Teraz czytasz...
Ocet jabłkowy na włosy. Jak go stosować?

Ocet jabłkowy na włosy. Jak go stosować?

Agnieszka Gotówka
ocet jabłkowy i grzebień naturalny kosmetyk do włosów przetłuszczających się

Ocet jabłkowy na włosy w sposób naturalny nada im blasku. Pomoże też w przypadku chorób pasożytniczych, m.in. wszawicy. By jednak tak się stało, trzeba odpowiednio go stosować. Podpowiadamy, na co działa ocet jabłkowy w kontekście naszego wyglądu.

Ocet jabłkowy na włosy: kiedy warto go stosować?

Ocet jabłkowy ma wiele pozytywnych właściwości: działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie (stąd płucze się nim gardło w przypadku infekcji), wspiera proces odchudzania, przyspiesza metabolizm, pomaga w zaparciach i jest źródłem przeciwutleniaczy. Nic zatem dziwnego, że jak zrobić ocet jabłkowy wiedziała dawniej praktycznie każda gospodyni. Wykorzystywano go bowiem nie tylko do picia i jako przyprawę w kuchni (m.in. jako marynatę), ale też w roli naturalnego kosmetyku.

Ocet jabłkowy do włosów stosowano profilaktycznie. Zastępował dzisiejsze odżywki, które obecnie nie tylko dużo kosztują, ale też – paradoksalnie – pełne są składników, które obciążają nasze pasma i tylko pozornie się o nie troszczą.

Ocet na włosy: działanie

  • oczyszcza pasma z nagromadzonych zanieczyszczeń oraz produktów do stylizacji przy zachowaniu ich naturalnej warstwy ochronnej,
  • wygładza włosy i domyka łuski,
  • pomaga w regulowaniu poziomu pH włosów i skóry głowy,
  • niweluje problem puszących się włosów,
  • pomaga zachować odpowiednią równowagę skóry głowy (zmniejsza uczucie pieczenia i swędzenia),
  • niweluje łupież,
  • idealnie sprawdza się u osób z włosami przetłuszczającymi się z tendencją do ich nadmiernego wypadania,
  • to też dobry ocet na wszy.

Ocet jabłkowy na włosy: jak stosować?

Z czym najbardziej kojarzy się ocet spirytusowy (używany w kuchni i do sprzątania)? Z przykrym zapachem. Nie ma co zaprzeczać, że jest on dość intensywny. Jak więc stosować ocet na włosy?

Spokojnie! Ocet owocowy na włosy ma zdecydowanie mniej intensywny zapach. To po pierwsze. A po drugie ten bardzo szybko się ulatnia. Nie wyczujesz się już w kilka minut po zastosowaniu. A jak go używać?

Ocet na włosy: przepis

  • Zrób płukankę: na 1 l wody dodaj łyżkę octu jabłkowego i taką mieszanką wypłucz włosy. Nie spłukuj, tylko wytrzyj i wysusz.
  • Przygotuj wcierkę:  jedną łyżeczkę octu jabłkowego oraz dwie krople olejku z drzewa herbacianego dodaj do 100 ml przegotowanej, letniej wody. Składniki wymieszaj i wcieraj w skórę głowy, by zahamować rozwój bakterii i złagodzić uczucie pieczenia i swędzenia.
  • Nałóż na włosy domową odżywkę: jedną łyżkę miodu i jedną łyżkę octu wymieszaj z 0,5 l ciepłej wody. Do mieszanki możesz też dodać przecedzony kleik z siemienia lnianego lub żółtko. Nałóż na włosy i spłucz po 15-20 minutach.

Włosy ocet jabłkowy kochają, ale trzeba zachować umiar. Zbyt duża ilość octu może przesuszyć włosy i doprowadzić do ich puszenia. Stosuj go więc z rozwagą i w odpowiednich proporcjach.

Bardzo ważna jest też jakość octu. Najlepszy jest niefiltrowany, niepasteryzowany, naturalnie mętny. Jego produkcja musi być powolna, a nie przyspieszona działaniem wspomagaczy czy konserwantów. Najlepiej więc, gdy zrobisz go w domu. Nastaw jego odpowiednią ilość i spokojnie poczekaj. Fermentacja zachodzi powoli, ale daje niesamowite efekty. Zyskasz naturalny kosmetyk nie tylko na włosy, ale i do oczyszczania twarzy. Wiedząc też, jakie właściwości ma ocet jabłkowy, szybko zaczniesz go stosować pomocniczo w leczeniu wielu dolegliwości, np. zapalenia gardła.

Wskazówki, jak zrobić ocet jabłkowy
Wskazówki, jak zrobić ocet jabłkowy

A jeśli masz dzieci, to być może zainteresują cię domowe sposoby na wszy i gnidy. Tak, tu również ocet może pomóc. Należy rozcieńczyć go w ciepłej wodzie w proporcji 1:1 i wetrzeć dokładnie w skórę głowy i włosy, następnie po kilku minutach wyczesać pasożyty.

Ocet jabłkowy na wszy można też stosować profilaktycznie. Gdy dostaniemy informacje, że w placówce pojawiły się niechciani goście, wówczas warto płukać włosy octem i wodą po ich umyciu, a w przypadku dziewczynek również ciasno je wiązać.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.