Teraz czytasz...
Ocet jabłkowy przyda się nie tylko w kuchni. Sprawdź inne zastosowania!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Ocet jabłkowy przyda się nie tylko w kuchni. Sprawdź inne zastosowania!

Jak  poradzić sobie z drobnymi dolegliwościami, brudem w domu i pchłami naszego psa? Na wszystkie problemy – jedna odpowiedź: ocet jabłkowy.

Domowe futrzaki

Mieszanka ¾ octu jabłkowego i ¼ wody rozpylona na sierści zwierzęcia po kąpieli z użyciem jego zwykłego szamponu odstraszy insekty. Zwierzę nie tylko będzie chronione przed komarami, kleszczami czy pchłami ale i sierść stanie się lśniąca.
Koty, którym zdarza się nabrudzić w domu, można zniechęcić do tego rozpylając ocet jabłkowy w odpowiednich miejscach i wycierając je do sucha.

Pomoc przy alergiach

Przy dokuczliwym katarze może pomóc wypicie łyżki octu jabłkowego, a później szklanki wody. Może pomóc to złagodzić dolegliwości związane z wydzieliną zalegającą w górnych drogach oddechowych. Taki sam efekt da wypicie herbaty z łyżką octu jabłkowego. Także na ukąszenia owadów warto zastosować okład z gazy nasączonej octem jabłkowym, co pomoże zniwelować obrzęk i ból.

Zapach w domu

Ta wskazówka nadaje się wyłącznie dla osób, którym zapach octu jabłkowego nie przeszkadza. Można go rozpylić w domu: dla odświeżenia powietrza, zneutralizowania innych, nieprzyjemnych zapachów i odstraszająco na dokuczliwe komary.

Tonik do twarzy

Doskonale działa przeciwzapalnie i przywraca naturalne pH skóry tonik wykonany z przegotowanej wody i octu w stosunku 2:1. Można na bieżąco zrobić tak małą ilość, jaką potrzebujemy . Nie ma obaw, że w naszym toniku będą konserwanty, a efekt? Wystarczy spojrzeć na Scarlet Johanson, która korzysta z octu jabłkowego.

Lśniące włosy

Płukanka z kilku łyżek octu i wody (zależnie od długości włosów) wykonana po umyciu włosów zrównoważy pH skóry głowy, a włosy będą lśniące.

Czysty dom

Stężony ocet jabłkowy zabije zarazki na deskach do krojenia, blatach, podłogach w kuchni i łazience. Ocet pozostawiony na zakamienionej umywalce, czy w muszli toaletowej, na noc – pozwoli umyć je następnego dnia bez wysiłku. Zniknie zarówno kamień i osad, jak i wirusy, bakterie, grzyby. To wszystko bez toksycznych składników środków czyszczących.

Czyste zęby

Jeśli trudno nam zaakceptować smak sody oczyszczonej, to można spróbować czyszczenia zębów przy pomocy octu jabłkowego. Płukanka z octu i szorowanie szczoteczką powinny dać dobry efekt.

Łagodzenie oparzeń

Po opalaniu można zastosować okłady z wody z octem jabłkowym. Wcześniej można okład umieścić w lodówce. Dolegliwości będą złagodzone i skóra prawdopodobnie nie złuszczy się.

Zwalczanie chwastów

Na niepożądane rośliny w ogrodzie wystarczy rozpylić ocet jabłkowy. Jeśli liście nie poddadzą się zbyt szybko, ponawiamy taki oprysk nieszkodliwy dla pszczół i reszty roślin w ogrodzie.

Płyn do płukania

Roztwór 4 łyżek octu jabłkowego na pół litra wody pomoże w oczyszczaniu owoców i warzyw w kuchni. Płukanka taka jest nieszkodliwa dla nas, a skuteczniej niż sama bieżąca woda usunie sporo zanieczyszczeń.

Sprawdź najtańsze oferty na ocet jabłkowy na Ceneo.pl

oprac. Małgorzata Górska na podstawie artykułu w „Take Part”

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.