Teraz czytasz...
Soda kalcynowana – do czego ją wykorzystać w domu?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Soda kalcynowana – do czego ją wykorzystać w domu?

Agnieszka Gotówka
soda kalcynowana

Soda kalcynowana to kolejny z naturalnych środków czystości, który jest tani, bezpieczny i skuteczny. Ma wiele zastosowań w domu i w ogrodzie. Do czego zatem warto ją wykorzystać? I gdzie kupić sodę kalcynowaną?

Soda kalcynowana. Co to jest?

Soda kalcynowana (soda amoniakalna), to kolejny po occie, sodzie oczyszczonej, boraksie i wodzie utlenionejnaturalny środek czyszczący. Jest co prawda mniej popularny od tych wymienionych, co może wynikać z tego, że jeszcze do niedawna był słabiej dostępny.

Węglan sodu, bo tak o sodzie kalcynowanej powie chemik ;-), ma wzór Na2CO3 (dla porównania: soda oczyszczona ma wzór NaHCO3, a soda kaustyczna (soda żrąca) – NaOH). Występuje w postaci małych, białych lub lekko kremowych granulek. Jest niepalna, pyląca, zasadowa i chłonie wodę.

W przemyśle wykorzystywana jest do produkcji szkła, detergentów i tekstyliów. Używa się jej też w przemyśle chemicznym i papierniczym. Jest też regulatorem kwasowości różnych substancji, a także spulchnia półprodukty i produkty spożywcze, stąd na etykietach produktów spożywczych kryje się pod symbolem E500.

Ma też właściwości przeciwzbrylające, stąd bywa wykorzystywana do produkcji kosmetyków.

Dla nas jednak istotna jest informacja, że zastosowanie sody kalcynowanej doskonale wpisuje się w ideę ekologicznego sprzątania. Środek ten, nie bez powodu nazywany kiedyś bielidłem, może zastąpić mnóstwo detergentów. Skutecznie usuwa bowiem zabrudzenia, neutralizuje przykre zapachy, skutecznie pochłania wilgoć i zmiękcza wodę. Świetnie nadaje się do usuwania uporczywych plam, m.in. po kawie, winie, wosku, smarze. Nie bez powodu to jeden ze składników domowych proszków do prania.

Z wykorzystaniem sody kalcynowanej można też przygotować domowy płyn do mycia podłóg. Przyda się też do odkamieniania, np. czajnika.

Jak wybielić poszarzałe ubrania i firany?

Można je w pierwszej kolejności namoczyć w misce z wodą i sodą, ale też dodać do proszku do prania lub wsypać bezpośrednio do bębna.

Jeśli jesteście na etapie przygotowania domowych środków piorących, polecamy wykorzystać do ich zrobienia sodę kalcynowaną. Soda oczyszczona do prania też się sprawdzi, jednak jest nieco słabsza niż kalcynowana.  Poniżej znajdziecie podpowiedzi, jak zrobić proszek do prania z jej dodatkiem.

Składniki:

  • szklanka sody kalcynowanej,
  • szklanka nadwęglanu sodu,
  • szklanka boraksu.

Wszystkie składniki wymieszaj i przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku lub pudełku do sypkich detergentów. Na jedno pranie wykorzystaj dwie łyżki stołowe proszku. By uzyskać ładny zapach, możesz do przegródki na płyn zmiękczający dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. cytrynowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego.

Dbaj też o pralkę, bo w przeciwnym razie szybko zaczną wydobywać się z niej przykre zapachy. I na to mamy jednak sposób 😉 Sprawdź, jak wyczyścić pralkę bez szkody dla środowiska i naszego zdrowia.

Jak zrobić tabletki do zmywarki?

Potrzebne są:

  • szklanka boraksu,
  • szklanka sody kalcynowanej,
  • połowa szklanki soli,
  • ¾ szklanki soku z cytryny,
  • kilka kropel olejku eterycznego (opcjonalnie).

Wszystkie składniki wymieszaj, następnie wypełnij masą foremki do lodu. Po 24 godzinach wyschnie i będzie gotowa do użycia.

Takie domowe tabletki do zmywarki są o wiele bezpieczniejsze dla środowiska niż tradycyjne środki. Są też tańsze.

Soda kalcynowana. Czy jest szkodliwa?

Węglan sodu to ekologiczny środek czyszczący i nieszkodliwy dodatek do żywności. Trzeba jednak pamiętać, że przy użyciu go w dużej ilości może podrażnić skórę, śluzówkę nosa, oczu i gardła. Najlepiej więc używać go w rękawiczkach ochronnych.

Pamiętaj też o bezpieczeństwie, bo jak ostrzega Sylwia Panek, z którą rozmawialiśmy na temat środków czystości, tych z telewizyjnych reklam i tych ekologicznych, ich skuteczności oraz  wpływie na zdrowie nasze i dzieci

Ekologiczne i naturalne środki czystości również należy trzymać poza zasięgiem dzieci. Jeśli robimy je samodzielnie, pamiętajmy, by dokładnie opisywać pojemniki, aby nie doszło do pomyłki

Soda kalcynowana. Gdzie kupić?

Sodę kalcynowaną, zastosowanie której jest dość szerokie, można kupić w kilogramowych opakowaniach, np. w drogerii-ekologicznej. Jej koszt to ok. 8 zł.

Jak uzyskać sodę kalcynowaną w domu?

Jeśli jednak potrzebujesz ją na „już”, a masz w domu tylko sodę oczyszczoną, rozsyp ją równomiernie na blaszce i włóż do czystego piekarnika nagrzanego do 200°C. Po godzinie soda się wysuszy i otrzymasz jej produkt uboczny – sodę kalcynowaną ;-).

 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.