Sól używamy przede wszystkim w kuchni w trakcie przygotowywania potraw. Warto jednak wiedzieć, że jest ona pomocna również w innych sytuacjach, choćby podczas sprzątania. Poznaj zastosowania soli, które warto znać.
1. Sposób na biel firan i czyste ubrania
By zasłony i firany nabrały świeżości, wystarczy namoczyć je w roztworze przygotowanym z 4 łyżek soli rozpuszczonych w 3 litrach wody, następnie wypłukać i wyprać. Sól warto też dodawać do prania. W przypadku kolorowych ubrań zapobiegnie ich płowieniu.
2. Pochłaniacz wilgoci
Sól może też pomóc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z łazienki czy pralni, który spowodowany jest wilgocią. Wystarczy nasypać jej niewielką ilość do płaskiego pojemnika i postawić na kilka godzin.
Przeczytaj: Sól himalajska, morska, kamienna. Którą wybrać?
3. Sposób na brzydki zapach
Po krojeniu cebuli, czosnku lub gdy przyrządzaliśmy rybę, na dłoniach pozostać może nieprzyjemny zapach. Usunąć go pomoże natarcie rąk cienką warstwą soli, a następnie dokładne ich umycie wodą z mydłem. Podgrzana w garnku sól usunie z kolei zapach ryby z garnków i patelni.
Sól usunie też przykry zapach z butów. Warto wsypać ją do ich wnętrza i zostawić na noc. Rano przykry zapach nie powinien być wyczuwalny.
4. Uratuje przypalone żelazko
Każdemu zdarza się przypalić żelazko. Zabrudzenia na jego stopie wymagają usunięcia, bo brudzą ubrania. Można je wyeliminować w łatwy sposób: wystarczy na gazetę lub bezpośrednio na deskę wysypać sól, następnie lekko ciepłym żelazkiem ją „wyprasować”. Jeśli to nie zadziała, można sól rozpuścić w ciepłym occie i tak przygotowaną mieszanką wyczyścić stopę żelazka. Jest to sposób bezpieczniejszy, gdyż ryzyko zarysowania stopy urządzenia jest znikome.
5. Usunie plamy z dywanu
O ile zabrudzenia na powierzchni dywanu nie są duże, można spróbować usunąć je solą. Wystarczy wysypać ją na plamy, zostawić na kilka godzin, a następnie delikatnie zebrać wilgotną szmatką (nadmiar soli po wyschnięciu można odkurzyć).
6. Odnowi kosze wiklinowe
Roztwór soli pomoże też odnowić wiklinowe kosze i meble (np. ogrodowe). Usunie z ich powierzchni plamy i przebarwienia.
7. Ułatwi czyszczenie przypalonej płyty kuchenki
Jeśli gotowane dane wykipi, najlepiej od razu posypać plamę solą. Gdy płyta wyschnie, wystarczy zebrać sól i wyczyścić zabrudzenia, powinny zejść bez problemu. Taki sposób pozwala uniknąć szorowania.
8. Sposób na uporczywe chwasty
Prowadząc ekologiczny ogród, unika się chemicznych środków. Co zatem zrobić, gdy między płytami chodnikowymi nieustannie odrastać będą uporczywe chwasty? Warto spróbować usunąć je roztworem soli przygotowanym w następujący sposób: zagotuj dwie szklanki wody i rozpuść w niej szklankę soli. Gdy mieszanka ostygnie, polej nią chwasty.
8 nietypowych zastosowań wody utlenionej
9. Usunie osad z kawy i herbaty
Sprzątanie za pomocą naturalnych środków nie jest trudne, i co więcej – wykazuje dużą skuteczność. Pomóc w domowych porządkach, zwłaszcza przy myciu naczyń, może również sól. Wystarczy wysypać jej niewielką ilość na gąbkę, następnie wyszorować nią kubki. Z łatwością usunie z ich powierzchni osad z kawy i herbaty. Z soli, octu i niewielkiej ilości mąki można też przygotować pastę, z pomocą której wypoleruje się miedziane i mosiężne przedmioty.
10. Nada miękkości cebuli
Jeśli przygotowujemy potrawę, do której chcemy dodać świeżą cebulę, można ją pokroić kilka minut wcześniej, posypać solą i odstawić. Te kilka chwil wystarczy, by cebula zmiękła i stała się delikatniejsza. Pamiętajmy jednak wówczas o tym, by ponownie nie solić potrawy.
Sól nie powinna być spożywana w nadmiarze. Mamy z tym jednak nie lada kłopot, gdyż często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jej jest w gotowych potrawach, konserwach, wędlinach. A jej nadmiar szkodzi z zdrowiu. Można ją jednak wykorzystywać bez ograniczeń w czasie domowych porządków. Jest tania i skuteczna.