Jak wybielić firanki, by odzyskały swój naturalny kolor? Jak często je prać i co dodawać do prania? Prezentujmy zbiór sprawdzonych porad i podpowiadamy, jak wybielić firanki domowym sposobem.
Jak wybielić firanki?
Wielu z nas przy okazji mycia okien odświeża też firanki i zasłony. To zrozumiałe, bo zbierają się na nich ogromne ilości kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń z zewnątrz. W przypadku firan w kuchni do tej listy dołącza też tłuszcz i zapachy związane z gotowaniem.
Białe firany nie tylko dekorują nasz dom, ale też dają nam poczucie intymności. Chronią przed owadami, które napotykając taką przeszkodę, decydują się odlecieć. W pewnym stopniu zapobiegają przenikaniu przez szyby promieni słonecznych, a przy tym nie zaciemniają pomieszczeń.
Nic zatem dziwnego, że tak chętnie dekorujemy nimi nasze okna. Choć mamy dziś rolety (zewnętrzne i wewnętrzne), moskitiery i żaluzje, nic nie dodaje wnętrzu takiego uroku, jak odpowiednio dobrane i białe firanki.
→ Przeczytaj również: Odkamienianie czajnika octem i kwaskiem cytrynowym. Jak to zrobić?
Czym wybielić firanki?
Szare i zażółcone firany wymagają regularnego prania. W teorii to nic trudnego, jednak w praktyce nie jest to zawsze zadanie proste. Nie każdy proszek poradzi sobie z takimi zabrudzeniami. Dobrze też sprawić, by optycznie stały się jeszcze bielsze.
Użycie wybielacza nie wchodzi w grę. Firany szyte są z bardzo delikatnych tkanin, które agresywne środki piorące mogą uszkodzić. Włókna staną się cieńsze i bardziej podatne na rozdarcie. A dziurawą firanę bardzo trudno naprawić.
Najlepsze (i najtańsze!) są domowe sposoby na pranie firan. Metody praktykowane przez nasze mamy i babcie sprawdzają się i dziś.
Ciekawostka: kiedy domowe wybielanie firan nie działało, doświadczone gospodynie barwiły je na kolor kremowy. Zofia Dzięgielewska w 1988 r. tak radziła młodym paniom domu:
Uprane i wypłukane firanki zanurza się na 30-40 minut w misce z wywarem z fusów herbaty, kawy, kwiatu lipowego czy łusek cebuli. Wody musi być w misce sporo, aby firanki swobodnie pływały. Przez cały czas moczenia powinno się je nieustannie mieszać, aby kolor równo się przyjmował.
Domowe sposoby wybielania firanek
Załóżmy jednak, że damy radę skutecznie wybielić firanki i zmiana ich koloru nie jest konieczna. Oto co może nam w tym pomóc:
- soda oczyszczona: do prania dodaj łyżkę sody oczyszczonej, która ma właściwości wybielające (metodę tę możesz też stosować do prania białej odzieży),
- sól kuchenna: wymocz wypraną firanę w roztworze przygotowanym z 5 litrów wody i 7 łaskich łyżek soli,
- proszek do pieczenia: namocz firanę przed praniem w 5 l wody z dodatkiem torebki proszku do pieczenia (30 g), zostaw na 15-20 min, następnie wypierz,
- ocet: niezastąpiony w przypadku prania firan z tworzywa sztucznego, bo dodatkowo zapobiega ich elektryzowaniu się; dolej pół szklanki octu do wody przeznaczonej do prania firan lub wlej do przegrody na płyn do płukania w pralce,
- amoniak: namocz firany w roztworze przygotowanym z litra wody i łyżeczki amoniaku, następnie upierz,
- skorupki od jajek: włóż skorupki do lnianego worka i szczelnie zamknij, następnie wrzuć do bębna razem z firanami,
- sok z cytryny: doskonale radzi sobie z wieloma plamami na białych tkaninach, wybieli też firany, wystarczy że wcześniej namoczyć je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.
Jak prać firanki: ręcznie czy w pralce?
Pranie firan zależy od materiału, z którego zostały uszyte. Dziś ich zdecydowana większość to tworzywa sztuczne, m.in. nylon. Po ich zdjęciu i namoczeniu, można więc śmiało włożyć je do bębna pralki i wyprać. Ale uwaga: mamy tu do czynienia z bardzo delikatnym materiałem, stąd najlepiej jest firanę złożyć, następnie włożyć do specjalnego woreczka do prania. W duchu idei zero waste podpowiemy, że wcale nie trzeba go kupować. Wystarczy uszyć go… ze starej firany lub wykorzystać bawełnianą poszewkę na poduszkę (zapinaną na zamek lub zapinaną na guziki).
Tak zabezpieczona firana nie powinna się pozaciągać ani podrzeć.
→ Przeczytaj również: Płyn do prania czy proszek? Co wybrać przy AZS?
Pranie firan. W jakim programie?
Zdecydowana większość pralek ma dziś program przeznaczony do czyszczenia tkanin delikatnych lub pranie ręczne. I to właśnie one będą najlepsze do prania firan. Minus jest taki, że po wypraniu będą bardzo mokre (400 obrotów chroni tkaninę, sprawia, że będzie mniej pognieciona, ale mniej odwirowana z wody). Ale i na to jest sposób. Wystarczy zostawić firanę w bębnie przy otwartych drzwiczkach automatu, następnie je zamknąć i odpompować nadmiar wody.
Firana i tak będzie wymagała doschnięcia, dlatego dobrze jest powiesić ją nad wanną. Lekko wilgotną można już śmiało wieszać w oknie, zwłaszcza że firany odpowiednio wyprane nie wymagają prasowania.
W jakiej temperaturze prać firany?
Maksymalna temperatura prania to 30-40°C.
Krochmal do wybielania firanek?
Wśród podpowiedzi wybielania firanek domowymi sposobami pojawia się nierzadko krochmal. Nasze babcie nie używały go jednak po to, by tkaniny (zwłaszcza lniane i bawełniane) były bardziej białe, tylko świeższe, usztywnione i na dłużej pozostały czyste.
→ Przeczytaj również: Kąpiel w krochmalu. Na co pomoże?
Przygotowywano go według proporcji: płaska łyżka mąki ziemniaczanej na litr wrzącej wody. Do tak przygotowanego wywaru wkłada się firany, zwłaszcza te wiszące w kuchni, dzięki czemu brud nie będzie do nich przylegał.