezwykle cenna roślina. Znana jest przede wszystkim z łagodzącego działania na śluzówkę jamy ustnej. Pomaga w leczeniu paradontozy.

Badania kliniczne potwierdziły właściwości immunostymulujące jeżówki. Roślina pomaga w walce z przeziębieniem i zapobiega nawracającym infekcjom.

Tekst powstał we współpracy z marką Clipper – ekologiczne herbaty. O produkty tej marki pytaj w pobliskim ekosklepie. Dystrybucję prowadzi Bio Planet S.A.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.