Płyn do prania, proszek, a może żel? Intensywnie pachnący, wybielający czy hipoalergiczny? Który wybrać przy atopowym zapaleniu skóry lub alergii na detergenty? Możliwości jest co najmniej kilka.
Płyn do prania przy AZS. Na co zwracać uwagę?
W przypadku AZS konieczne jest pielęgnowanie skóry za pomocą odpowiednich kosmetyków, ale też unikanie alergenów i substancji drażniących. W przypadku tej choroby naskórek jest uszkodzony, przez co nie chroni w pełni przed zewnętrznymi zagrożeniami. By odeprzeć ich atak do pracy przystąpi układ immunologiczny, który w atopii jest nadreaktywny. Pojawią się świąd, zaczerwienienie skóry, niekiedy też drobne rany.
→ Przeczytaj również: AZS (atopowe zapalenie skóry): jak sobie poradzić z uciążliwymi objawami?
Osoby zmagające się z atopią to najczęściej pacjenci bardzo świadomi, z dużą wiedzą i doświadczeniem. Potrafią czytać etykiety, bo wiedzą, których składników muszą unikać. Inaczej też podchodzą do kwestii detergentów i środków czyszczących.
Nie od dziś bowiem wiadomo, że środki do prania, jakie można dziś kupić w każdym sklepie, są różne: bardziej i mniej skuteczne, pachnące, wybielające, do koloru i do bieli. Dostępne są w różnych formach: na półkach znajdziemy płyny do prania, proszki, kapsułki do prania lub żele. Wszystkie mogą zawierać:
- anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne – rozbijają brud na drobne cząsteczki i usuwają go z włókien,
- związki wybielające na bazie tlenu – uwalniają aktywną formę tlenu w trakcie prania, który ma właściwość wybielania (wykazuje też działanie przeciwwirusowe i bakteriobójcze),
- fosforany, zeolity, polikarboksylanty – zmiękczają wodę, działają antykorozyjnie i poprawiają skuteczność prania,
- rozjaśniacze optyczne – sprawiają, że postrzegane kolory są bardziej intensywne,
- enzymy – usuwają uporczywe plamy i przyspieszają proces czyszczenia.
Wszystkie te składniki mogą uczulać i działać drażniąco na uszkodzony chorobowo naskórek. Ich drobinki zostają na ubraniach nawet po wysuszeniu (zwłaszcza te odpowiedzialne za zapach), co w połączeniu z innymi czynnikami zaostrzającymi chorobę może doprowadzić do zaostrzenia AZS.
Jaki proszek do prania dla alergika?
Dobrej jakości proszek albo płyn do prania tkanin dla osób zmagających się z atopią, astmą lub kontaktowym zapaleniem skóry nie powinien zawierać siarczanów, fosforanów, pochodnych ropy naftowej i wybielaczy. Nie ma w nim też miejsca dla SLS i SLES, enzymów, sztucznych substancji zapachowych i konserwantów. Bardzo ważne jest, by był testowany dermatologicznie, a jego jakość potwierdzały odpowiednie certyfikaty (np. Allergy UK). Wbrew pozorom takie środki da się znaleźć, a najłatwiej zrobić to w wyspecjalizowanych drogeriach. Tutaj propozycja, naszego partnera, drogerii ekologicznej Better Land: proszek do prania dla alergików
Płyn do prania dla osób z AZS i alergiami powinien mieć w składzie TEAD.
→ Przeczytaj również: Jak wybielić firanki?
TEAD – co to jest?
TEAD to związek organiczny z grupy amin dodawany do środków piorących jako aktywator wybielania, który powoduje odkażanie w niskich temperaturach. Zawierają go także ekologiczne odplamiacze bez chloru.
Pamiętajmy też, że pranie w niskich temperaturach to sposób na oszczędność energii i wody.
Ekologiczne proszki, płyny i żele do prania są biodegradowalne i bezpieczne dla przydomowych oczyszczalni.
