Teraz czytasz...
Ocet w łazience na 5 sposobów
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Ocet w łazience na 5 sposobów

Ocet to mój numer 1 podczas sprzątania w łazience. Dezynfekuje, czyści, nabłyszcza. Do czego jeszcze warto go wykorzystać? Oto 5 sposobów na ocet w łazience.

Prezentowaliśmy już sposoby na wykorzystanie octu podczas czyszczenia sprzętów kuchennych. Przyda się on także w łazience.

1. Usuwamy nieprzyjemne zapachy za pomocą octu

Za pomocą octu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z odpływów umywalek i zlewów. Do odpływu należy wsypać ½ szklanki sody i zalać ją szklanką octu. Gdy mieszanka przestanie się pienić, początkowo należy spłukać ją gorącą wodą, a po kilku minutach – zimną.

2. Udrażnianie rur

Połączenie octu i sody to najlepszy sposób na udrażnianie rur i usuwanie nieprzyjemnej woni. Nie warto zatem płacić za dostępne na rynku środki, które są silnie toksyczne i mało delikatne zarówno dla kanalizacji, jak i dla naszego portfela.

3. Usuwanie kamienia octem

Twarda woda, która często płynie w naszych rurach, prowadzi do osadzania się kamienia na łazienkowej armaturze. Jest on niezwykle trudny do usunięcia, zwłaszcza jeśli nie był zwalczany regularnie. Ocet jednak i w takim wypadku okazuje się być niezastąpiony. Nalot z słuchawki prysznicowej usunie się niemal sam, jeśli włoży się ją do miski wypełnionej litrem wrzącej wody z dodatkiem ½ szklanki octu. Jeśli natomiast słuchawka nie jest odkręcana, ten sam roztwór należy wlać do woreczka i za pomocą taśmy samoprzylepnej przymocować do armatury. Po godzinie słuchawka powinna być już pozbawiona brzydkiego nalotu. Jeśli zaś zabrudzenia są mniejsze, wystarczy położyć na nie gazik nasączony octem i pozostawić na kilka minut, a po ich upływie doczyścić ewentualne pozostałości.

Kamień osadza się również w muszlach klozetowych, ale i w tym wypadku nalanie 2 szklanek octu do toalety i pozostawienie ich na noc, powinno doskonale poradzić sobie z problemem.

4. Pozostałości po paście do zębów

Nieprzyjemnie wyglądający nalot pozostawiają również resztki pasty, która kapie ze szczoteczek do zębów. Jeśli zatem przechowywane są one w kubeczku, nalej do niego niewielką ilość octu, a następnie wypłucz. Razem z brudem usunięte zostaną również bakterie.

Zobacz także


5. Czyścimy fugi i kafelki octem

Za pomocą octu z powodzeniem da się również wyczyścić fugi oraz kafelki wokół umywalki i wanny, które od zapryskania wodą i mydłem stają się matowe i tracą swój pierwotny blask. Glazura wróci do swojego dawnego wyglądu, jeśli wyszoruje się ją płynem przygotowanym z ½ szklanki octu, ½ szklanki amoniaku i ¼ szklanki boraksu rozpuszczonych w 4 litrach ciepłej wody.

Czyszcząc octem łazienkę, należy jednak pamiętać, by nigdy nie łączyć go z wybielaczem ani żadnym innym produktem, który ma w swoim składzie chlor. Taka mieszanka bowiem może prowadzić do wydzielania się chloru – niezwykle trującego gazu, który w małym stężeniu może prowadzić do uszkodzenia oczu, skóry lub układu oddechowego, a w dużych – nawet do śmierci.

Muzeum Octu

Jak ważnym produktem jest ocet, może świadczyć fakt, że utworzono jego muzeum, w którym dzisiaj zobaczyć można całą gamę odmian octu z całego świata.

Międzynarodowe Muzeum Octu w Południowej Dakocie rozpoczęło swoją działalność w 1999 roku i dzisiaj jest niezwykle prężenie rozwijającą się instytucją. Nieustannie wzbogaca swoje zasoby, a ludzi odwiedzających to miejsce nie brakuje. Muzeum organizuje również coroczny „Festiwal Octu”, odbywający się w drugi weekend czerwca. To swoista promocja tego naturalnego produktu, ale również szansa na poznanie i skosztowanie różnych jego gatunków.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.