Odkamienianie czajnika. Dlaczego jest ważne?
O względach estetycznych już wspominaliśmy, ale i te smakowe są tu ważne. Osadzający się w czajniku kamień może zmieniać smak zalewanych wrzątkiem naparów. Jest i kwestia samego urządzenia: zalegający w czajniku elektrycznym kamień niszczy grzałkę i znacząco obniża jej żywotność.
→ Przeczytaj również: Jak wyczyścić i odkamienić żelazko?
Z kolei regularne odkamienianie czajnika używanego na płycie gazowej lub elektrycznej sprawi, że woda szybciej osiągnie wysoką temperaturę. A to oznacza, że w dłużej perspektywie uda się nam nieco obniżyć rachunki za media.
A skąd w ogóle kamień w czajniku? To pozostałość po obecności w wodzie jonów wapnia i magnezu, które wytrącają się w czasie gotowania w postaci węglanów i osadzają na ściankach oraz elementach grzewczych. Im bardziej zmineralizowana woda w naszych kranach, tym więcej osadu na naszych naczyniach.
Pomóc może używanie do gotowania wody przefiltrowanej (ale to oznacza, że jest pozbawiona wielu cennych pierwiastków) lub odkamienianie czajnika octem.
Jak odkamienić czajnik octem?
Ocet to niezwykle uniwersalny środek czyszczący. Nie tylko odkaża i dezynfekuje powierzchnie w łazience i kuchni, ale też z łatwością pozwala pozbyć się niechcianego osadu w czajniku.
By odkamienić czajnik octem, wystarczy wlać szklankę octu i szklankę wody, następnie zagotować i zostawić na godzinę. Po tym czasie opróżniamy czajnik. Wodę z octem możemy wylać do toalety, bo taka mikstura dobrze poradzi sobie z bakteriami obecnymi w muszli klozetowej.
Czajnik wystarczy jeszcze dobrze wypłukać, by pozbyć się charakterystycznego zapachu octu. Można też raz jeszcze zagotować samą wodę i ją wylać.
Czajnik: odkamienianie kwaskiem cytrynowym
Do odkamieniania czajnika można też użyć kwasu cytrynowego. Zadziała równie skutecznie co ocet, a nie ma przy tym ostrego zapachu. Można go użyć zarówno do tradycyjnych, jak i elektrycznych czajników.
Do naczynia wsypujemy opakowanie kwasu cytrynowego (ok. 20 g), następnie zalewamy wodą i gotujemy. Zostawiamy na ok. 30 min, następnie wylewamy roztwór i raz jeszcze gotujemy samą wodę.
Jeśli osad nie jest zbyt duży, poradzi sobie z nim cytryna. Gotujemy wtedy szklankę wodę z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Dla lepszego efektu możemy wcześniej natrzeć ściany naczynia ćwiartkami cytryny.
Odkamienianie czajnika powinno być regularne (co najmniej raz w miesiącu). Jeśli planujemy robić to przy użyciu kwasu cytrynowego, w ramach oszczędności warto kupić jednokilogramowe opakowanie (ok. 15 zł).
Jak pozbyć się kamienia z czajnika przy pomocy sody oczyszczonej?
Wiele osób, choć wie, jak octem odkamienić czajnik, szuka alternatyw dla tego zabiegu, bo nie jest w stanie znieść tego zapachu, podkręconego jeszcze w procesie gotowania. Alternatywą jest wspomniany kwasek cytrynowy, ale jeśli nie masz go pod ręką, te same efekty da się soda oczyszczona.
Jej trzy łyżki wsypujemy do czajnika, następnie zalewamy szklanką wody i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie roztwór wylewamy i dobrze płuczemy naczynie.
→ Przeczytaj również: Jak wybielić firanki?
Jak odkamienić czajnik… obierkami po ziemniakach?
Ten sposób spodoba się każdemu zwolennikowi filozofii zero waste. Pozwala bowiem na wykorzystanie tego, co najczęściej i tak wyrzucamy, czyli obierek po ziemniakach. Możemy je użyć do odkamieniania czajnika elektrycznego i tradycyjnego.
Wystarczy włożyć garść czystych obierków do czajnika, zalać je wodą i zagotować. Niekiedy proces wymaga powtórzenia, ale efekty naprawdę robią wrażenie.
Jeśli interesują Was tematy związane ze sprzątaniem za pomocą ekologicznych środków czystości, zaglądajcie do zakładki Dom i Ogród.
Znajdziecie tam artykuły, w którym w teorii i praktyce podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik, jak dbać o pralkę, co zrobić, by nasze okna lśniły, a także jak samodzielnie przygotować naturalne środki czystości.