Teraz czytasz...
Ocet jabłkowy na odchudzanie. Czy jest skuteczny?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ocet jabłkowy na odchudzanie. Czy jest skuteczny?

Agnieszka Gotówka

Ocet jabłkowy na odchudzanie słynie z dużej skuteczności. Czy faktycznie jest to sekret szczupłej sylwetki? I czy taka metoda jest bezpieczna dla zdrowia? 

Ocet jabłkowy na odchudzanie: tak czy nie?

Ocet jabłkowy ma wiele pozytywnych właściwości. Znany i stosowany jest od dawna. Pomaga w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń. Jest też dobrą przyprawą w kuchni. Stosuje się go ponadto w kosmetyce naturalnej. Ocet jabłkowy na włosy sprawia, że stają się one odżywione i wygładzone.

→ Zobacz również: Jak zrobić ocet jabłkowy?

Coraz częściej jednak mówi się o odchudzającej mocy octu, stąd np. poleca się pić ocet jabłkowy na czczo. W ten sposób poprawia się przemiana materii, obniża poziom cukru we krwi i potęguje poczucie sytości. I faktycznie tak jest, bo składniki octu rzeczywiście oddziałują w ten sposób na organizm. Czy zatem to potwierdzenie tego, że ocet jabłkowy odchudza?

Nie, jeśli to jedyna rzecz, którą chcemy stosować w redukcji masy ciała. Wierząc, że wypijanie takiej mikstury o poranku magicznie zmniejszy masę ciała, możemy się mocno rozczarować.

Tylko deficyt kaloryczny spowoduje, że zaczniesz spalać tkankę tłuszczową. To oznacza, że musisz mniej jeść, niż wydatkuje Twój organizm, albo znacznie częściej i intensywniej być aktywnym fizycznie

– mówi Elżbieta Przygocka, autorka książki „Ułóż sobie zdrowie„.

Podsumowując: na odchudzanie najlepsza jest zdrowa i dobrze zbilansowana dieta dostosowana do naszych potrzeb i aktywność fizyczna. Ocet jabłkowy w diecie jest tylko dodatkiem, który stosowany z rozwagą na pewno nie zaszkodzi.

→ Przeczytaj również: Odchudzanie nie oznacza życia z kalkulatorem w dłoni

Odchudzanie: ocet jabłkowy – jak stosować?

Dobrej jakości ocet jabłkowy warto dodawać do marynat, sosów i używać jako dodatek do warzyw. By jednak faktycznie podnosił walory smakowe potrawy i dział dobrze na organizm musi być niefiltrowany, naturalnie mętny, bez konserwantów i wspomagaczy. Najlepiej więc dowiedzieć się, jak zrobić ocet jabłkowy samemu i najniższym kosztem otrzymać najbardziej wartościowy produkt. Bez obaw można go przechowywać w lodówce przez kilka miesięcy (a nawet lat).

Wskazówki, jak zrobić ocet jabłkowy

Polecana jest też woda z octem jabłkowym pita o poranku. Do szklanki letniej wody należy wlać dwie łyżki octu i wypić przed śniadaniem.

Naturalne octy mogą faktycznie być wartościowym elementem zbilansowanej diety dla osób zdrowych. Także produkty zawierające kwas octowy jako środek utrwalający, jak marynaty warzywne czy grzybowe, są atrakcyjnymi i smacznymi przetworami, które można polecić jako urozmaicenie naszego warzywnego menu (choć przeważnie ze względów smakowych zawierają też cukier, więc należy je spożywać z umiarem).

– mówi dr Krystyna Pogoń, dietetyk.

Należy przy tym podkreślić, że kwas octowy ma działanie drażniące dla błon śluzowych przewodu pokarmowego, w związku z czym ocet nie jest polecany dla osób cierpiących na różne schorzenia przewodu pokarmowego

– ostrzega.

Wiesz już, jak stosować ocet jabłkowy na odchudzanie i dlaczego warto wprowadzić go do diety. I nawet jeśli nie chcesz zredukować masy ciała, z całą pewnością to produkt, który zasługuje na uwagę.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.