Teraz czytasz...
Kiedy sadzić maliny, truskawki, borówki i inne owocowe krzewy i drzewa?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kiedy sadzić maliny, truskawki, borówki i inne owocowe krzewy i drzewa?

maliny na krzewie

Kiedy sadzić maliny i inne owocowe krzewy, by móc cieszyć się obfitym plonem? Jak dbać o młode rośliny? I gdzie kupować sadzonki? Sprawdzamy!

Kiedy sadzić maliny?

Być może jesteś już doświadczonym ogrodnikiem, więc sadzenie malin oraz innych krzewów i drzew owocowych nie stanowi dla Ciebie problemu. Może jednak dotychczas nie uprawiałeś niczego oprócz ozdobnych kwiatów i chcesz coś zmienić w swoim ogrodzie lub dopiero raczkujesz w temacie ogrodnictwa. Spokojnie! Wszystkiego można się nauczyć i za niedługi czas cieszyć się z własnych plonów. A gwarantujemy: nie ma lepszej satysfakcji i zadowolenia jak zjedzenie owoców zerwanych prosto z krzaka czy drzewa rosnącego na Twoim terenie. Zatem… od czego zacząć? Od planowania!

W pierwszej kolejności zastanów się, gdzie posadzić krzewy i drzewa. Pierwsze potrzebują nieco mniej miejsca i dobrze się czują przy ogrodzeniach, drugie z kolei w przyszłości wymagać będą sporej przestrzeni.

Zastanów się też, jakie owoce najbardziej lubi Twoja rodzina i to na nich się skup. Sadzenie borówek, za którymi nie przepadacie, nie ma sensu. Pomyśl też, jak dużo owoców chcesz uzyskać. Jeśli tylko, by jeść je na bieżąco, wystarczy kilka krzewów. Jeśli jednak planujesz robić zaprawy (dżemy, konfitury, soki) potrzeba ich zdecydowanie więcej.

Bardzo ważne jest też miejsce, skąd pozyskasz sadzonki malin i innych wybranych przez Ciebie roślin. Musi być sprawdzone, cieszyć się dużym zaufaniem oraz mieć bogatą ofertę. Warunki te spełnia sklep internetowy domisad.pl, w którym dodatkowo masz wybór lub możliwość zmiany sadzonki przed wysyłką. A jest z czego wybierać, bo kupisz tam nie tylko krzewy i drzewa owocowe, ale też krzewy ozdobne i iglaste, sadzonki róż i hortensji, cebule kwiatowe oraz nasiona. Możesz też liczyć na szybką wysyłkę i bardzo dobre zabezpieczenie roślin na czas transportu.

Wróćmy jednak do tematu naszego artykułu, czyli kiedy sadzić truskawki, maliny i inne krzewy owocowe.

Maliny można sadzić wiosną i jesienią. Z kolei truskawki potrzebują być wsadzone do ziemi od początku wiosny do końca maja lub od początku lipca do września. W kwietniu, najpóźniej w maju, można też posadzić wiśnie, śliwy, brzoskwinie, morele i czereśnie. Jabłonie i grusze na sadzenie poczekają do później jesieni (październik/listopad), dzięki czemu zyskasz pewność, że się przyjmą i szybciej się zaaklimatyzują.

kobieta sadzi krzew w ogrodzie

Jak sadzić maliny?

Maliny sadzimy na głębokość maks. 15 cm (zbyt płytkie nasadzenie może jesienią spowodować przemrożenie układu korzeniowego, a zbyt głębokie uniemożliwi roślinie przebicie się z młodymi pędami). Wcześniej pamiętaj, żeby odchwaścić podłoże. Nie sadź jej na terenach podmokłych, w cieniu lub w pobliżu borówki amerykańskiej (maliny dobrze rosną w glebie o niskim odczynie pH, z kolei borówki – w glebie bardzo kwaśnej).

Truskawki posadź po kilku dniach od przekopania rabaty, w rzędach oddalonych od siebie o ok. 50 cm. Zachowaj 25-30 cm odległości pomiędzy sadzonkami.

Polecamy też posadzić w ogrodzie borówkę amerykańską. Jeśli nie masz doświadczenia, na początek zdecyduj się na 1-2 krzaki, bo jest to roślina dość wymagająca w uprawie. Bardzo lubi towarzystwo krzewów i drzew iglastych. Potrzebuje miejsca słonecznego i osłoniętego od wiatru. Sadzimy ją na takiej samej wysokości, na jakiej rosła w doniczce.

Łatwiejsza w uprawie jest jagoda kamczacka, która rodzi owoce nie tylko smaczne, ale i szalenie zdrowe. Jest mrozoodporna i dobrze rośnie nawet na piaszczystych glebach. Posadź ją w miejscu pełnym słońca i zadbaj o przestrzeń dla niej: może dorastać nawet do 2,5 m.

Do łask wracają też krzewy porzeczek i agrestu. Dawniej rosły w każdym ogrodzie, później jednak o nich zapomnieliśmy. Na szczęście to się zmienia. Niewielkim kosztem i nakładem pracy możemy więc uzyskać spory i bardzo zdrowy owoc, który bardzo dobrze czuje się w polskim klimacie (dobrze znosi zimy i okresowe susze, choć o podlewaniu lepiej nie zapominać).

Sadzenie krzewów i owocowych drzew to praca, która może do łatwych nie należy, ale daje ogromną satysfakcję. Rodzi też apetyt na więcej i może być początkiem wspaniałej ogrodniczej przygody.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.