Teraz czytasz...
Domowy płyn do mycia szyb. Jak zrobić? [przepisy]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Domowy płyn do mycia szyb. Jak zrobić? [przepisy]

Agnieszka Gotówka

Mycie okien nie zawsze jest proste i przyjemne. Trudno o perfekcyjnie czyste szyby, a smugi wydają się być nie do pokonania. Istnieje jednak co najmniej kilka naturalnych sposobów na szybkie i idealne czyste okno. Sprawdźcie przepisy na domowy płyn do mycia szyb.

Ocet – niezbędny w czyszczeniu okien

I tu nie nasza porada nie będzie oryginalna. Idealnym środkiem do mycia okien będzie ocet. Jego właściwości myjące i nabłyszczające sprawdzą się w tym przypadku rewelacyjnie. Nim jednak zaczniemy, warto się do porządków przygotować.

Okna najlepiej myć w pochmurny dzień. Gdy zrobimy to w pełnym słońcu, kropelki wody będą zbyt szybko wysychały, pozostawiając ślady. Do porządków tego typu nie warto zabierać się również w mroźną aurę.

Przed umyciem okna dobrze jest usunąć kurz z karnisza. Jeśli chcemy odświeżyć firanę piorąc ją w pralce, do bębna warto dodać małe opakowanie sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Taki zabieg pomoże zachować biel delikatnej tkaniny.

→ Przeczytaj również: Jak wybielić firanki?

Czyste ramy okienne

Kolejny krok do dokładne umycie ram okiennych. Najlepiej czynność tę rozpocząć od wewnętrznej strony, gdyż zawsze jest ona czystsza. Ramy przecieramy namoczoną w roztworze wody i octu delikatną ściereczką, a następnie wycieramy do sucha. Jeśli okno jest duże, warto robić to etapami – umyjmy obramowanie jednej szyby, osuszmy ją i dopiero przejdźmy do kolejnej ramy. Dotrzeć do trudno dostępnych miejsc pomoże pędzelek lub patyczek higieniczny.

Idealnie czyste szyby? To możliwe!

Szyby wymagają szczególnej pielęgnacji. Co ciekawe, chyba każda gospodyni ma na ich połysk własny patent. Do ich pielęgnacji stosuje się bawełniane ściereczki, ale też te z mikrofibry lub irchy. W niektórych domach do mycia szyb używa się gazet lub papierowych ręczników. Współcześnie zaś coraz więcej osób sięga po urządzenia do mycia parą. Co jednak najlepiej się sprawdza i w krótkim czasie pozwala osiągnąć najlepszy efekt?

Domowy płyny do mycia szyb

Sprawdzoną metodą jest z mycie szyb wodą z octem (wymieszanych w równych proporcjach). Ten roztwór można przygotować na bieżąco, warto jednak sporządzić domowy płyn do mycia okien i luster, przelać go do pojemnika ze spryskiwaczem i mieć zawsze pod ręką. Przepisów jest kilka.

Składniki na domowy płyn do mycia szyb nr 1

• 100 ml wody
• 100 ml spirytusu salicylowego
• łyżeczka octu

Składniki na domowy płyn do mycia szyb nr 2

• szklanka octu
• szklanka wody
• 2 łyżki soku z cytryny

Składniki na domowy płyn do mycia szyb nr 3

• 2 łyżeczki boraksu
• 3 szklanki wody

Wszystkie składniki należy wlać lub wsypać do pojemnika ze spryskiwaczem i dobrze wymieszać. Warto do płynu dodać również kilka kropel gliceryny (do kupienia m.in. w aptece), dzięki niej bowiem powierzchnia szyby stanie się odporniejsza na osiadanie kurzu. Domowe środki do mycia okien są bardzo wydajne, ekologiczne i tanie, a co najważniejsze – bezpieczne.

Przeczytaj także: ekologiczne zmywanie

Czym czyścić okna?

Spryskaną środkiem do czyszczenia szybę należy wycierać delikatną ściereczką (najlepiej z mikrofibry). Sprawdzi się też stara bawełniana koszulka. Jeśli nasiąknie płynem, wówczas należy mieć w zanadrzu drugą szmatkę, by na bieżąco wycierać szybę do sucha. Do polerowania sprawdzi się również czarno-biała gazeta, która niestety bardzo brudzi ręce. Warto zatem używać gumowych rękawiczek – ochronią one również wrażliwą skórę dłoni przed wysuszającym działaniem alkoholu, jeśli zdecydujemy się użyć go do przygotowania płynu.

Zobacz także


Warto też przemyśleć wykorzystanie do mycia szyb ręczników papierowych. Ich jakość jest różna i niektóre z nich pozostawiają na szybie włókna, które później trudno usunąć z powierzchni szyby.

Smugi powstające w czasie czyszczenia mogą zostać szybko zauważone, jeśli wewnętrzną stronę szyby będziemy przecierać ruchami pionowymi, a zewnętrzną – poziomymi (lub odwrotnie). Pozwoli to uniknąć zastanawiania się, z której strony polerowanie trzeba powtórzyć.

Jeśli remontujemy pomieszczenie z oknem, dobrym pomysłem jest oklejenie ramy taśmą lub zaklejenie powierzchni zajmowanej przez okno specjalną folią malarską. Dzięki temu unikniemy szorowania ram i zdrapywania znajdującej się na nich farby.

Sprawdź także: domowy płyn do mycia podłóg

Regularność kluczem do sukcesu

Mycie okien nie dla wszystkich jest czynnością łatwą i przyjemną. By jednak choć trochę tę pracę uprzyjemnić, dobrze jest dbać o czystość szyb regularnie. Dzięki temu skrócimy czas mycia okien, a i zabrudzenia nie będą tak trudne do usunięcia.

Ramy okienne dobrze jest myć raz na trzy miesiące, szyby i parapety warto natomiast przecierać raz w tygodniu. Systematyczność i w tym przypadku pozwoli zaoszczędzić czas oraz własne siły.

Kliknij, jeżeli szukasz przepisów na domowe środki czystości.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.