→ Przeczytaj również: Jak wyczyścić pralkę?
Płyn do płukania a wrażliwa skóra
Dla wielu z nas w duecie z proszkiem są płyny do płukania. Używamy ich, by ułatwić prasowanie, zapobiec elektryzowaniu, zmiękczyć tkaniny i nadać im pięknego zapachu. To determinuje ich skład: znajdziemy w nich kationowe środki powierzchniowo czynne (wypłukują pozostałości środków piorących i pełnią funkcje antystatyczne), związki nawilżające (m.in. glicerynę) oraz substancje zapachowe.
Płyny do płukania, i to nawet te hipoalergiczne, mogą zawierać konserwanty, np. Benzisothiazolinone i Methylisothiazolinone, Octylisothiazolinone. Te jednak mogą podrażniać i wywołać uczulenia, stąd nie są polecane osobom z atopią.
→ Ten temat może Cię zainteresować: Czy istnieje zależność między dietą a chorobami skóry?
Problemem jest także fakt, że produkty do prania i płukania to mieszaniny wielu składników chemicznych. Używamy ich razem z innymi produktami do prania, choćby z płynem do płukania tkanin i chusteczkami wyłapującymi kolory, i nie wiemy, czy i w jaki sposób dane składniki będą wchodzić ze sobą w reakcje. Może też dochodzić do reakcji krzyżowych związków chemicznych lub równoczesnego uczulenia na kilka składników obecnych w tych samych produktach. Dodajmy do tego niewłaściwe dozowanie środków piorących, np. zbyt dużą ilość proszku lub płynu użytą do jednorazowego prania, co może jeszcze bardziej nasilić objawy alergii.
A trzeba pamiętać, że skóra atopowa to skóra, w której uszkodzony jest naskórek, który pełni funkcję obronną. W takim przypadku łatwiej o podrażnienia i stan zapalny. Skóra łatwiej ulega uczuleniu, co zwiększa ryzyko kontaktowego zapalenia skóry.
→ Przeczytaj również: Co na uporczywe plamy?
W czym prać przy alergii?
Alternatyw jest co najmniej kilka. Pierwsza to orzechy piorące. Rosną na drzewie potocznie nazywanym drzewem mydlanym, a swoje właściwości zawdzięczają saponinie znajdującej się w ich skorupkach. Są ekonomiczne (starczają na długi czas), wolne od zanieczyszczeń i metali ciężkich oraz całkowicie naturalne (i biodegradowalne!). Mają neutralny zapach, który ulatnia się z wypranych tkanin.
Można też zrobić domowy proszek do prania. Do jego przygotowania potrzebny jest m.in. boraks (sól sodowa słabego kwasu borowego), soda kalcynowana, olejki eteryczne oraz płatki mydlane. Wszystkie można kupić w drogerii ekologicznej.
→ Przeczytaj również: Jak wybielić firanki?
Warto też zwrócić się ku ekologicznym płynom i proszkom do prania, najlepiej certyfikowanym. To właśnie one są polecane osobom z alergiami i AZS. Nie zawierają fosforanów, substancji petrochemicznych, konserwantów, enzymów ani sztucznych zapachów. Nie znajdziemy w nich również substancji przeciwzbrylających i wybielaczy optycznych (w tej roli doskonale sprawdza się soda oczyszczona, którą warto dodawać do każdego prania białych tkanin i firan). Są wolne od składników pochodzenia zwierzęcego (odpowiednie dla wegan). Można w nich prać pieluchy wielorazowe (polecane jako profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry, na które bardziej narażone są niemowlęta z atopią).
→ Przeczytaj również: Jak dbać o pościel, materac i koce?
Ekologiczne płyny do prania produkowane są z użyciem mydeł i składników pochodzenia roślinnego z ekologicznych upraw (surfaktantów z oleju rzepakowego i oliwy z oliwek). Są wśród nich również te, które produkuje się z mydła Aleppo (do wszystkich tekstyliów, białych i kolorowych).