Teraz czytasz...
Biodegradowalne i kompostowalne. Jaka jest różnica?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Biodegradowalne i kompostowalne. Jaka jest różnica?

Agnieszka Gotówka
biodegradowalny a kompostowalny

Biodegradowalny i kompostowalny – to właśnie te określenia najczęściej widzimy na foliowych workach i innego rodzaju opakowaniach. Czy faktycznie są przyjazne środowisku? I czy oznaczają to samo?

Co to znaczy biodegradowalny?

Materiał biodegradowalny powstaje w zgodzie z zasadami ekorozwoju. W trakcie ich produkcji mniejsza jest emisja gazów cieplarnianych, zużycie energii i zasobów nieodnawialnych. Dzięki temu tworzywo to jest mniej obciążające dla środowiska.

Produkty biodegradowalne wytwarzane są z materiałów biologicznych, najczęściej z naturalnych produktów rolnych, np. cukrów pochodzących z kukurydzy.

Czy biodegradowalny zawsze jest eko?

W większości sklepów kupić można biodegradowalne reklamówki, butelki czy pudełka, które na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od tworzyw sztucznych. To jednak tylko pozory.

W rzeczywistości materiał biodegradowalny oznacza tyle, że rozłoży się on w przyrodzie, nie wydzielając przy tym żadnych toksycznych substancji. Innymi słowy, po pewnym czasie zniknie z powierzchni ziemi.

Rozkład tworzywa biodegradowalnego jest mimo wszystko szybszy niż plastiku, stąd jego coraz większa popularność.

Czy zatem wszystkie produkty biodegradowalne są przyjazne środowisku i można ich bezkarnie używać? Niekoniecznie. By dana reklamówka uległa rozkładowi, muszą na nią oddziaływać określone warunki środowiskowe, m.in. odpowiednia ilość dwutlenku węgla, wody i zawartości tlenu. Niezbędne są też obecne w ziemi bakterie z rodzaju Nitrosomonas.

By dane opakowanie faktycznie było biodegradowalne, a zatem w krótkim czasie zniknęło z powierzchni ziemi, musi posiadać odpowiedni certyfikat. Jego pozyskanie nie jest obligatoryjnie, więc wiele firm nie korzysta z możliwości jego zdobycia. Dokument nadaje DIN CERTCO (Niemiecki Instytut Standaryzacji).

W Polsce uprawnienia tego urzędu i zgodę na przyzwanie certyfikatu posiada Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań w Warszawie (Centrum Certyfikacji Opakowań).

Kompostowalne, czyli jakie?

Zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku są opakowania kompostowalne. Oznacza się je specjalnym symbolem z roślinką i można je wyrzucić do kompostownika, by później nawozić nim ziemię. Rozkładają się bardzo szybko, a przy tym nie pozostawiają po sobie śladu. Są zupełnie nieszkodliwe dla środowiska. Do ich produkcji używa się surowce odnawialne, np. ziemniaki, soję czy kukurydzę. 

Co równie ważne, opakowania kompostowalne są też lepsze pod względem jakości. Przechowywany w nich produkt nie pleśnieje, bo materiał umożliwia cyrkulację powietrza. Wiele z nich nie posiada też nadruków, które nie są w żadnym stopniu przyjazne dla środowiska. Farby i pigmenty zawierają bowiem metale ciężkie, np. rtęć, kadm, ołów.

By mieć pewność, że mamy do czynienia z opakowaniem kompostowalnym, tego rodzaju produkt powinien posiadać symbol sadzonki. Jest on uniwersalny i pozwala na rozpoznawalność na całym rynku europejskim wyrobów nadających się do kompostowania.

Opakowania kompostowalne mogą posiadać certyfikat OK compost INDUSTRIAL, gwarantujący kompostowanie w kompostowniach przemysłowych w temperaturach od 55 do 60° C. Z kolei OK compost HOME to gwarancja kompostowalności w warunkach przydomowych.

Zobacz także

widok z góry na szampon w kostce

A może ekościema?

Do wyboru mamy również opakowania oxydegradowalne. Już sama nazwa brzmi dość tajemniczo, w rzeczywistości jednak tworzywo to więcej ma wspólnego z plastikiem niż opakowaniami biodegradowalnymi. To bowiem nic innego jak zwykły polimer, który nie rozkłada się całkowicie.

Produktem finalnym jest drobny pył, który dostaje się do atmosfery oraz wód powierzchniowych, a stąd do naszych organizmów. Długo zalega w środowisku, zjadają go organizmy żywe, np. ryby, zanieczyszcza też glebę (przeczytaj więcej na temat mikroplastiku).

I owszem, szybciej ulegnie rozkładowi niż tradycyjny plastik, niemniej nie tylko przeczy zasadom zrównoważonego rozwoju i negatywnie oddziałuje na naturę, ale też jest często wykorzystywany jako chwyt marketingowy. Dlaczego?

co można  wyrzucać do bioodpadów
Co można wyrzucać do bioodpadów?

Wiele osób nie potrafi wskazać różnic między opakowaniami oxydegradowalnymi, biodegradowalnymi a kompostowalnymi. W świadomości ludzi one wszystkie rozkładają się szybko i całkowicie. W rzeczywistości jednak te pierwsze, które zresztą są dość popularne, z ekologią nie mają wiele wspólnego.

Podstawą jest więc edukowanie społeczeństwa i zmiana ich codziennych nawyków. Nie jest to zadanie proste. Wymaga dużego zaangażowania lokalnych władz, determinacji i uczciwości ze strony wielkich koncertów. Kluczem do sukcesu jest też prawidłowa segregacja śmieci.

 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.