Teraz czytasz...
10 nietypowych zastosowań soli
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

10 nietypowych zastosowań soli

Agnieszka Gotówka
sól na drewnianej desce

Sól używamy przede wszystkim w kuchni w trakcie przygotowywania potraw. Warto jednak wiedzieć, że jest ona pomocna również w innych sytuacjach, choćby podczas sprzątania. Jest tania, ekologiczna i skuteczna!

1. Sposób na biel firan i czyste ubrania

Sól warto wykorzystać do prania firan, dzięki czemu staną się bielsze. Wystarczy namoczyć je w roztworze przygotowanym z 4 łyżek soli rozpuszczonych w 3 litrach wody, następnie wypłukać i wyprać.

Można też dodawać ją do prania. W przypadku kolorowych tkanin zapobiegnie ich płowieniu.

2. Pochłaniacz wilgoci

Sól może też pomóc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z łazienki czy pralni, który spowodowany jest wilgocią. Wystarczy nasypać jej niewielką ilość do płaskiego pojemnika i postawić na kilka godzin.

→ Przeczytaj również: Sól himalajska, morska, kamienna. Którą wybrać?

3. Sposób na brzydki zapach

Po krojeniu cebuli, czosnku lub gdy przyrządzaliśmy rybę, na dłoniach pozostać może nieprzyjemny zapach. Usunąć  go pomoże natarcie rąk cienką warstwą soli, a następnie dokładne ich umycie wodą z mydłem. Podgrzana w garnku sól usunie z kolei zapach ryby z garnków i patelni.

Sól usunie też przykry zapach z butów. Warto wsypać ją do ich wnętrza i zostawić na noc. Rano przykry zapach nie powinien być wyczuwalny.

4. Uratuje przypalone żelazko

Zabrudzenia na stopie żelazka wymagają usunięcia, bo brudzą ubrania. Można je wyeliminować w łatwy sposób: wystarczy na gazetę lub bezpośrednio na deskę wysypać sól, następnie lekko ciepłym żelazkiem ją „wyprasować”.

Jeśli to nie zadziała, można sól rozpuścić w ciepłym occie i tak przygotowaną mieszanką wyczyścić stopę żelazka. 

5. Usunie plamy z dywanu

O ile zabrudzenia na powierzchni dywanu nie są duże, można spróbować usunąć je solą. Wystarczy wysypać ją na plamy, zostawić na kilka godzin, a następnie delikatnie zebrać wilgotną szmatką (nadmiar soli po wyschnięciu można odkurzyć).

→ Przeczytaj również: Odkamienianie czajnika octem i kwaskiem cytrynowym. Jak to zrobić?

6. Odnowi kosze wiklinowe

Roztwór soli pomoże też odnowić wiklinowe kosze i meble (np. ogrodowe). Usunie z ich powierzchni plamy i przebarwienia.

7. Ułatwi czyszczenie przypalonej płyty kuchenki

Jeśli gotowane danie wykipi, najlepiej od razu posypać plamę solą. Gdy płyta wyschnie, wystarczy zebrać sól i wyczyścić zabrudzenia, powinny zejść bez problemu. Taki sposób pozwala uniknąć szorowania.

Zobacz także


8. Sposób na uporczywe chwasty

Prowadząc ekologiczny ogród, unika się chemicznych środków. Co zatem zrobić, gdy między płytami chodnikowymi nieustannie odrastać będą uporczywe chwasty? Warto spróbować usunąć je roztworem soli przygotowanym w następujący sposób: zagotuj dwie szklanki wody i rozpuść w niej szklankę soli. Gdy mieszanka ostygnie, polej nią chwasty.

→ Przeczytaj również: 8 nietypowych zastosowań wody utlenionej

9. Usunie osad z kawy i herbaty

Sprzątanie za pomocą naturalnych środków czystości nie jest trudne, i co więcej – wykazuje dużą skuteczność. Pomóc w domowych porządkach, zwłaszcza przy zmywaniu naczyń, może również sól. Wystarczy wysypać jej niewielką ilość na gąbkę, następnie wyszorować nią kubki. Z łatwością usunie z ich powierzchni osad z kawy i herbaty.

Z soli, octu i niewielkiej ilości mąki można też przygotować pastę, z pomocą której wypoleruje się miedziane i mosiężne przedmioty.

10. Nada miękkości cebuli

Jeśli przygotowujemy potrawę, do której chcemy dodać świeżą cebulę, można ją pokroić kilka minut wcześniej, posypać solą i odstawić. Te kilka chwil wystarczy, by cebula zmiękła i stała się delikatniejsza. Pamiętajmy jednak wówczas o tym, by ponownie nie solić potrawy.

Sól nie powinna być spożywana w nadmiarze. Mamy z tym jednak nie lada kłopot, gdyż często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jej jest w gotowych potrawach, konserwach, wędlinach. A jej nadmiar szkodzi z zdrowiu. Można ją jednak wykorzystywać bez ograniczeń w czasie domowych porządków. Jest tania i skuteczna.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.