Teraz czytasz...
Jak wyczyścić pralkę?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak wyczyścić pralkę?

Agnieszka Gotówka
nowoczesna pralka i kosz na ubrania

Jak wyczyścić pralkę, z której wielu z nas korzysta kilka razy w tygodniu? Czy użyć do tego specjalne płyny, czy może skuteczne będą domowe sposoby? I dlaczego czyszczenie pralki jest tak istotne? 

Jak wyczyścić pralkę?

O tym, by wyczyścić pralkę, nie każdy pamięta. Jest to jednak niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli chcemy, by urządzenie dłużej nam służyło i dobrze spełniało swoje zadanie. Najlepiej więc raz w miesiącu dobrze ją umyć.

→  Przeczytaj również: Jak wyczyścić i odkamienić żelazko?

  • Bardzo dobre efekty daje czyszczenie pralki octem. W tym celu wlej litr octu do pojemnika na proszek i włącz normalny cykl prania z jak najwyższą temperaturą (przy pustym bębnie).
  • Nie zapomnij również o pojemniku na proszek. Wyciągnij go i zanurz w ciepłej wodzie z octem. Zostaw na 15-20 min. Możesz też umyć go w zmywarce.
  • Raz na trzy miesiące pielęgnacji wymaga też filtr, choć w tej kwestii warto spojrzeć, co w instrukcji obsługi na ten temat pisze producent.
  • Octem wyczyścisz też uszczelkę, jeśli jednak jest ona bardzo brudna (wręcz czarna), wymaga czyszczenia wybielaczem.

kobieta w rękawiczkach czyści pralkę

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Jest i inny sposób na wyczyszczenie pralki. Jeśli masz pod ręką tabletki do zmywarki, wrzuć ją do pustego bębna i włącz program z wysoką temperaturą. Zanim jednak to zrobisz, pamiętaj, by wyczyścić rękaw pralki i pojemnik na detergenty.

Regularnie czyść też lodówkę. Sprawdzi się tu soda oczyszczona połączona z wodą oraz roztwór octu i wody, wymieszany w równych proporcjach. Nasącz nimi miękką gąbkę i umyj wnętrze lodówki. W ten sam sposób możesz umyć półki i zewnętrzną część chłodziarki.

Jeśli nie lubisz zapachu octu, możesz skorzystać z sody oczyszczonej, wysypując odpowiednią jej ilość na gąbkę. Możesz też sięgnąć po sól kuchenną – garść soli rozpuść w 4 litrach ciepłej wody i tak przygotowanym roztworem umyj lodówkę. Czyszcząc ją, nie należy zapominaj o uszczelkach!

A kiedy umyjesz lodówkę, pamiętaj, by odpowiednio rozmieścić w niej jedzenie. Zwracaj uwagę na daty przydatności do spożycia. Produkty z krótszą datą zostaw na widoku, te z dłuższą układaj z tyłu.

Czym najlepiej wyczyścić pralkę i jak o nią dbać?

Pamiętaj, by po każdym praniu zostawić otwarte na całą szerokość drzwi od pralki oraz pojemnik na proszek. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni i brzydkiego zapachu. Nie wsypuj też większej niż zalecana porcji proszku czy płynu do płukania. W tym przypadku więcej nie oznacza lepiej.

Możesz też dodawać do prania sodę oczyszczoną, która zmiękcza wodę i sprawia, że białe pranie jest naprawdę białe, a kolory żywsze.

Sprawdź też nasze podpowiedzi, jak wyczyścić piekarnik bez stosowania agresywnych środków czyszczących.

Regularne czyszczenie pralki, lodówki i zmywarki to sposób na świeżość, przyjemny zapach i oszczędność. Taka pielęgnacja gwarantuje ich dłuższą żywotność. To również gwarancja zdrowia i sposób na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek, choćby tych związanych z zalaniem mieszkania.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.