Teraz czytasz...
Olej z awokado – idealny nie tylko do olejowania włosów

Olej z awokado – idealny nie tylko do olejowania włosów

Agnieszka Gotówka
olej z awokado

Olej z awokado jest delikatny, odżywczy i pięknie pachnący. Uważa się go za skuteczny lek na suchą i zniszczoną skórę. To też świetny olej do włosów wysokoporowych, który warto wykorzystać w codziennej pielęgnacji. Ile kosztuje? I czy można na nim smażyć? Sprawdźcie. 

Olej z awokado w kuchni i kosmetyce

Awokado to owoc wiecznie zielonego drzewa z rodziny wawrzynowatych. Rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki. Potencjał tej rośliny wykorzystywano już 7000 lat p.n.e., czego dowodzą wykopaliska archeologiczne.

Dostarcza organizmowi sporą dawkę witamin i minerałów. Stanowi dobre źródło witaminy B6, witaminy K i witaminy C. Wiele w nim również kwasu foliowego, żelaza, potasu i wapnia.

Jeden owoc to dawka 300 kalorii. W miąższu awokado sporo jest tłuszczy, bo około 41 g (dla porównania inne owoce posiadają ich śladowe ilości). Jednak nie są to tłuszcze szkodliwe, wręcz przeciwnie – są w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu, i jak wykazały doniesienia naukowe – chronią organizm przed rozwojem raka piersi i prostaty.

Ale nie tylko sam owoc jest wartościowy, bo również tłoczony z niego olej to naturalne złoto! Zachwyca odżywczym potencjałem i imponuje właściwościami zmiękczającymi. Jego stosowanie poleca się zwłaszcza osobom zmagającym się problemem suchej i zniszczonej skóry. Niektórzy są zdania, że pomaga w leczeniu atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.

→ Zobacz przepis: Mus z awokado z borówkami

Do czego używać olej z awokado?

Olejek z pestek awokado to prawdziwa bomba pielęgnacyjna dla wysuszonego naskórka. W jej składzie obecne są:

  • lecytyna,
  • skwalen,
  • naturalne fitosterole,
  • witamina A, D, E,
  • witaminy z grupy B.

Wyróżnia się ponadto wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Kosmetyk wnika w głębokie warstwy skóry, regenerując ją i odżywiając. Stymuluje też metabolizm kolagenu i regeneruję tkankę łączną. Redukuje plamy starcze i opóźnia proces starzenia się skóry.

Potencjał oleju z awokado powinny wykorzystać osoby, które zmagają się z poważnymi problemami skórnymi. Jego regularne stosowanie nie tylko wspomaga regenerację naskórka, ale też łagodzi stany zapalne i działa antybakteryjnie.

Stanowi też dobrą ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Uważa się ponadto, że olej z awokado jest pomocny w leczeniu ran i oparzeń. Redukuje również problem swędzącej skóry.

Olej z awokado pod czujnym okiem naukowców

Badania nad olejem z awokado prowadzili naukowcy z prestiżowych jednostek naukowych na całym świecie. Zagadnienie jego właściwości zainteresowało między innymi przedstawicieli wydziału Inżynierii Żywności i Biotechnologii izraelskiego Technion-Israel Institute of Technology.

Na podstawie licznych badań i analiz dowiedziono, że olej z awokado ma zdolność leczenia stanów zapalnych skóry. Jego zastosowanie sprawia, że na skórze tworzy się płaszcz ochronny, który zabezpiecza naskórek przed działaniem promieni UV.

Kosmetyk ten przydaje się również wówczas, gdy doszło do oparzeń słonecznych. Leczy podrażnioną przez słońce skórę, łagodzi świąd i dolegliwości bólowe.

Wypada również wspomnieć o kolorze oleju z awokado. Dlaczego to tak istotne? Bo wiązać go należy z wysoką zawartością chlorofilu. A w tym przypadku 'płynne słońce’ ma zdolność niszczenia bakterii, grzybów, a nawet komórek rakowych. Działa ponadto przeciwzapalnie.

Olej z awokado jest też pomocny w leczeniu trądziku.

Zobacz także

kobieta czyta etykiety

olej z awokado jedzenie

Olejek z awokado na włosy

Olejowanie włosów jest ostatnio nie tylko modne, ale i skuteczne. Wśród polecanych olejów do pielęgnacji, wysokie miejsce zajmuje olej z awokado. Poleca się go zwłaszcza do włosów bardzo zniszczonych i suchych. Obecne w nim kwasy tłuszczowe uszczelniają łuski włosów i zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci, zapewniając pasmom właściwy poziom nawilżenia.

  • Działa też przeciwłupieżowo.
  • Nawilża i regeneruje skórę głowy.
  • Działa ochronnie.
  • Chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.
  • Nadaje włosom blasku.

Olej z awokado w kuchni

Nie trudno zauważyć, że olej z awokado jest produktem niezwykle cennym. Jego potencjał warto wykorzystać również w kuchni. Jest to produkt o wysokiej trwałości termicznej, stąd z powodzeniem można go wykorzystywać do smażenia w wysokich temperaturach.

Ma nieco maślany smak, bardzo delikatny, stąd olej z awokado niektórzy stosują jako zamiennik masła. Dobrze komponuje się z delikatnymi warzywami, stąd stanowi dobre uzupełnienie sałatki.

Jego walorem jest też trwałość. Jeśli jest prawidłowo przechowywany (w temperaturze poniżej 25°C, w szczelnie zamkniętej szklanej butelce i w zacienionym miejscu), wówczas zachowuje swoje właściwości i smak przez 5 lat.

Olej z awokado: cena

Cena oleju z awokado jest dość zróżnicowana. Wiele zależy od jego jakości. Za olej tłoczony na zimno trzeba zapłacić ok. 40 zł za 100 ml butelkę.

Na zakupy najlepiej udać się do sklepu z żywnością ekologiczną. Produkt ten można również kupić w sklepach internetowych.

Oleje roślinne to grupa produktów bardzo wysoko cenionych, zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni. Olej z awokado, choć nadal rzadko spotykany w tradycyjnych sklepach, w polskich domach gości coraz częściej. Sięgają po niego zwłaszcza osoby z problemami skórnymi, których zawiodły kremy i maści, jakie kupić można w aptekach.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.