https://biokurier.pl/jedzenie/zdrowie-jedzenie/plastik-ktory-jest-wszedzie-jaki-to-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/5-latwych-sposobow-na-ograniczenie-plastiku/
Teraz czytasz...
Niebezpieczny plastik w organizmach dzieci

Niebezpieczny plastik w organizmach dzieci

https://biokurier.pl/jedzenie/zdrowie-jedzenie/plastik-ktory-jest-wszedzie-jaki-to-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/5-latwych-sposobow-na-ograniczenie-plastiku/https://biokurier.pl/jedzenie/zdrowie-jedzenie/plastik-ktory-jest-wszedzie-jaki-to-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/5-latwych-sposobow-na-ograniczenie-plastiku/

Niepokojące informacje napływają z Niemiec. Naukowcy, którzy na zlecenie tamtejszego resortu środowiska przebadali w latach 2003-2017 próbki krwi i moczu 2,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 17 lat dowodzą, że w organizmach 97 proc. najmłodszych wykryto substancje pochodzące z plastiku. 

Analizy próbek krwi i moczy dokonali naukowcy z Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Skąd plastik w organizmach dzieci?

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez plastiku. Trzeba jednak mieć świadomość, że tego rodzaju substancje nie pozostają bez wpływu na nasz organizm. Dostają się do niego za pośrednictwem opakowań żywności, przyborów kuchennych, środków czystości czy nieprzemakalnych ubrań.

O ile niektóre z nich są dla organizmu obojętne, o tyle istnieje pewna grupa związków, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Mowa m.in. o kwasie perfluorooktanowym (PFOA). Jest stosowany do produkcji teflonu, opakowań do dań na wynos czy płaszczy przeciwdeszczowych. Dowiedziono, że może być odpowiedzialny za problemy z płodnością i tarczycą oraz uszkadzać wątrobę.

Od lipca 2020 r. PFOA na terenie Unii Europejskiej nie będzie mógł być produkowany ani wprowadzany do obrotu.

Groźny mikroplastik

W świecie nauki od kilku lat głośno mówi się o mikroplastiku, który z łatwością przedostaje się do naszych organizmów. Są to kawałki tworzyw sztucznych o średnicy poniżej 5 mm, wśród których najbardziej rozpowszechnione to polipropylen (PP) oraz politereftalan etylenu (PET). A te towarzysza nam na każdym kroku… Naukowcy są zdania, że mikroplastik w dłuższej perspektywie może prowadzić do zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, zaburzeń endokrynologicznych czy powstania niektórych typów nowotworów. 

Przeciętny Amerykanin rocznie zjada ponad 70 tys. drobin mikroplastiku.

Duże ilości mikroplastiku znaleźć można w tuńczykach, homarach, krewetkach, soli morskiej i wodzie butelkowanej.

Na podstawie materiałów prasowych oprac. AG.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.